Aktuality

Filtrovat
31 /­ 10 / 2022

Schválení novely zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením

Poslanecká sněmovna v novele schválila zvýšení příspěvku na mobilitu na 900,– Kč, zvyšuje příspěvek na schodišťovou plošinu o 100 000,– Kč a hlavně zvyšuje příspěvek na mobilitu o dalších 2000,– Kč pro osoby, které využívají elektrické přístroje na vnější ventilaci plic. Nyní zákon bude ještě projednávat Senát a poté půjde k podpisu panu prezidentovi.

Zjistit více
31 /­ 10 / 2022

Na „céčko“ testuje i praktik, chce si o to jen říct

Virus žloutenky C nosí mnoho lidí, aniž by o něm věděli. Nepociťují nic zvláštního, „céčko“ jim ale pomalu a nevratně ničí játra do doby, než lékař objeví cirhózu či rakovinu jater. Sebemenší rizikové chování je důvod k testu.

Zjistit více
25 /­ 10 / 2022

Některé léky na bázi buněk a tkání pojišťovny neplatí

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Centrum buněčného a tkáňového inženýrství [FNUSA/LF MUNI-CTEF] díky povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv vyrábí a prodává léky na bázi buněk a tkání. Naráží ale i na problémy.

Zjistit více
21 /­ 10 / 2022

Přístup „s kanónem na vrabce“ se u antibiotik nevyplácí

Účinky a zacílení antibiotik při léčbě vážných infekcí nejsou jednotné. Lékaři proto varují před nadužíváním širokospektrých antibiotik. To jen podporuje odolnost bakterií na léky. Trend jsou přesně zacílená antibiotika a zkracování léčby.

Zjistit více
20 /­ 10 / 2022

Výbor: Covid je pod kontrolou, riziko ale zůstává

Covidová vlna v Česku podle statistických dat, která vycházejí z klinicky potvrzených nákaz, neeskaluje. Zdravotníci z praxe ale tvrdí, že lidé covid léčí doma bez ohlášení lékaři a data se do systému nedostávají.

Zjistit více
14 /­ 10 / 2022

Proti opičím neštovicím se konečně očkuje i v Česku

Proti opičím neštovicím se v Česku nově očkují i promiskuitní lidé, osoby poskytující sexuální služby nebo lidé s potvrzenou pohlavně přenosnou chorobou. Dále muži mající sex s muži a lidé žijící s HIV pozitivním partnerem.

Zjistit více
13 /­ 10 / 2022

MZ ČR získá právo na nákup léků i určení ceny

Ministerstvo zdravotnictví získá právo zajišťovat nákup a distribuci léčiv v mimořádných situacích. Jakou je třeba epidemie. Ovšem za podmínky souhlasu vlády. Resort pak stanoví i ceny a úhrady těchto léků ze zdravotního pojištění.

Zjistit více
10 /­ 10 / 2022

Screening rakoviny prsu u seniorek

Chodím pravidelně každé dva roky na preventivní mamografické vyšetření. Letos mi bylo řečeno, že když je mi 71 let, tak na něj nemám nárok, resp. že ho zdravotní pojišťovna nehradí ženám nad 70 let. Jak to prosím je?
Odpověď VZP: Screeningové mamografické vyšetření je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění ve dvouletých intervalech všem ženám od 45 let, které nemají žádné příznaky a nejsou v dispenzární péči z důvodu onkologického onemocnění prsu. Pro absolvování vyšetření není určena horní věková hranice, tzn. že toto preventivní vyšetření máte hrazeno zdravotní pojišťovnou i ve věku nad 70 let.

Zjistit více
4 /­ 10 / 2022

Jde o pacienta, nebo o peníze? Evropská unie hledá cestu, jak dostat nejmodernější léky k pacientovi, a zároveň neodradit výrobce

Evropská unie se připravuje na největší novelizaci lékových předpisů za poslední čtvrt století. Chystají se všichni – od výrobců, přes národní lékové orgány až po pacienty. Musíme najít způsob, jak uspokojit pacienty, průmysl a všechny další, kterých se to týká, prohlásil minulý týden v Bruselu náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček na konferenci Farmaceutická strategie pro Evropu: implementace, úspěchy, výzvy. Pohled výrobce, úředníka státní správy nebo pacienta, jak na to, se ale může zásadně lišit. Proto musíme o tom společně mluvit a hledat řešení, shodli se účastníci akce.

Zjistit více
26 /­ 9 / 2022

Vývoj léku na Alzheimera jde rychle kupředu

Současná léčba Alzheimerovy nemoci při včasném nasazení tlumí příznaky onemocnění. Cílem vědců je však vyvinout bezpečnou léčbu, která řeší příčinu Alzheimerovy choroby. A zřejmě se pacienti takového léku i brzy dočkají.

Zjistit více
22 /­ 9 / 2022

Normativy k příspěvku na bydlení

MPSV ČR připravuje Nařízení vlády, kterým má dojít ke zvýšení částek měsíčních normativních nákladů na bydlení pro účely příspěvku na bydlení ze státní sociální podpory. Toto navýšení normativních nákladů bude platné od října 2022 do konce letošního roku. MPSV ČR přislíbilo, že od roku 2023 by mělo dojít k dalšímu navýšení normativních nákladů na bydlení.

Zjistit více
21 /­ 9 / 2022

Praktici začali s očkováním proti covidu i proti chřipce

Praktičtí lékaři začali s očkováním proti covidu-19 a chřipce. To proto, aby co nejvíce zmírnili dopady očekávané podzimní epidemie respiračních onemocnění. Doporučují očkovat proti oběma nemocem, nejprve proti covidu a pak chřipce.

Zjistit více
15 /­ 9 / 2022

Lidé by očkování lékárníky uvítali. Politici jsou proti

Rozšířit očkování proti chřipce či covidu do lékáren většina poslanců Výboru pro zdravotnictví razantně odmítá, argumentů mají nespočet. Praxe ale ukazuje, že jsou tady lidé, a není jich málo, kteří by se v lékárně naočkovat nechali.

Zjistit více
13 /­ 9 / 2022

Achondroplazie se začne na pojišťovnu léčit i v Česku

Účinné léčby achondroplazie hrazené z veřejných prostředků se dočkají i dětští a dospívající pacienti v Česku. Všeobecná zdravotní pojišťovna jim uhradí lék Voxzogo, který zlepšuje růst pacientů. Letos v Česku léčbu zahájí 36 dětí.

Zjistit více
3 /­ 9 / 2022

Pojišťovny dětem s CF nově uhradí Kaftrio

Pacienti s cystickou fibrózou se dočkali dalšího rozšíření standardně hrazené léčby. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR [VZP ČR] nově proplatí inovativní lék Kaftrio dětem od šesti let.

Zjistit více
22 /­ 7 / 2022

Léky na předpis vydá lékárník i v cizině, ale ne všude

Léky na předpis si český cestovatel vyzvedne i v zahraničí. Avšak pouze v zemích EU a na předem vystavený recept v listinné podobě od českého lékaře. K lékům na palubu letadla se vyplatí přibalit i lékařskou zprávu.

Zjistit více
14 /­ 7 / 2022

80 % doplatků nad 300 Kč si vezme jen 22 léků

Loni na doplatcích za léky na předpis pacienti v Česku zaplatili 5,8 miliardy korun. Zhruba 80 procent doplatků nad 300 korun přitom připadá jen na 22 léků. Data přinesly výsledky aktuálního výzkumu společnosti Marketing Insight.

Zjistit více
14 /­ 7 / 2022

80 % doplatků nad 300 Kč si vezme jen 22 léků

Loni na doplatcích za léky na předpis pacienti v Česku zaplatili 5,8 miliardy korun. Zhruba 80 procent doplatků nad 300 korun přitom připadá jen na 22 léků. Data přinesly výsledky aktuálního výzkumu společnosti Marketing Insight.

Zjistit více
9 /­ 7 / 2022

Prevenci u gynekologa podceňují hlavně starší ženy. A chybují

Téměř třetina českých žen, převážně ve věku 50+ let, nechodí na prevenci ke gynekologovi. K lékaři ženy přijdou až ve chvíli, kdy mají zdravotní problém. A to je špatně. Šance na úspěšnou léčbu totiž dramaticky klesá.

Zjistit více
21 /­ 6 / 2022

Desatero správné lékárničky: jak se připravit na letní prázdniny

Zdravotní komplikace dokážou znepříjemnit nejednu dovolenou. Základem každé cesty ať už do zahraničí, nebo po Česku je proto dobře nachystaná lékárnička. Podle praktických lékařů by lidé měli lékárničku kontrolovat alespoň jednou do roka, ideálně však před každou cestou, a její obsah vždy přizpůsobit typu dovolené.

Zjistit více
21 /­ 6 / 2022

Spotřeba antibiotik stoupá, ačkoli pro to není racionální důvod. Změní to kampaň SZÚ?

Antibiotika jsou u českých pacientů stále oblíbeným a vyhledávaným lékem, přestože jsou v mnoha případech užívána zbytečně. Jejich zvýšená spotřeba a nesprávné užití však vede k vzestupu bakteriální rezistence, která představuje celosvětový problém a stojí za mnoha zbytečnými úmrtími. Na tuto problematiku se zaměřuje projekt Prevence antibiotické rezistence Státního zdravotního ústavu (SZÚ), který v rozhovoru se ZD blíže popisuje vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika a zástupkyně ČR pro agendu antibiotické rezistence v Evropském centru pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) Helena Žemličková.

Zjistit více
20 /­ 6 / 2022

Tuhle šanci musíme chytit a nepustit, říká šéfka EFPIA Nathalie Mollová

Evropská unie se po dvaceti letech chystá zásadně upravit pravidla fungování svého lékového trhu. Všichni se shodnou, že novelizace je s ohledem na rychlý technologický pokrok v medicíně zapotřebí. Otázkou zůstává, jak to udělat, aby se všichni pacienti dostali k lékům co nejrychleji, a zároveň farmaceutické společnosti kvůli přísným pravidlům z Evropy neutíkaly. Pracujeme na osmi tisícovkách nových léků a chceme, aby byly uvedeny do zemí v Evropě a nikoli někde jinde ve světě, říká v rozhovoru se Zdravotnickým deníkem Nathalie Mollová, generální ředitelka Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA).

Zjistit více
17 /­ 6 / 2022

Očkování nejmenších dětí proti covidu-19 se blíží. Odborný panel FDA schválil dvě vakcíny

Děti mladší pěti let jsou poslední skupinou, která nemohla být očkována proti covidu-19, protože pro tuto věkovou kategorii nebyly schváleny žádné očkovací látky. Brzy by se to mělo změnit. Odborný panel amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA) pro problematiku vakcín jednomyslně doporučil schválení použití očkovací látky společnosti Pfizer/BioNTech a Moderna ve věkové skupině dětí od šesti měsíců do pěti let. Rozhodnutí výboru ještě neznamená oficiální schválení ze strany lékového regulátora, byť jej lze v nejbližší době očekávat.

