15 PROCENT LÉKOVÝCH INTERAKCÍ ZPŮSOBUJE PROBLÉMY A MŮŽE I OHROZIT NA ŽIVOTĚ

Vzájemné působení léků, které pacienti užívají, je podle odborníků podceňované téma. Z průzkumu lékáren BENU například vyplynulo, že 40 % z respondentů si neuvědomuje, že předepsané léky od různých specialistů a jejich vzájemné působení nikdo z lékařů systematicky nekontroluje.

Vzájemné působení léků, které pacienti užívají, je podle odborníků podceňované téma. Z průzkumu lékáren BENU například vyplynulo, že 40 % z respondentů si neuvědomuje, že předepsané léky od různých specialistů a jejich vzájemné působení nikdo z lékařů systematicky nekontroluje.

Přitom pro pacienty, kteří musejí pravidelně konzumovat větší množství léků, by mělo jít o klíčovou otázku. Lékové interakce totiž můžou úplně zrušit účinek léčivé látky, nebo ho naopak extrémně zvýšit. A to může ve výsledku ohrozit i pacientův život.

Přibližně u 85 procent kombinací léků nehrozí žádné komplikace, zbylých 15 procent ale může způsobit nejen problémy, ale dokonce i ohrozit pacienta na životě. „Učebnicovým příkladem závažné interakce je kombinace dvou zcela běžně užívaných léků, a to antibiotika  klaritromycinu a statinů, které se používají na snížení hladiny cholesterolu v krvi. Může totiž dojít k výraznému zvýšení koncentrace léku na cholesterol, což může skončit až poškozením funkčnosti svalových buněk, tzv. myopatií. Ta se projevuje bolestí svalů, slabostí a špatnými svalovými reflexy,“ popisuje PharmDr. Michala Belasová, vedoucí odborných projektů lékáren BENU. A právě v této síti lékáren nabízejí několik možností, jak si ověřit, zda v lékárničce vaší nebo vašich blízkých neleží některá z nebezpečných kombinací.

Odhalit vzájemné nežádoucí účinky léků může například váš lékař, využít můžete i konzultací s proškoleným odborníkem v některé z lékáren sítě BENU. „Nabízíme bezplatné individuální lékové poradenství. Naši certifikovaní lékárníci pacientům poradí s užíváním léků a zkontrolují jejich případné interakce. Pokud zákazníci potřebují kromě běžně užívaných léků protřídit a popsat celou lékárničku, mohou ji přinést s sebou, lékárník léky označí, ověří, zda v ní nejsou léky s různými názvy, ale stejnou účinnou látkou, tedy duplicity, a vysvětlí, kdy a jak je užívat,“ vysvětluje Michala Belasová. Další možností pak je zkontrolovat si interakce online. Na https://www.benu.cz/lekove-interakce-zadani do formuláře zadáte seznam svých léků a systém následně vyhodnotí stupeň interakce a upozorní na možná rizika. Ale pozor, určitě není vhodné měnit medikaci jen na základě tohoto online výstupu, vždy je třeba poradit se s lékařem nebo s lékárníkem.

Na léky mohou působit i potraviny, nápoje a bylinky

Snížit či zvýšit účinky léků mohou i potraviny, třeba citrusové plody jako je grapefruit nebo pomelo. Ty totiž přispívají k blokování odbourávání daného léku v organismu, ten se pak v těle pacienta kumuluje a má vyšší účinek. „Například kombinace grepu a léku na cholesterol s účinnými látkami atorvastatin a simvastatin je typickou ukázkou problematického spojení. Citrusy ale interagují i s léky na léčbu vysokého krevního tlaku, problematické jsou například ty s účinnými látkami amlodipin a amiodaron. Citrusové plody negativně ovlivňují také působení léků na ředění krve, zpozornět by měli pacienti, kteří užívají léky s účinnou látkou clopidogrel,“ doplňuje Michala Belasová. Léky tedy rozhodně není vhodné zapíjet džusy nebo ovocnými šťávami, ideální je naopak čistá voda.

Pacienti by si měli dávat pozor také na bylinky. Například třezalka, která je oblíbená pro své uklidňující účinky, ovlivňuje celou řadu přípravků, například ty na ředění krve, antidepresiva nebo antikoncepci.

Autor: MK

Zdroj: doktorka.cz


Kontakt pro novináře:

Ing. Marcela Alföldi Šperkerová
ředitelka

+420 605 ­234 304
info@pruvodcepacienta.cz

Naše projekty

nahoru