Zjistit více
14 /­ 6 / 2022

Výpadky léků z trhu jsou stále častější. Důvodů je více

Česká lékárnická komora [ČLnK] chystá na 16. června již 24. ročník Dne lékáren. Prezident ČLnK Aleš Krebs při té příležitosti odpověděl na několik otázek redakce ZdraveZpravy.cz. První zjištění zní – výpadky léků v Česku jsou stále častější.

Zjistit více
13 /­ 6 / 2022

Na nemoc je dobré zapomenout, i tu onkologickou

Rovnější přístup k pacientům po onkologické léčbě by mohlo v budoucnu přinést takzvané „právo být zapomenut“. Podle něj by se nemoc ze zdravotní dokumentace po deseti letech vymazala, u pacientů mladších 18 let po pěti letech.

Zjistit více
7 /­ 6 / 2022

Sdílení zdravotních údajů v EU čeká ještě dlouhá cesta

Jednou z klíčových agend českého předsednictví budou jednotné evropské standardy elektronizace zdravotních údajů [The European Health Data Space]. I když tento dokument teprve vzniká, již budí obavy v nejedné unijní zemi.

Zjistit více
6 /­ 6 / 2022

Musíme si říct, zda jsme připraveni uvést lék na trh za stejnou cenu jako v Německu, upozorňuje ředitel AIFP David Kolář

Žijeme v poměrně napínavé době. Alespoň to si musí myslet minimálně farmaceutické firmy. Díky technologickému pokroku čelí současná medicína velkým výzvám, chystá se zásadní novelizace dvacet let staré lékové legislativy Evropské unie a pominout nelze ani dopady krizí spojených s covidem-19 a nyní válkou na Ukrajině. Je naprosto nezbytné, abychom všichni v sektoru spolu nepřestávali vést diskuzi, i když se nemusíme vždy shodnout, zdůrazňuje v rozhovoru se Zdravotnickým deníkem výkonný ředitel Asociace inovativních farmaceutických firem David Kolář.

Zjistit více
1 /­ 6 / 2022

Pravidelný pohyb a úprava životního stylu může prodloužit život až o pět let

Mnoho pozitivních efektů pohybu je podle lékařů srovnatelných s podáváním léků. Ideálních je 150 minut pohybu týdně ve střední intenzitě nebo 75 minut intenzivního pohybu. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci zástupců interních klinik Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN). Nadváhu nebo obezitu mají dvě třetiny české populace, nemoci srdce a cév, na kterých se podílí, jsou nejčastější příčinou úmrtí.

Zjistit více
31 /­ 5 / 2022

Neznámý typ žloutenky již hlásí 22 evropských zemí

Světová zdravotnická organizace [WHO] zaznamenala mezi 5. dubnem a 26. květnem již 650 případů neznámého typu žloutenky, která postihuje převážně malé děti. Příčiny nemoci zůstávají nadále neznámé.

Zjistit více
19 /­ 5 / 2022

Čeští pacienti stále čekají na inovativní léky příliš dlouho, ukazuje analýza. Rozdíly v dostupnosti mezi evropskými zeměmi jsou závratné

Až o dva roky se může lišit prodleva mezi dnem, kdy je v Evropské unii zaregistrován nový inovativní lék, a dnem, kdy je tento lék vpuštěn do národního úhradového systému. To jsme napsali ve Zdravotnickém deníku před rokem. Letošní studie mapující rychlost přístupu pacientů v Evropě k inovativním léčivým přípravkům, kterou každoročně zpracovává analytická společnost IQVIA pro Evropskou federaci farmaceutických firem (EFPIA), ukazuje, že se toho od loňského roku příliš nezměnilo.

Zjistit více
15 /­ 5 / 2022

Neúčinná antidepresiva někdy nahradí léčba elektrošoky

Těžké deprese u některých pacientů dokáže namísto návykových a mnohdy neúčinných antidepresiv zmírnit elektrokonvulzivní terapie neboli léčba elektrošoky. Její účinnost dosahuje 85 procent, u farmak kolem 65 procent.

Zjistit více
11 /­ 5 / 2022

O užívání zahřívaného tabáku i e-cigaret má vědět lékař

I kouření elektronických cigaret a vdechování zahřívaného tabáku škodí zdraví a vyvolává závislost. I proto by o užívání náhražek klasických cigaret měli jejich uživatelé informovat svého lékaře.

Zjistit více
10 /­ 5 / 2022

SZÚ: Analýza růstu počtu případů TBC neukázala souvislost s uprchlíky z Ukrajiny

Analýza nárůstu počtu případů tuberkulózy (TBC) v posledních týdnech neukázala souvislost s uprchlíky z Ukrajiny. Meziročně zachycených případů přibylo asi o 46 procent, od začátku března do 21. dubna jich bylo 57. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). V roce 2021 bylo v ČR zachyceno 221 případů TBC u osob narozených v tuzemsku a 132 u narozených v zahraničí, z nich 35 na Ukrajině.

Zjistit více
7 /­ 5 / 2022

Kardiologové očekávají vyšší výskyt nemocí srdce, vliv má covid a propad životní úrovně

Kardiologové očekávají vyšší výskyt nemocí srdce, zejména srdečního selhání a infarktu. Vliv má strach z nákazy v nemocnici v době covidu-19, odkládání prevence i válka na Ukrajině. V uprchlické vlně přicházejí i lidé s nemocemi srdce, válka a související ekonomické dopady se projeví i na zdraví Čechů. V tiskové zprávě o tom informovala Česká kardiologická společnost (ČKS), jejíž členové se setkají od neděle v Brně na 30. výročním sjezdu.

Zjistit více
5 /­ 5 / 2022

Polovina žen s rakovinou vaječníků není geneticky testována

Podle platných doporučení by měla být každá žena s nově diagnostikovanou rakovinou vaječníků vyšetřena na přítomnost mutací v genech BRCA1 a BRCA2. Realita je však jiná. „Z registru CZECANCA víme, že za loňský rok bylo otestováno pouze zhruba 50 % pacientek se zhoubným onemocněním vaječníků,” vysvětluje na úvod RNDr. Jana Soukupová, Ph.D. z Laboratoře onkogenetiky Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze. Vyšetření těchto mutací u žen s rakovinou vaječníků je přitom nezbytné pro správnou volbu léčby – a také pro stanovení zvýšeného rizika onemocnění jejich příbuzných.

Zjistit více
2 /­ 5 / 2022

Co je „pozitivní list“ VZP? Můj lékař mi změnil předepisovaný lék, prý tak, aby to bylo v souladu s pozitivním listem VZP.

Pozitivní list VZP ČR je seznam léčivých přípravků určených většinou pro běžná onemocnění, které jsou ekonomicky výhodné jak pro zdravotní pojišťovnu, tak pro pacienta. Pozitivní list VZP ČR totiž obsahuje léčivé přípravky plně hrazené, tj. s nulovým doplatkem pro pacienta.

Zjistit více
29 /­ 4 / 2022

Systém úhrad léčivých přípravků je podle ministerstva zdravotnictví správný. Pacienti jsou přesto bez přípravku pro alergenovou imunoterapii

Ministerstvo zdravotnictví obhajuje zavedený systém úhrad ambulantních léčivých přípravků. Legislativní úprava je podle ministerstva jednotná pro všechny léčivé přípravky bez ohledu na indikace a takový přístup považuje ministerstvo za spravedlivý. Na nutnost změny systému apeloval v nedávném rozhovoru předseda České společnosti alergologie a klinické imunoterapie profesor Petr Panzner.

Zjistit více
29 /­ 4 / 2022

Vznikly standardy nemocniční paliativní péče, pomohou i zvýšit její dostupnost

Odborníci vytvořili standardy pro poskytování takzvané paliativní péče o pacienty umírající v nemocnicích. Mohou pomoci i se zvýšením dostupnosti této péče. Zdravotní pojišťovny nemocnicím, které mají specializované paliativní týmy, od letošního roku vyplácejí bonusy. Ministerstvo zdravotnictví o výstupech pětiletého projektu, který byl podpořen i z evropských fondů, informovalo v tiskové zprávě. V nemocnicích umírá zhruba 70 procent lidí.

Zjistit více
28 /­ 4 / 2022

Jaké zdravotnické pomůcky může dostat „na pojišťovnu“ onkologicky nemocná žena po odstranění prsu kvůli nádoru?

Po odstranění prsu má pacientka nárok na pooperační mammární epitézu. Na poukaz ji předepisuje gynekolog, chirurg nebo onkolog a pojišťovna hradí 1 kus v rámci jedné operace. Maximální úhrada od pojišťovny je stanovena na 500,25 Kč, zbytek si pacientka případně doplácí.

Zjistit více
18 /­ 4 / 2022

Má pacientovi, který je hospitalizován, předepsat jeho běžné léky jeho obvodní lékař? Dostane pak při odchodu z nemocnice recepty na léky, které tam nově začal brát? A kdo mu je bude po propuštění dál předepisovat?

Je-li pacient hospitalizován v nemocnici, léčebně nebo jakémkoliv jiném zdravotnickém zařízení, jsou lékaři v tomto zdravotnickém zařízení povinni mu zajistit a přímo poskytnout všechny léčivé přípravky – nejen ty, které byly nově při hospitalizaci nasazeny, ale i léčivé přípravky, které trvale užívá na základě indikace svého lékaře (svých lékařů). Pacient se na úhradě léčiv při hospitalizaci nepodílí, úhrada je zahrnuta v paušální platbě, kterou zdravotnické zařízení dostává od zdravotní pojišťovny.

Zjistit více
8 /­ 4 / 2022

Jaké jsou možnosti léčby onkologické bolesti v ordinaci všeobecného praktického lékaře?

Všeobecný praktický lékař své pacienty nejen léčí, ale je i jejich průvodcem systémem zdravotních služeb. Provádí preventivní prohlídky a motivuje své pacienty k účasti v preventivních prohlídkách a screeningových programech, protože ke snížení úmrtnosti na onkologická onemocnění je nutná nejen kvalitní onkologická péče, ale především spolupráce laiků a zdravotníků na včasném záchytu nádorových onemocnění. Zajišťuje také přípravu onkologicky nemocných k chirurgické, systémové a další léčbě, sleduje stav nemocných během léčby a po ní. Bývá rádcem i v problematice sociálního zabezpečení pacienta a zajímá se o rodinné, partnerské a pracovní zázemí nemocného, které bývají onkologickým onemocněním ovlivněny.

Zjistit více
5 /­ 4 / 2022

V domácí lékárničce jsem našla prošlé léky. Můžu je vyhodit do směsného odpadu, nebo jak s nimi mám nakládat?

Nespotřebované či zjevně poškozené léky, léčivé přípravky s prošlou dobou použitelnosti nebo s nevyhovující jakostí či použitelností musí být zlikvidovány tak, aby nedošlo k ohrožení života a zdraví lidí, zvířat anebo životního prostředí. V žádném případě léky nevyhazujte do komunálního odpadu či do odpadních vod. S léčivy je totiž nutné nakládat jako s nebezpečným odpadem.

Zjistit více
23 /­ 3 / 2022

V Česku vznikla koncepce péče o těžce nemocné děti a jejich rodiny. Měla by pomoci zlepšit dostupnost a kvalitu služeb

V České republice žije podle odhadů 13 tisíc dětí se závažným onemocněním. Ony i jejich rodiny přitom potřebují adekvátní, dostupnou, komplexní péči, a to nejen během pobytu v nemocnici, ale zejména doma. Bohužel však nyní nemáme celé spektrum potřebných služeb dostupných napříč republikou v adekvátní kvalitě. Obrovský problém všude je například raná péče, na kterou se čeká i tři čtvrtě roku. Dlouhodobě pak narážíme na zdravotně-sociální pomezí, kde se některé rodiny ztrácejí a i samotné zajišťování těchto služeb je vzhledem k přesahu do obou sfér nesmírně náročné. Vytyčit cestu, jak dál poskytování péče o vážně nemocné děti a jejich rodiny rozvíjet, se nyní snaží Koncepce péče o děti a dospívající se závažnou život limitující a ohrožující diagnózou a jejich rodiny, která byla představena na včerejším semináři uskutečněném na půdě Senátu ČR.

Zjistit více
4 /­ 3 / 2022

Státní zdravotní ústav: Snaha chránit se před radiací jódem může být riziková

Snaha chránit se před radiací vysokými dávkami jódu může být podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) pro zdraví riziková. Nadbytek může poškodit štítnou žlázu, vadí ale i jeho nedostatek. Ústav to uvedl v tiskové zprávě na webu. Lidé jodové tablety začali nakupovat poté, co ruský prezident Vladimir Putin v neděli oznámil, že nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti. Podle dnešních informací kvůli bombardování hořela ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží, kterou ovládly ruské síly. Podle ukrajinských úřadů ale míra radioaktivity v oblasti nepřesáhla nebezpečnou úroveň.

Zjistit více
26 /­ 2 / 2022

Lékaři: Většina následků po covidu odezní, vyšší je riziko problémů se srdcem

Většina následků po prodělání covidu-19 odezní za tři až šest měsíců, mohou být ale i trvalé. Vyšší je u lidí, kteří se nakazili koronavirem, riziko problémů se srdcem. Na dotaz ČTK to sdělili oslovení lékaři různých odborností. První případy koronaviru se v ČR objevily téměř před dvěma lety, 1. března 2020. Od té doby se nakazilo podle dat ministerstva zdravotnictví již více než 3,5 milionu lidí, z nich asi 190.000 opakovaně.

Zjistit více
10 /­ 2 / 2022

Nastává čas na očkování proti klíšťové encefalitidě, nově je plně hrazeno lidem 50+, mladší klienti VZP mohou využít příspěvek 500, resp. 700 korun

I v tomto roce mohou klienti VZP získat příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě ve výši 500 Kč pro dospělé a 700 Kč pro děti. Pojišťovna tak chce motivovat své pojištěnce k ochraně proti této zákeřné nemoci, kterou přenáší infikovaná klíšťata. Od letoška mají toto očkování plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění osoby starší 50 let.

Zjistit více
8 /­ 2 / 2022

IQVIA: Prodeje léků na předpis loni v ČR vzrostly o deset procent

Prodeje léků na předpis na českém farmaceutickém trhu v roce 2021 vzrostly meziročně o deset procent, což je nejvyšší tempo růstu v posledních pěti letech. Hodnota trhu s léky na předpis tak činila 78 miliard korun. U volně prodejných léků se prodeje proti roku 2020 zvýšily o devět procent a prodeje za volně prodejné léky, doplňky stravy a produkty pro zdravotní péči dosáhly 29 miliard korun. Vyplývá to z dat, které dnes ČTK poskytla analytická společnost IQVIA. Ta je poskytovatelem analytických služeb, technologických řešení a smluvních výzkumných služeb ve zdravotnictví. Po světě má 70.000 zaměstnanců a působí ve více než 100 zemích.

Zjistit více
11 /­ 1 / 2022

Potřebuji pro člena rodiny zajistit inkontinenční pomůcky. Přispívá na ně VZP? A kdo je může předepsat?

Inkontinentní pacienti mají nárok na úhradu absorpčních zdravotnických prostředků z veřejného zdravotního pojištění. Jedná se o jednorázové pomůcky vyrobené tak, aby rychle absorbovaly unikající moč, pohlcovaly nepříjemný zápach a zároveň byly nenápadné a prodyšné. Inkontinence může totiž nepříjemně ovlivňovat kvalitu života.

Zjistit více
31 /­ 10 / 2022

Schválení novely zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením

Poslanecká sněmovna v novele schválila zvýšení příspěvku na mobilitu na 900,– Kč, zvyšuje příspěvek na schodišťovou plošinu o 100 000,– Kč a hlavně zvyšuje příspěvek na mobilitu o dalších 2000,– Kč pro osoby, které využívají elektrické přístroje na vnější ventilaci plic. Nyní zákon bude ještě projednávat Senát a poté půjde k podpisu panu prezidentovi.

Zjistit více
31 /­ 10 / 2022

Pozvánka na workshop NRZP

NRZP ČR realizuje projekt Ascend, který je zaměřen na posilování kapacit organizací osob se zdravotním postižením. Projekt je financován nadací CITI Foundation. Součástí projektu je i workshop o komunikaci s lidmi s tělesným, mentálním, zrakovým a sluchovým postižením. Workshop je primárně určen zaměstnancům NRZP ČR a zájemcům z řad členských organizací NRZP ČR, ale mohou se účastnit i jednotlivci z jiných organizací.
Účast na workshopu je bezplatná a případným zájemcům vystavíme osvědčení o absolvování kurzu. Kurz sice není akreditovaný, přesto může být v některých případech dostačující pro jejich jiné aktivity.

Zjistit více
31 /­ 10 / 2022

Na „céčko“ testuje i praktik, chce si o to jen říct

Virus žloutenky C nosí mnoho lidí, aniž by o něm věděli. Nepociťují nic zvláštního, „céčko“ jim ale pomalu a nevratně ničí játra do doby, než lékař objeví cirhózu či rakovinu jater. Sebemenší rizikové chování je důvod k testu.

Zjistit více
31 /­ 10 / 2022

V USA vznikne fond na boj proti rezistentním bakteriím. Má podpořit vývoj nových antibiotik

Bakteriální rezistence je vážný problém. Jde o tikající časovanou bombu, která už na některých místech světa takřka exploduje. Odolné bakterie mají na svědomí asi 1,3 milionu životů ročně a podle vědců se situace bude zhoršovat. Kolem roku 2050 zemře kvůli málo účinným antibiotikům až 10 milionů lidí ročně. Spojené státy proto zvažují zřízení fondu, který by výzkum nových léků proti „superbakteriím“ podpořil, jak uvedl britský list Financial Times.

Zjistit více
25 /­ 10 / 2022

Některé léky na bázi buněk a tkání pojišťovny neplatí

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Centrum buněčného a tkáňového inženýrství [FNUSA/LF MUNI-CTEF] díky povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv vyrábí a prodává léky na bázi buněk a tkání. Naráží ale i na problémy.

Zjistit více
24 /­ 10 / 2022

K čemu je dobré vyšetření CRP? Za jakých podmínek je pojišťovnou hrazeno?

Při vyšetření CRP (C-reaktivní protein) se stanovuje hladina specifické bílkoviny v krvi, která se zvyšuje především při akutní bakteriální infekci (méně obvykle také mykotické infekci). Naproti tomu virové infekce bývají charakterizovány relativně malým vzestupem CRP. Stanovení výše CRP proto napomáhá v rozhodnutí, zda zahájit léčbu antibiotiky. Úspěšná antibiotická terapie se pak projeví rychlým poklesem CRP, naopak při neúspěšné léčbě přetrvává zvýšení CRP.

Zjistit více
21 /­ 10 / 2022

Přístup „s kanónem na vrabce“ se u antibiotik nevyplácí

Účinky a zacílení antibiotik při léčbě vážných infekcí nejsou jednotné. Lékaři proto varují před nadužíváním širokospektrých antibiotik. To jen podporuje odolnost bakterií na léky. Trend jsou přesně zacílená antibiotika a zkracování léčby.

Zjistit více
20 /­ 10 / 2022

Zdravotní připojištění představí MZ ČR příští rok

Chystané zdravotní připojištění chce Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR] veřejnosti blíže představit příští rok. Resort připravuje připojištění zubní péče, zdravotně sociálního pomezí a odměny a benefity za péči o své zdraví.

Zjistit více
20 /­ 10 / 2022

Výbor: Covid je pod kontrolou, riziko ale zůstává

Covidová vlna v Česku podle statistických dat, která vycházejí z klinicky potvrzených nákaz, neeskaluje. Zdravotníci z praxe ale tvrdí, že lidé covid léčí doma bez ohlášení lékaři a data se do systému nedostávají.

Zjistit více
17 /­ 10 / 2022

Biosimilární léky na vzestupu. Ty, které se zrodily v posledních třech letech, už mají většinu trhu

Léky, které lze zaměnit s originálními biologickými, získávají na stále větší popularitě. Lacinější, avšak stejně účinné alternativy, jež se označují jako biosimilární, totiž zažívají obrovský boom. A zdá se, že jim neuškodila ani pandemie koronaviru. Ta jejich rozmach spíše jen nepatrně přibrzdila. Největší vzestup je viditelný u biosimilárních léků, které byly uvedeny na trh v posledních třech letech, vyplývá ze studie farmaceutické společnosti Amgen, na kterou se odvolává odborný portál Fiercepharma.com.

Zjistit více
14 /­ 10 / 2022

Proti opičím neštovicím se konečně očkuje i v Česku

Proti opičím neštovicím se v Česku nově očkují i promiskuitní lidé, osoby poskytující sexuální služby nebo lidé s potvrzenou pohlavně přenosnou chorobou. Dále muži mající sex s muži a lidé žijící s HIV pozitivním partnerem.

Zjistit více
14 /­ 10 / 2022

Proti opičím neštovicím se konečně očkuje i v Česku

Proti opičím neštovicím se v Česku nově očkují i promiskuitní lidé, osoby poskytující sexuální služby nebo lidé s potvrzenou pohlavně přenosnou chorobou. Dále muži mající sex s muži a lidé žijící s HIV pozitivním partnerem.

Zjistit více
13 /­ 10 / 2022

MZ ČR získá právo na nákup léků i určení ceny

Ministerstvo zdravotnictví získá právo zajišťovat nákup a distribuci léčiv v mimořádných situacích. Jakou je třeba epidemie. Ovšem za podmínky souhlasu vlády. Resort pak stanoví i ceny a úhrady těchto léků ze zdravotního pojištění.

Zjistit více
12 /­ 10 / 2022

Nádor cévnatky oka se účinněji léčí už i v Česku

Nadějnou inovativní léčbu nádoru cévnatky oka vůbec poprvé v Česku podali pacientce lékaři Onkologické kliniky FN Olomouc. Léčba podle studií zpomalí průběh nemoci. Dřívější terapie moc nezabírala, nádor se šířil do jater i kostí.

Zjistit více
10 /­ 10 / 2022

Screening rakoviny prsu u seniorek

Chodím pravidelně každé dva roky na preventivní mamografické vyšetření. Letos mi bylo řečeno, že když je mi 71 let, tak na něj nemám nárok, resp. že ho zdravotní pojišťovna nehradí ženám nad 70 let. Jak to prosím je?
Odpověď VZP: Screeningové mamografické vyšetření je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění ve dvouletých intervalech všem ženám od 45 let, které nemají žádné příznaky a nejsou v dispenzární péči z důvodu onkologického onemocnění prsu. Pro absolvování vyšetření není určena horní věková hranice, tzn. že toto preventivní vyšetření máte hrazeno zdravotní pojišťovnou i ve věku nad 70 let.

Zjistit více
7 /­ 10 / 2022

Lázně na pojišťovnu nejspíš skončí už v lednu

Lázně zvažují od ledna 2023 kvůli vysokým nákladům přestat přijímat pacienty takzvaně na pojišťovnu. Úhrady od pojišťoven jejich náklady totiž nepokryjí. Stane-li se tak, do problémů se spolu s pacienty dostanou i nemocnice.

Zjistit více
4 /­ 10 / 2022

Jde o pacienta, nebo o peníze? Evropská unie hledá cestu, jak dostat nejmodernější léky k pacientovi, a zároveň neodradit výrobce

Evropská unie se připravuje na největší novelizaci lékových předpisů za poslední čtvrt století. Chystají se všichni – od výrobců, přes národní lékové orgány až po pacienty. Musíme najít způsob, jak uspokojit pacienty, průmysl a všechny další, kterých se to týká, prohlásil minulý týden v Bruselu náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček na konferenci Farmaceutická strategie pro Evropu: implementace, úspěchy, výzvy. Pohled výrobce, úředníka státní správy nebo pacienta, jak na to, se ale může zásadně lišit. Proto musíme o tom společně mluvit a hledat řešení, shodli se účastníci akce.

Zjistit více
3 /­ 10 / 2022

Doplněk stravy pomáhá zhojovat otevřené rány i covid

V Nemocnici Sokolov doporučují k podpoře hojení proleženin, diabetických noh, bércových vředů i popálenin doplněk stravy, který uvolňuje do těla signální molekulu oxidu dusnatého. Doplněk stravy se osvědčil i u pacientů s covidem.

Zjistit více
26 /­ 9 / 2022

Vývoj léku na Alzheimera jde rychle kupředu

Současná léčba Alzheimerovy nemoci při včasném nasazení tlumí příznaky onemocnění. Cílem vědců je však vyvinout bezpečnou léčbu, která řeší příčinu Alzheimerovy choroby. A zřejmě se pacienti takového léku i brzy dočkají.

Zjistit více
24 /­ 9 / 2022

Před covidem chrání i předem podané protilátky

Pacienty s vážným chronickým onemocněním chrání před covidem preventivně podávané kombinace monoklonálních protilátek, které účinkují i na omikron. Jde o pacienty s potlačenou nebo slabou imunitou, v Česku je jich přibližně 10 tisíc.

Zjistit více
22 /­ 9 / 2022

Normativy k příspěvku na bydlení

MPSV ČR připravuje Nařízení vlády, kterým má dojít ke zvýšení částek měsíčních normativních nákladů na bydlení pro účely příspěvku na bydlení ze státní sociální podpory. Toto navýšení normativních nákladů bude platné od října 2022 do konce letošního roku. MPSV ČR přislíbilo, že od roku 2023 by mělo dojít k dalšímu navýšení normativních nákladů na bydlení.

Zjistit více
22 /­ 9 / 2022

EU dá peníze na další onkologické screeningy

Na preventivní screeningy rakoviny vyčlenila EU přes 100 milionů eur [cca 2,5 mld. Kč]. EU posílí vyšetření rakoviny prsu, děložního čípku, tlustého střeva a konečníku. Nově by měly země EU zavést screening plic, prostaty a žaludku.

Zjistit více
21 /­ 9 / 2022

Praktici začali s očkováním proti covidu i proti chřipce

Praktičtí lékaři začali s očkováním proti covidu-19 a chřipce. To proto, aby co nejvíce zmírnili dopady očekávané podzimní epidemie respiračních onemocnění. Doporučují očkovat proti oběma nemocem, nejprve proti covidu a pak chřipce.

Zjistit více
20 /­ 9 / 2022

Proticovidové mRNA vakcíny získaly v EU plnou registraci

Proticovidové vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderny získaly u Evropské agentury pro léčivé přípravky [EMA] doporučení ke standardní registraci. Týká se stávajících i nově upravených vakcín proti covidu-19.

Zjistit více
15 /­ 9 / 2022

Lidé by očkování lékárníky uvítali. Politici jsou proti

Rozšířit očkování proti chřipce či covidu do lékáren většina poslanců Výboru pro zdravotnictví razantně odmítá, argumentů mají nespočet. Praxe ale ukazuje, že jsou tady lidé, a není jich málo, kteří by se v lékárně naočkovat nechali.

Zjistit více
14 /­ 9 / 2022

Videoinformace o činnosti NRZP ČR

NRZP ČR si velmi dobře uvědomuje, že pro některé skupiny lidí se zdravotním postižením ale i seniory, může být současné zdražování velmi těžké a může jim přinášet mnoho obtíží. Ve videu, které najdete na odkaze: https://youtu.be/qxk3cSWHKik najdete informaci o činnosti Národní rady osob se zdravotním postižením ČR v rámci našich snah o zmírnění dopadů vysoké inflace. Zaměřili jsme se především na cenu elektrické energie, a to ve vztahu k osobám, které musí používat přístroje, které mají vysokou spotřebu elektrické energie a lidé bez nich nemohou žít.
Druhým palčivým tématem je růst cen zdravotnických prostředků, které se mohou stát postupně těžko dostupné a jejich nedostupnost může mít vliv na zdravotní stav, ale i kvalitu života.

Zjistit více
13 /­ 9 / 2022

Achondroplazie se začne na pojišťovnu léčit i v Česku

Účinné léčby achondroplazie hrazené z veřejných prostředků se dočkají i dětští a dospívající pacienti v Česku. Všeobecná zdravotní pojišťovna jim uhradí lék Voxzogo, který zlepšuje růst pacientů. Letos v Česku léčbu zahájí 36 dětí.

Zjistit více
12 /­ 9 / 2022

Reklamace plomby

Můžu reklamovat u zubaře nepovedená rovnátka nebo třeba vypadlou plombu?
Odpověď VZP: Pojem „reklamace“ známe u individuálně zhotovovaných stomatologických výrobků. Těmi jsou např. můstky, korunky, zubní protézy či ortodontický aparát (rovnátka). Pokud stomatologický výrobek vykazuje vady, může ho pacient u zhotovitele reklamovat v záruční době 24 měsíců. Zubní lékař je povinen reklamaci vyřídit do 30 dnů.

Zjistit více
3 /­ 9 / 2022

Pojišťovny dětem s CF nově uhradí Kaftrio

Pacienti s cystickou fibrózou se dočkali dalšího rozšíření standardně hrazené léčby. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR [VZP ČR] nově proplatí inovativní lék Kaftrio dětem od šesti let.

Zjistit více
25 /­ 8 / 2022

Pacienti se svalovou atrofií se o svůj lék bát už nemusí

Dětští i dospělí pacienti se spinální svalovou atrofií se dočkali standardní úhrady účinného léku Spinraza z veřejného zdravotního pojištění. O úhradě léku rozhodlo na doporučení poradního orgánu ministerstvo zdravotnictví.

Zjistit více
22 /­ 7 / 2022

Léky na předpis vydá lékárník i v cizině, ale ne všude

Léky na předpis si český cestovatel vyzvedne i v zahraničí. Avšak pouze v zemích EU a na předem vystavený recept v listinné podobě od českého lékaře. K lékům na palubu letadla se vyplatí přibalit i lékařskou zprávu.

Zjistit více
15 /­ 7 / 2022

Můžu si nechat užívané léky zkontrolovat tzv. na pojišťovnu?

Ano, je to možné. Od 1. 1. 2022 byl za tím účelem zaveden nový zdravotní výkon, a to pod názvem „Konziliární zhodnocení medikace pacienta ošetřovaného v rámci ambulantní péče klinickým farmaceutem“.
Tento výkon je určen pro komplikované pacienty v ambulantní péči. O zhodnocení medikace si ale nemůže pacient požádat sám, konziliární zhodnocení medikace musí být vždy indikováno ošetřujícím lékařem.

Zjistit více
14 /­ 7 / 2022

80 % doplatků nad 300 Kč si vezme jen 22 léků

Loni na doplatcích za léky na předpis pacienti v Česku zaplatili 5,8 miliardy korun. Zhruba 80 procent doplatků nad 300 korun přitom připadá jen na 22 léků. Data přinesly výsledky aktuálního výzkumu společnosti Marketing Insight.

Zjistit více
14 /­ 7 / 2022

Biochemici z Akademie věd ČR spolupracují na nové generaci virostatik ke snížení hladiny HIV

a nové generaci virostatik, která u pacientů umožňuje efektivně snížit hladinu viru HIV, spolupracují vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB). Molekula je nyní ve druhé fázi klinického testování, řekl dnes ČTK v rozhovoru ředitel ústavu Jan Konvalinka. Podle Konvalinky vědci v ÚOCHB, včetně jeho výzkumné skupiny, pracují i na dalších výzkumech týkajících se viru HIV. Zatím nejúčinnější léčivou látku proti HIV tenofovir v 80. letech v pražském ústavu syntetizoval chemik Antonín Holý se svou skupinou. Stala se základem řady léků vyráběných americkou firmou Gilead Sciences, které u pacientů výrazně zpomalují nebo zastavují průběh onemocnění. Od smrti Antonína Holého uplyne v sobotu 16. července deset let.

Zjistit více
14 /­ 7 / 2022

80 % doplatků nad 300 Kč si vezme jen 22 léků

Loni na doplatcích za léky na předpis pacienti v Česku zaplatili 5,8 miliardy korun. Zhruba 80 procent doplatků nad 300 korun přitom připadá jen na 22 léků. Data přinesly výsledky aktuálního výzkumu společnosti Marketing Insight.

Zjistit více
12 /­ 7 / 2022

EU šturmuje proti covidu. Upravené vakcíny budou v září

Evropští regulátoři doporučili podávat druhou posilovací dávku proti covidu nově lidem starším 60 let. Důvodem jsou rostoucí počty pacientů na intenzivní péči v zemích EU. Upravené vakcíny proti omikronu úřady slibují v září.

Zjistit více
9 /­ 7 / 2022

Prevenci u gynekologa podceňují hlavně starší ženy. A chybují

Téměř třetina českých žen, převážně ve věku 50+ let, nechodí na prevenci ke gynekologovi. K lékaři ženy přijdou až ve chvíli, kdy mají zdravotní problém. A to je špatně. Šance na úspěšnou léčbu totiž dramaticky klesá.

Zjistit více
7 /­ 7 / 2022

SZÚ upozorňuje na účinky kurkumy v doplňcích stravy

Ani doplňky stravy ve volném prodeji nejsou vždy zcela bez zdravotních rizik. Příkladem jsou doplňky stravy s kurkumou, do nichž výrobci přidávají látky na zvýšení účinnosti. Pro některé lidi jsou takové produkty toxické.

Zjistit více
21 /­ 6 / 2022

Desatero správné lékárničky: jak se připravit na letní prázdniny

Zdravotní komplikace dokážou znepříjemnit nejednu dovolenou. Základem každé cesty ať už do zahraničí, nebo po Česku je proto dobře nachystaná lékárnička. Podle praktických lékařů by lidé měli lékárničku kontrolovat alespoň jednou do roka, ideálně však před každou cestou, a její obsah vždy přizpůsobit typu dovolené.

Zjistit více
21 /­ 6 / 2022

Psychiatři stanovili požadavky na kvalifikaci hypnoterapeutů

Psychiatři stanovili požadavky na kvalifikaci hypnoterapeutů, měli by podle nich mít vysokoškolské vzdělání, psychoterapeutický výcvik a kurz hypnoterapie. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Psychiatrická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Hypnóza pomáhá jejich pacientům, ale i v zubním či kožním lékařství, v ortopedii, neurologii, anesteziologii nebo gynekologii a porodnictví.

Zjistit více
21 /­ 6 / 2022

Spotřeba antibiotik stoupá, ačkoli pro to není racionální důvod. Změní to kampaň SZÚ?

Antibiotika jsou u českých pacientů stále oblíbeným a vyhledávaným lékem, přestože jsou v mnoha případech užívána zbytečně. Jejich zvýšená spotřeba a nesprávné užití však vede k vzestupu bakteriální rezistence, která představuje celosvětový problém a stojí za mnoha zbytečnými úmrtími. Na tuto problematiku se zaměřuje projekt Prevence antibiotické rezistence Státního zdravotního ústavu (SZÚ), který v rozhovoru se ZD blíže popisuje vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika a zástupkyně ČR pro agendu antibiotické rezistence v Evropském centru pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) Helena Žemličková.

Zjistit více
20 /­ 6 / 2022

Kdo a kdy čerpá dlouhodobé a krátkodobé ošetřovné

Krátkodobé ošetřovné zčásti nahradí výpadek příjmu kvůli nemoci či úrazu dítěte. Oproti tomu dlouhodobé ošetřovné řeší i zajištění péče o staršího člena rodiny po propuštění z nemocnice nebo při paliativní péči.

Zjistit více
20 /­ 6 / 2022

Tuhle šanci musíme chytit a nepustit, říká šéfka EFPIA Nathalie Mollová

Evropská unie se po dvaceti letech chystá zásadně upravit pravidla fungování svého lékového trhu. Všichni se shodnou, že novelizace je s ohledem na rychlý technologický pokrok v medicíně zapotřebí. Otázkou zůstává, jak to udělat, aby se všichni pacienti dostali k lékům co nejrychleji, a zároveň farmaceutické společnosti kvůli přísným pravidlům z Evropy neutíkaly. Pracujeme na osmi tisícovkách nových léků a chceme, aby byly uvedeny do zemí v Evropě a nikoli někde jinde ve světě, říká v rozhovoru se Zdravotnickým deníkem Nathalie Mollová, generální ředitelka Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA).

Zjistit více
19 /­ 6 / 2022

Neurologové z Českých Budějovic a Ostravy úspěšně vyzkoušeli novou metodu léčby mozkové mrtvice

Českobudějovická nemocnice vyzkoušela novou metodu léčby ischemické cévní mozkové příhody. Prostřednictvím mikrochirurgického zákroku léčila pacienty, kterým standardní postupy nepomáhaly. Téměř v 60 procentech případů byli po zákroku opět soběstační. Výrazný podíl na úspěšném výsledku pětileté studie mají i lékaři Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Ti kolegům z Českých Budějovic poskytli soubor pacientů, jež byli porovnáni s operovanou skupinou. Výsledky pilotního projektu představili zástupci obou nemocnic novinářům tento týden.

Zjistit více
17 /­ 6 / 2022

Očkování nejmenších dětí proti covidu-19 se blíží. Odborný panel FDA schválil dvě vakcíny

Děti mladší pěti let jsou poslední skupinou, která nemohla být očkována proti covidu-19, protože pro tuto věkovou kategorii nebyly schváleny žádné očkovací látky. Brzy by se to mělo změnit. Odborný panel amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA) pro problematiku vakcín jednomyslně doporučil schválení použití očkovací látky společnosti Pfizer/BioNTech a Moderna ve věkové skupině dětí od šesti měsíců do pěti let. Rozhodnutí výboru ještě neznamená oficiální schválení ze strany lékového regulátora, byť jej lze v nejbližší době očekávat.

Zjistit více
16 /­ 6 / 2022

eOčkování pacientů začne naostro už 1. července

Od začátku letošního roku běží eOčkování. To zavádí digitální evidenci všech očkování tuzemských pacientů. Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv [SÚKL] Ireny Storové systém odstartoval úspěšně.

Zjistit více
14 /­ 6 / 2022

Výpadky léků z trhu jsou stále častější. Důvodů je více

Česká lékárnická komora [ČLnK] chystá na 16. června již 24. ročník Dne lékáren. Prezident ČLnK Aleš Krebs při té příležitosti odpověděl na několik otázek redakce ZdraveZpravy.cz. První zjištění zní – výpadky léků v Česku jsou stále častější.

Zjistit více
14 /­ 6 / 2022

Očkování proti covid-19 spolehlivě funguje, potvrzují dvě nové české studie

Vakcinace má zásadní ochranný efekt proti těžkému průběhu infekce covid-19, což je důležité zejména pro nejrizikovější pacienty. To jsou závěry dvou českých studií, které se dostaly do prestižních odborných časopisů Annals of Internal Medicine a Journal of Infectious Diseases. Očkování, zejména podání třetí dávky, navíc poskytuje solidní ochranu i proti variantě omikron. Tato data jsou podle ministerstva zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací a statistik i jasným doporučením pro to být před pravděpodobnou podzimní vlnou infekce očkován, případně přeočkován.

Zjistit více
13 /­ 6 / 2022

Na nemoc je dobré zapomenout, i tu onkologickou

Rovnější přístup k pacientům po onkologické léčbě by mohlo v budoucnu přinést takzvané „právo být zapomenut“. Podle něj by se nemoc ze zdravotní dokumentace po deseti letech vymazala, u pacientů mladších 18 let po pěti letech.

Zjistit více
9 /­ 6 / 2022

Až 30 % žen s nádorem prsu se nyní vyhne chemoterapii

Díky nově zavedené laboratorní analýze, která zjistí aktivitu genů v nádoru prsu u žen, se až 30 procent z nich vyhne chemoterapii. Novinku přináší speciální test, k němuž získaly certifikaci laboratoře Masarykova onkologického ústavu [MOÚ].

Zjistit více
7 /­ 6 / 2022

Sdílení zdravotních údajů v EU čeká ještě dlouhá cesta

Jednou z klíčových agend českého předsednictví budou jednotné evropské standardy elektronizace zdravotních údajů [The European Health Data Space]. I když tento dokument teprve vzniká, již budí obavy v nejedné unijní zemi.

Zjistit více
7 /­ 6 / 2022

Válek: Přeočkování proti covidu bude nejméně letos na podzim zdarma

Přeočkování proti covidu-19 bude nejméně letos na podzim pro všechny hrazeno ze zdravotního pojištění. Ideální doba pro posilující dávku vakcíny je konec srpna až polovina října. Na dotaz ČTK to dnes řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ministerstvo podle něj jedná o způsobu nákupu dalších vakcín, který by mohl být opět společný pro celou EU, chce ho mít dojednaný do července. Nepočítá ale s výhodami pro očkované jako při dřívějších vlnách epidemie.

Zjistit více
6 /­ 6 / 2022

Musíme si říct, zda jsme připraveni uvést lék na trh za stejnou cenu jako v Německu, upozorňuje ředitel AIFP David Kolář

Žijeme v poměrně napínavé době. Alespoň to si musí myslet minimálně farmaceutické firmy. Díky technologickému pokroku čelí současná medicína velkým výzvám, chystá se zásadní novelizace dvacet let staré lékové legislativy Evropské unie a pominout nelze ani dopady krizí spojených s covidem-19 a nyní válkou na Ukrajině. Je naprosto nezbytné, abychom všichni v sektoru spolu nepřestávali vést diskuzi, i když se nemusíme vždy shodnout, zdůrazňuje v rozhovoru se Zdravotnickým deníkem výkonný ředitel Asociace inovativních farmaceutických firem David Kolář.

Zjistit více
2 /­ 6 / 2022

Studie léků pro děti chybí, pediatři pracují s off-label léky

Jen deset procent ze všech farmakologických studií v Česku připadá na léky pro dětské pacienty. Vůbec nejméně jich je v neonatologii. Tyto studie jsou totiž náročnější na čas i peníze. Lékaři proto často pracují s takzvanými off-label léky.

Zjistit více
1 /­ 6 / 2022

Pravidelný pohyb a úprava životního stylu může prodloužit život až o pět let

Mnoho pozitivních efektů pohybu je podle lékařů srovnatelných s podáváním léků. Ideálních je 150 minut pohybu týdně ve střední intenzitě nebo 75 minut intenzivního pohybu. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci zástupců interních klinik Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN). Nadváhu nebo obezitu mají dvě třetiny české populace, nemoci srdce a cév, na kterých se podílí, jsou nejčastější příčinou úmrtí.

Zjistit více
31 /­ 5 / 2022

Online poradna informuje o hodnocení nových léků v ČR

Přehled o klinických hodnocení léků v Česku nabízí online poradna Klinická hodnocení Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Nezávazně a zdarma se v ní po zadání nemoci kdokoli dozví, zda se na ni u nás testují nové léky.

Zjistit více
31 /­ 5 / 2022

Neznámý typ žloutenky již hlásí 22 evropských zemí

Světová zdravotnická organizace [WHO] zaznamenala mezi 5. dubnem a 26. květnem již 650 případů neznámého typu žloutenky, která postihuje převážně malé děti. Příčiny nemoci zůstávají nadále neznámé.

Zjistit více
23 /­ 5 / 2022

Moderní léky na RS lékaři předepíší už i po první atace

Od letoška se nově diagnostikovaní pacienti s roztroušenou sklerózou dostávají k účinnějším lékům již i po první atace. Léčba ale není vhodná pro každého a váží se k ní i vedlejší účinky. Téma je i očkování pacientů s RS proti covidu-19.

Zjistit více
19 /­ 5 / 2022

Čeští pacienti stále čekají na inovativní léky příliš dlouho, ukazuje analýza. Rozdíly v dostupnosti mezi evropskými zeměmi jsou závratné

Až o dva roky se může lišit prodleva mezi dnem, kdy je v Evropské unii zaregistrován nový inovativní lék, a dnem, kdy je tento lék vpuštěn do národního úhradového systému. To jsme napsali ve Zdravotnickém deníku před rokem. Letošní studie mapující rychlost přístupu pacientů v Evropě k inovativním léčivým přípravkům, kterou každoročně zpracovává analytická společnost IQVIA pro Evropskou federaci farmaceutických firem (EFPIA), ukazuje, že se toho od loňského roku příliš nezměnilo.

Zjistit více
18 /­ 5 / 2022

Ceny léků jdou nahoru, zejména těch bez předpisu. Možné jsou i jejich častější výpadky

Inflace a zvyšující se náklady výrobců, distributorů i lékáren se promítnou do cen léků, potvrzují lékárníci. Vzhledem k tomu, že léky, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis, podléhají cenové regulaci, projeví se zdražování zejména na cenách léků volně prodejných. Nárůst jejich cen může být vyšší, než je inflace, upozorňuje Česká lékárnická komora.

Zjistit více
15 /­ 5 / 2022

Neúčinná antidepresiva někdy nahradí léčba elektrošoky

Těžké deprese u některých pacientů dokáže namísto návykových a mnohdy neúčinných antidepresiv zmírnit elektrokonvulzivní terapie neboli léčba elektrošoky. Její účinnost dosahuje 85 procent, u farmak kolem 65 procent.

Zjistit více
13 /­ 5 / 2022

Pacientským organizacím nechtějí dát peníze pojišťovny ani stát

O zavedení financování pacientských organizací [PO] v Česku se hovoří dlouhé roky. Do úvahy připadají peníze ze státního rozpočtu či od zdravotních pojišťoven. Aktuální situace ale ukazuje, že celá věc uvízla na mrtvém bodě.

Zjistit více
11 /­ 5 / 2022

O užívání zahřívaného tabáku i e-cigaret má vědět lékař

I kouření elektronických cigaret a vdechování zahřívaného tabáku škodí zdraví a vyvolává závislost. I proto by o užívání náhražek klasických cigaret měli jejich uživatelé informovat svého lékaře.

Zjistit více
10 /­ 5 / 2022

Demence se u Čechů projevuje ve stále nižším věku

Demence se u Čechů projevuje ve stále nižším věku. Zatímco průměrný věk osob se stařeckou demencí v roce 2015 činil 88 let, loni už to bylo 83 let. A stejný trend se dá sledovat u Alzheimerovy choroby. Před sedmi lety šlo o 88leté seniory, v roce 2021 se věkový průměr pacientů snížil na 85 let. Navíc zdravotní stav nemocných se často rychle zhoršuje.

Zjistit více
10 /­ 5 / 2022

SZÚ: Analýza růstu počtu případů TBC neukázala souvislost s uprchlíky z Ukrajiny

Analýza nárůstu počtu případů tuberkulózy (TBC) v posledních týdnech neukázala souvislost s uprchlíky z Ukrajiny. Meziročně zachycených případů přibylo asi o 46 procent, od začátku března do 21. dubna jich bylo 57. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). V roce 2021 bylo v ČR zachyceno 221 případů TBC u osob narozených v tuzemsku a 132 u narozených v zahraničí, z nich 35 na Ukrajině.

Zjistit více
9 /­ 5 / 2022

VZP: Za covidu klesly počty lidí léčících se s rakovinou, mohou za to i neodhalené nádory. Na prevenci nepřišlo 227 tisíc lidí

Dne 11. května 2022 proběhne Český den proti rakovině, který organizuje Liga proti rakovině. VZP při té příležitosti vydává data o výskytu onkologických onemocnění a zároveň upozorňuje na zanedbávání prevence. Počet screeningových prohlídek, které se pravidelně v celé ČR provádějí u karcinomu prsu, děložního hrdla a konečníku, klesl v průběhu pandemie o 227 tisíc.

Zjistit více
7 /­ 5 / 2022

Kardiologové očekávají vyšší výskyt nemocí srdce, vliv má covid a propad životní úrovně

Kardiologové očekávají vyšší výskyt nemocí srdce, zejména srdečního selhání a infarktu. Vliv má strach z nákazy v nemocnici v době covidu-19, odkládání prevence i válka na Ukrajině. V uprchlické vlně přicházejí i lidé s nemocemi srdce, válka a související ekonomické dopady se projeví i na zdraví Čechů. V tiskové zprávě o tom informovala Česká kardiologická společnost (ČKS), jejíž členové se setkají od neděle v Brně na 30. výročním sjezdu.

Zjistit více
7 /­ 5 / 2022

ČLnK představila plány na zlepšení lékárenství v Česku

Zlepšit dostupnost lékáren i v méně osídlených regionech v Česku mají dle České lékárnické komory [ČLnK] pravidla pro otevírání nových lékáren. A také finanční bonifikace těch, které drží své provozy právě v těchto oblastech.

Zjistit více
5 /­ 5 / 2022

Polovina žen s rakovinou vaječníků není geneticky testována

Podle platných doporučení by měla být každá žena s nově diagnostikovanou rakovinou vaječníků vyšetřena na přítomnost mutací v genech BRCA1 a BRCA2. Realita je však jiná. „Z registru CZECANCA víme, že za loňský rok bylo otestováno pouze zhruba 50 % pacientek se zhoubným onemocněním vaječníků,” vysvětluje na úvod RNDr. Jana Soukupová, Ph.D. z Laboratoře onkogenetiky Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze. Vyšetření těchto mutací u žen s rakovinou vaječníků je přitom nezbytné pro správnou volbu léčby – a také pro stanovení zvýšeného rizika onemocnění jejich příbuzných.

Zjistit více
4 /­ 5 / 2022

ePoukaz na zdravotnické prostředky už běží, tvrdí SÚKL

Státní ústav pro kontrolu léčiv [SÚKL] 1. května spustil novou funkcionalitu eReceptu a sice elektronický poukaz na zdravotnické prostředky. ePoukaz přichází o něco později, než se počítalo, podle SÚKL již ale běží.

Zjistit více
2 /­ 5 / 2022

Co je „pozitivní list“ VZP? Můj lékař mi změnil předepisovaný lék, prý tak, aby to bylo v souladu s pozitivním listem VZP.

Pozitivní list VZP ČR je seznam léčivých přípravků určených většinou pro běžná onemocnění, které jsou ekonomicky výhodné jak pro zdravotní pojišťovnu, tak pro pacienta. Pozitivní list VZP ČR totiž obsahuje léčivé přípravky plně hrazené, tj. s nulovým doplatkem pro pacienta.

Zjistit více
30 /­ 4 / 2022

Aspirin jako prevence infarktu a mrtvice u zdravých lidí nad 60 let není na místě. Rizika se vyrovnají benefitům

Aspirin (kyselina acetylsalicylová) se dlouhá léta doporučoval jako prevence před infarktem či mrtvicí. Nová odborná doporučení ovšem od tohoto postupu u lidí přes 60 let, kteří zatím žádnou kardiovaskulární příhodu neměli, odrazují. Rizika související s krvácením se totiž vyrovnají benefitům. Aspirin jako prevence ovšem stále zůstává ve hře u mladších pacientů s vyšším rizikem kardiovaskulárního onemocnění nebo u těch, kdo již infarkt či mrtvici prodělali.

Zjistit více
29 /­ 4 / 2022

Systém úhrad léčivých přípravků je podle ministerstva zdravotnictví správný. Pacienti jsou přesto bez přípravku pro alergenovou imunoterapii

Ministerstvo zdravotnictví obhajuje zavedený systém úhrad ambulantních léčivých přípravků. Legislativní úprava je podle ministerstva jednotná pro všechny léčivé přípravky bez ohledu na indikace a takový přístup považuje ministerstvo za spravedlivý. Na nutnost změny systému apeloval v nedávném rozhovoru předseda České společnosti alergologie a klinické imunoterapie profesor Petr Panzner.

Zjistit více
29 /­ 4 / 2022

Alternativy originálních léčiv šetří systému miliardy korun. Vedle generik roste i podíl biosimilárních léků

Za posledních pět let ušetřily generické a biosimilární léky českému zdravotnictví celkem 9,8 miliardy korun, vyplývá z analýzy společnosti IQVIA pro Českou asociaci farmaceutických firem (ČAFF). Dalších skoro šestnáct miliard se ušetří do roku 2030 jen v deseti nejnákladnějších molekulách, kterým uplyne patentová ochrana. Alternativy totiž umožňují Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) přehodnocovat maximální ceny léků a výši jejich úhrady. Tím se nejen snižuje cena léčiv, ale zároveň zvyšuje jejich dostupnost pro pacienty, jak včera společně novinářům popsali ředitelka SÚKL Irena Storová a výkonný ředitel ČAFF Filip Vrubel.

Zjistit více
29 /­ 4 / 2022

Vznikly standardy nemocniční paliativní péče, pomohou i zvýšit její dostupnost

Odborníci vytvořili standardy pro poskytování takzvané paliativní péče o pacienty umírající v nemocnicích. Mohou pomoci i se zvýšením dostupnosti této péče. Zdravotní pojišťovny nemocnicím, které mají specializované paliativní týmy, od letošního roku vyplácejí bonusy. Ministerstvo zdravotnictví o výstupech pětiletého projektu, který byl podpořen i z evropských fondů, informovalo v tiskové zprávě. V nemocnicích umírá zhruba 70 procent lidí.

Zjistit více
29 /­ 4 / 2022

Farma firmy varují před výpadky nejběžnějších léčiv

Farma firmy v Česku se stejně jako firmy v jiných oborech potýkají s rychlým růstem cen vstupů. Problém následně vyvstává u některých léčiv s regulovanou cenou. Výrobní náklady u nich totiž převyšují zisk.

Zjistit více
28 /­ 4 / 2022

Jaké zdravotnické pomůcky může dostat „na pojišťovnu“ onkologicky nemocná žena po odstranění prsu kvůli nádoru?

Po odstranění prsu má pacientka nárok na pooperační mammární epitézu. Na poukaz ji předepisuje gynekolog, chirurg nebo onkolog a pojišťovna hradí 1 kus v rámci jedné operace. Maximální úhrada od pojišťovny je stanovena na 500,25 Kč, zbytek si pacientka případně doplácí.

Zjistit více
21 /­ 4 / 2022

Pojišťovny: Na preventivní prohlídky chodí pravidelně jen třetina lidí

Na preventivní prohlídky k praktickému lékaři chodí pravidelně jen 32 procent lidí. Za sedm let jich ale mírně přibylo, informoval dnes v tiskové zprávě Svaz zdravotních pojišťoven. Z veřejného zdravotního pojištění mají lidé nárok na hrazenou preventivní prohlídku u praktika jednou za dva roky, u zubního lékaře či gynekologa dvakrát ročně. Podle pojišťoven by lidé, kteří je nevynechávají, mohli mít nárok na bonus.

Zjistit více
18 /­ 4 / 2022

Má pacientovi, který je hospitalizován, předepsat jeho běžné léky jeho obvodní lékař? Dostane pak při odchodu z nemocnice recepty na léky, které tam nově začal brát? A kdo mu je bude po propuštění dál předepisovat?

Je-li pacient hospitalizován v nemocnici, léčebně nebo jakémkoliv jiném zdravotnickém zařízení, jsou lékaři v tomto zdravotnickém zařízení povinni mu zajistit a přímo poskytnout všechny léčivé přípravky – nejen ty, které byly nově při hospitalizaci nasazeny, ale i léčivé přípravky, které trvale užívá na základě indikace svého lékaře (svých lékařů). Pacient se na úhradě léčiv při hospitalizaci nepodílí, úhrada je zahrnuta v paušální platbě, kterou zdravotnické zařízení dostává od zdravotní pojišťovny.

Zjistit více
12 /­ 4 / 2022

Má lékař povinnost sdělit pacientovi cenu léku, který mu předepisuje? Prý se musím zeptat až v lékárně.

Lékař nejen že nemá povinnost pacientovi sdělit cenu léku, resp. výši doplatku na lék, který mu předepisuje (platná legislativa mu takovou povinnost neukládá), ale dokonce ani přesnou částku sám nezná a znát nemůže. Měl by být pacientovi schopen jen sdělit, zda je lék pojišťovnou hrazen plně, nebo částečně (a pacient bude doplácet), nebo zda hrazen není (a pacient bude platit jeho plnou cenu).

Zjistit více
8 /­ 4 / 2022

Jaké jsou možnosti léčby onkologické bolesti v ordinaci všeobecného praktického lékaře?

Všeobecný praktický lékař své pacienty nejen léčí, ale je i jejich průvodcem systémem zdravotních služeb. Provádí preventivní prohlídky a motivuje své pacienty k účasti v preventivních prohlídkách a screeningových programech, protože ke snížení úmrtnosti na onkologická onemocnění je nutná nejen kvalitní onkologická péče, ale především spolupráce laiků a zdravotníků na včasném záchytu nádorových onemocnění. Zajišťuje také přípravu onkologicky nemocných k chirurgické, systémové a další léčbě, sleduje stav nemocných během léčby a po ní. Bývá rádcem i v problematice sociálního zabezpečení pacienta a zajímá se o rodinné, partnerské a pracovní zázemí nemocného, které bývají onkologickým onemocněním ovlivněny.

Zjistit více
6 /­ 4 / 2022

Akutní péče o lidi po mrtvici je u nás na špičce. Propadáme ale při následné rehabilitaci a dispenzarizaci

Cévní mozková příhoda u nás ročně postihne skoro 30 tisíc lidí. Pokud se ale podaří pacienta včas dopravit do centra, má šanci na úspěšnou léčbu – a výsledky, kterých dosahujeme, se řadí ke světové špičce. Jenže poté, co lidem zajistíme kvalitní akutní péči, se často stává, že už nezvládneme poskytnout následnou léčbu rehabilitační. Výsledkem může být, že se efekt předchozí terapie ztratí. Další pacienti se pak ztrácejí z dohledu lékařů ve chvíli, kdy by měli přejít do dispenzární péče, aby se předešlo komplikacím, opakování mozkové příhody a dále se pracovalo s jejich neurologickým deficitem. Tomu, jak systém péče vylepšit, se věnoval včerejší kulatý stůl s názvem Organizace péče o pacienta po CMP – zdravotní a sociální hlediska, který uspořádal senátní výbor pro zdravotnictví.

Zjistit více
5 /­ 4 / 2022

V domácí lékárničce jsem našla prošlé léky. Můžu je vyhodit do směsného odpadu, nebo jak s nimi mám nakládat?

Nespotřebované či zjevně poškozené léky, léčivé přípravky s prošlou dobou použitelnosti nebo s nevyhovující jakostí či použitelností musí být zlikvidovány tak, aby nedošlo k ohrožení života a zdraví lidí, zvířat anebo životního prostředí. V žádném případě léky nevyhazujte do komunálního odpadu či do odpadních vod. S léčivy je totiž nutné nakládat jako s nebezpečným odpadem.

Zjistit více
31 /­ 3 / 2022

V pandemii jsme využívali on-line přístup i pro komunikaci s lékařem*

Polovina lidí (52 %) v době pandemie využila možnost konzultace s lékařem telefonicky, necelá čtvrtina (22 %) e-mailem. Vyplývá to z průzkumu, jejž si nechala zpracovat VZP ČR.
„Tři čtvrtiny respondentů také uvedly, že by rády využily tento způsob komunikace i do budoucna. Podobně si řada lidí představuje i kontakt se svojí zdravotní pojišťovnou. Obojí nám potvrdilo trendy, které sledujeme z posledních let a chceme na nich stavět i do budoucna,“ říká Zdeněk Kabátek, ředitel VZP ČR. K telemedicíně máme podle jeho slov před sebou ještě velký kus cesty, ale právě dva roky s covidem ukázaly, že je to správný cíl.

Zjistit více
23 /­ 3 / 2022

V Česku vznikla koncepce péče o těžce nemocné děti a jejich rodiny. Měla by pomoci zlepšit dostupnost a kvalitu služeb

V České republice žije podle odhadů 13 tisíc dětí se závažným onemocněním. Ony i jejich rodiny přitom potřebují adekvátní, dostupnou, komplexní péči, a to nejen během pobytu v nemocnici, ale zejména doma. Bohužel však nyní nemáme celé spektrum potřebných služeb dostupných napříč republikou v adekvátní kvalitě. Obrovský problém všude je například raná péče, na kterou se čeká i tři čtvrtě roku. Dlouhodobě pak narážíme na zdravotně-sociální pomezí, kde se některé rodiny ztrácejí a i samotné zajišťování těchto služeb je vzhledem k přesahu do obou sfér nesmírně náročné. Vytyčit cestu, jak dál poskytování péče o vážně nemocné děti a jejich rodiny rozvíjet, se nyní snaží Koncepce péče o děti a dospívající se závažnou život limitující a ohrožující diagnózou a jejich rodiny, která byla představena na včerejším semináři uskutečněném na půdě Senátu ČR.

Zjistit více
9 /­ 3 / 2022

Každý druhý klient VZP starší 50 let podstoupil v loňském roce laboratorní vyšetření ledvin

V loňském roce absolvovalo preventivní vyšetření u svého praktického lékaře přes 667 tisíc klientů VZP ČR starších 50 let, což je o zhruba 87 tisíc víc než v roce 2020, kdy svět začala sužovat pandemie covid-19. Z toho 553 tisíc, tj. 83 % podstoupilo laboratorní vyšetření moči. Data vydává Všeobecná zdravotní pojišťovna v souvislosti s připomenutím Světového dne ledvin s podtitulem „Zdraví ledvin pro všechny“, který letos připadá na 10. března.

Zjistit více
4 /­ 3 / 2022

Státní zdravotní ústav: Snaha chránit se před radiací jódem může být riziková

Snaha chránit se před radiací vysokými dávkami jódu může být podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) pro zdraví riziková. Nadbytek může poškodit štítnou žlázu, vadí ale i jeho nedostatek. Ústav to uvedl v tiskové zprávě na webu. Lidé jodové tablety začali nakupovat poté, co ruský prezident Vladimir Putin v neděli oznámil, že nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti. Podle dnešních informací kvůli bombardování hořela ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží, kterou ovládly ruské síly. Podle ukrajinských úřadů ale míra radioaktivity v oblasti nepřesáhla nebezpečnou úroveň.

Zjistit více
4 /­ 3 / 2022

Musíme řešit nadváhu, ne jen obezitu, tvrdí čeští lékaři

Na rostoucí počty pacientů s nadváhou a obezitou v Česku již reagují i lékaři. Na Světový den obezity, který letos připadá na dnešek [04.03.], ohlásili založení spolku s příhodným názvem Zastavme nadváhu a obezitu.

Zjistit více
26 /­ 2 / 2022

Lékaři: Většina následků po covidu odezní, vyšší je riziko problémů se srdcem

Většina následků po prodělání covidu-19 odezní za tři až šest měsíců, mohou být ale i trvalé. Vyšší je u lidí, kteří se nakazili koronavirem, riziko problémů se srdcem. Na dotaz ČTK to sdělili oslovení lékaři různých odborností. První případy koronaviru se v ČR objevily téměř před dvěma lety, 1. března 2020. Od té doby se nakazilo podle dat ministerstva zdravotnictví již více než 3,5 milionu lidí, z nich asi 190.000 opakovaně.

Zjistit více
22 /­ 2 / 2022

V jaké výši přispívá VZP na sluchadla?

Výše úhrad zdravotnických prostředků včetně sluchadel je určena platnou legislativou (zákon č. 48/1997 Sb., příloha č. 3, oddíl C) a VZP stejně jako ostatní zdravotní pojišťovny hradí pouze legislativou nastavenou výši příspěvku. Zdravotní pojišťovny přispívají na zakoupení sluchadel pro vzdušné vedení jednou za 5 let, a to pro pacienty se sluchovou vadou od 40 dB SRT.

Zjistit více
10 /­ 2 / 2022

Nastává čas na očkování proti klíšťové encefalitidě, nově je plně hrazeno lidem 50+, mladší klienti VZP mohou využít příspěvek 500, resp. 700 korun

I v tomto roce mohou klienti VZP získat příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě ve výši 500 Kč pro dospělé a 700 Kč pro děti. Pojišťovna tak chce motivovat své pojištěnce k ochraně proti této zákeřné nemoci, kterou přenáší infikovaná klíšťata. Od letoška mají toto očkování plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění osoby starší 50 let.

Zjistit více
9 /­ 2 / 2022

Nově hrazená nepovinná očkování od roku 2022

Od 1. 1. 2022 se rozšiřuje spektrum nepovinných očkování hrazených z prostředků veřejného zdravotního pojištění a skupin pojištěnců, kteří mají nárok na některá další očkování hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Níže jsou popsány změny a nově hrazená očkování. Tuto úpravu přinesla novela zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění.

Zjistit více
8 /­ 2 / 2022

IQVIA: Prodeje léků na předpis loni v ČR vzrostly o deset procent

Prodeje léků na předpis na českém farmaceutickém trhu v roce 2021 vzrostly meziročně o deset procent, což je nejvyšší tempo růstu v posledních pěti letech. Hodnota trhu s léky na předpis tak činila 78 miliard korun. U volně prodejných léků se prodeje proti roku 2020 zvýšily o devět procent a prodeje za volně prodejné léky, doplňky stravy a produkty pro zdravotní péči dosáhly 29 miliard korun. Vyplývá to z dat, které dnes ČTK poskytla analytická společnost IQVIA. Ta je poskytovatelem analytických služeb, technologických řešení a smluvních výzkumných služeb ve zdravotnictví. Po světě má 70.000 zaměstnanců a působí ve více než 100 zemích.

Zjistit více
8 /­ 2 / 2022

Léky na vzácná onemocnění mají novou cestu vstupu do úhrad. Jaké změny si vyžádala?

Léky na vzácná onemocnění jsou z logiky věci určeny jen pro velmi úzkou skupinu pacientů. Proto také bývá jejich cena vysoká a jen málokdy tak přípravky projdou kritériem nákladové efektivity. Od Nového roku ovšem platí novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která pro tyto léky zavádí zcela novou možnost vstupu do úhrad. Ta nezohledňuje jen tzv. tvrdá, ale i měkká kritéria, díky nimž se při posuzování bere zřetel i na kvalitu života pacientů. Zdravotnický deník přináší přehled kroků, které zatím byly udělány, aby tento nový způsob vstupu do úhrad mohl začít fungovat.

Zjistit více
11 /­ 1 / 2022

Potřebuji pro člena rodiny zajistit inkontinenční pomůcky. Přispívá na ně VZP? A kdo je může předepsat?

Inkontinentní pacienti mají nárok na úhradu absorpčních zdravotnických prostředků z veřejného zdravotního pojištění. Jedná se o jednorázové pomůcky vyrobené tak, aby rychle absorbovaly unikající moč, pohlcovaly nepříjemný zápach a zároveň byly nenápadné a prodyšné. Inkontinence může totiž nepříjemně ovlivňovat kvalitu života.

Zjistit více
2021
29 /­ 12 / 2021

Léky „na štěstí“ užívá 15,8 % Čechů. Hlavně ženy 65+

Psychoaktivní léky problémově užívá 1,35 mil. Čechů. Z toho je 900 tisíc žen a 430 tisíc mužů. Uvádí to Zpráva o problematickém užívání psychoaktivních léků Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Zjistit více
30 /­ 11 / 2021

Výzkum: Lidé chtějí telemedicínu, hlavně online rezervační systém

Čtyři z pěti lidí by ocenili, aby měli lékaři online rezervační systém pro objednávání pacientů. Naopak necelá pětina pacientů telemedicínu nechce v budoucnu vůbec používat kvůli nejrůznějším obavám. Vyplývá to z výzkumu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Zjistit více
30 /­ 11 / 2021

Přehledně: Vše ke třetí dávce

Od včerejška se lidé mohou předem registrovat na očkování třetí dávkou. Některým se zkrátil interval. Přinášíme odpovědi na nejdůležitější otázky.

Zjistit více
29 /­ 10 / 2021

Kolik stojí nemoc

Jak drahá je léčba infarktu, mrtvice, rakoviny nebo transplantace srdce? Kolik stojí léčba covidu? Jaká je cena boje za záchranu lidského života? Co dělá vrásky na čele kardiologům a co nedá spát onkologům? Které choroby kosí Čechy? A změnilo by se něco v přístupu ke zdraví, kdybychom viděli při odchodu z nemocnice účet? Zeptali jsme se předních odborníků.

Zjistit více
21 /­ 10 / 2021

SÚKL: Necelá třetina lékárníků využívá při výdeji lékový záznam pacienta

Naopak jen výjimečně tuto možnost využívá 39 procent z nich. Zkontrolovat předepsané léky mohou v případě, že pacientovi vydávají lék na recept z jeho občanského průkazu, případně kódu z receptu vytištěného od lékaře, zaslaného na e-mail nebo na mobilní telefon.

Zjistit více
20 /­ 10 / 2021

Vznikají pravidla poradního orgánu ministra pro orphany. Najít vhodné kandidáty bude oříšek

„Musí existovat určitý pool lidí, z nichž se bude vybírat. Musí být zkušení, mít schopnost vyhodnocovat data a zohledňovat měkké údaje,“ popisuje vytváření nového orgánu ředitelka odboru léčiv a zdravotnických prostředků ministerstva zdravotnictví Daniela Rrahmaniová.

Zjistit více
4 /­ 10 / 2021

Diabetici, kardiaci, obézní. Regeneron proti covidu lze nově podat i preventivně do čtyř dnů po kontaktu

Ministerstvo zdravotnictví změnilo podmínky pro podání léku proti koronaviru od firmy Regeneron. Přípravek můžou lidé z rizikových skupin dostat i preventivně, aniž by měli potvrzené onemocnění covid. Jaké jsou podmínky? Velmi blízký kontakt s nakaženým, podání do čtyř dnů a nepodstoupení očkování proti koronaviru. Novinka se týká diabetiků, onkologických pacientů, lidí s chronickými onemocněními, po transplantaci ale i starších 65 či obézních.

Zjistit více
22 /­ 9 / 2021

Do sněmovny má šanci se dostat sedm stran. Co slibují ve zdravotnictví?

Časopis Medical Tribune přináší přehled volebních programů v oblasti zdravotnictví sedmi stran či koalic, které mají šanci dostat se do sněmovny.

Zjistit více
31 /­ 8 / 2021

DALSI DAVKA proti covidu! …už od 20. září

Od 20. září se bude očkovat další, pro většinu Čechů třetí dávkou proti covidu. Tu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34, za ANO) doporučuje všem nad 60 let, nebo třeba lidem s chronickým onemocněním. Další »včelku« ale budou moci dostat všichni, kterým uplyne osmiměsíční lhůta.

Zjistit více
29 /­ 7 / 2021

Zdravotnictví ve stínu covidu

Čekárny se znovu plní „běžnými“ pacienty, kteří se v koronavirové pandemii báli chodit k lékaři, aby se nenakazili. Nemocnice obnovují operace, které se musely kvůli covidu-19 odložit. Jako by se zdravotnictví uprostřed léta vracelo k normálnímu provozu. Ale koronavirus nezmizel. V červenci se každý den nakazily desítky až stovky lidí.

Zjistit více
28 /­ 7 / 2021

Dlouhodobé ošetřovné využije víc lidí. Podmínky zmírní

Lidé, kteří celý den pečují o člena rodiny, dosáhnou snadněji na dlouhodobé ošetřovné neboli ošetřovatelské volno. Zkrátí se podmínka hospitalizace, u nevyléčitelně nemocných se úplně zruší. Na žádost o přiznání dávky dostanou zájemci delší dobu než doteď.

Zjistit více
15 /­ 7 / 2021

Očkování proti covid-19 funguje, dva týdny po druhé dávce se dosud nakazilo jen 0,06 % osob

Data Ministerstva zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ukazují, že očkování proti covid-19 velmi účinně chrání před následnou nákazou a zejména před těžkým průběhem onemocnění. Po aplikaci 2. dávky bylo u 3 868 252 očkovaných osob dosud zachyceno jen 4 030 nákaz. V odstupu 14 dní po aplikaci druhé dávky pak byla nákaza prokázána pouze u 0,06 % očkovaných oběma dávkami.

Zjistit více
12 /­ 7 / 2021

Kateřina Rusinová o paliativní medicíně: Dobrý život můžeme mít i s vážnou nemocí

Když vám sdělí závažnou diagnózu, bývá to šok. Objeví se strach, že život brzy skončí, a přerovnají se hodnoty. Co teď a jak situaci řešit? Lékařka Kateřina Rusinová v rozhovoru pro České důchody přiblížila, jak funguje paliativní medicína a péče o vážně nemocné.

Zjistit více
7 /­ 7 / 2021

Desatero užívání léků

Organizace Průvodce pacienta pro vás připravila Desatero správného užívání léků. Každý pacient by se jím měl řídit vždy, když mu lékař předepíše léky anebo si je koupí sám v lékárně.

Zjistit více
23 /­ 4 / 2021

Kolik utratíme v lékárnách a jaké léky kupujeme nejvíce?

Lékařská péče je u nás bezplatná. Z vlastní zkušenosti ale určitě znáte, že na některé léky musíte doplácet a jsou i takové léčivé přípravky, na které pojišťovna nepřispívá ani částečnou úhradou. Co říkají statistiky a jak se určuje cena léků?

Zjistit více
23 /­ 3 / 2021

Od středy se spustí očkování osob s chronickým onemocněním

Osoby s chronickým onemocněním nebo zdravotním stavem s vysokým rizikem těžkého průběhu covid-19 se od 24. března mohou registrovat na očkovacím místě, a to prostřednictvím Centrálního rezervačního systému s použitím unikátního kódu. Ten získají od svého ambulantního specialisty nebo od specializovaného pracoviště. I nadále mohou chronici využít očkování u svých praktických lékařů a ve vybraných centrech vysoce specializované péče.

Zjistit více
19 /­ 3 / 2021

Očkování osob s chronickým onemocněním

Jak funguje očkování vážně nemocných osob? Kde a kdy se mohou nechat očkovat?

Zjistit více
16 /­ 3 / 2021

Rozhoduje náhoda a štěstí. Očkování chronických pacientů zatím vládne chaos

Část chronických pacientů se už k očkování dostala – jde především o ty, kteří trpí onemocněním ledvin nebo cystickou fibrózou. Zejména pro onkologické pacienty je ale cesta k vakcíně zmatečná. Ministr i premiér slibují změnu.

Zjistit více
11 /­ 3 / 2021

Co dělat, když se nakazím covidem? 18 rad imunologa

„I tahle epidemie jednou skončí. Společně virus porazíme,“ říká imunolog Zdeněk Hel. Aby toho bylo dosaženo co nejdřív, je ale potřeba pro to něco udělat – držet se 40 ověřených zásad.

Zjistit více
5 /­ 3 / 2021

Pravidelná preventivní onkologická vyšetření jsou ze zákona hrazena zdravotní pojišťovnou

Nemocnice jsou přetížené a mnoho lidí se kvůli hrozící nákaze koronavirem obává jít k lékaři. Zanedbáním vážných chorob si ale můžeme ublížit ještě více. Především nezapomínejte na onkologickou prevenci. Některá preventivní vyšetření od určitého věku zcela hradí pojišťovna.

Zjistit více
28 /­ 2 / 2021

Stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv k donáškovým službám

V souvislosti s pandemií COVID-19, nařízenými karanténami, ale i v případech imobility pacientů či pro účely sociální péče zaznamenal Státní ústav pro kontrolu léčiv (dále jen „Ústav“) velké množství dotazů, ale i aktivit, které se týkají tzv. donáškové služby v lékárně vydaných léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis. Jakkoliv platná legislativa tyto fenomény současnosti neřeší, Ústav přesto považuje za nezbytné svůj postoj vyjádřit. A to ryze v obecné rovině, neboť každý zvolený postup donáškové služby je třeba posuzovat individuálně.
Nezisková organizace Průvodce pacienta podporuje legislativní ukotvení donášky/dovozu léků na předpis pacientovi.

Zjistit více
23 /­ 2 / 2021

Patnáct let Národního onkologického programu České republiky a jeho vliv na výsledky u solidních nádorů dospělých v přehledu a číslech

Ze čtyř hlavních bodů NOP jsou po 15 letech z větší části naplněny body dva, tedy základní struktura onkologické péče a zachování dobré datové základny v NOR. Další dva body se v celostátně v potřebném rozsahu dosud neplní, což je nepochybně ke škodě prezentace výsledků i prestiže onkologie v ČR. KOC (kromě MOÚ) nezavedla vlastní projekty integrovaných onkopreventivních služeb. S výjimkou MOÚ a KOC Jihlava se dosud KOC systematicky nezabývají sebeevaluacemi. Ačkoli datové podklady mohou mít k dispozici všechna KOC, patrně o ně zatím nestojí.
Je s podivem, že nikdo ze zřizovatelů, plátců, pacientských organizací ani pojištěnců odbornou sebeevaluaci KOC i přes deklarace touhy po kvalitě ani nepožaduje. Autor dokumentu, profesor Jan Žaloudík, tedy nepřímo vyzývá i pacientské organizace, aby vyvolaly tlak na odborné hodnocení kvality léčby v jednotlivých KOC.

Zjistit více
18 /­ 2 / 2021

Paliativní týmy v nemocnicích budou dále financovány díky podepsanému Memorandu

Ministr zdravotnictví Jan Blatný podepsal společně se zástupci zdravotních pojišťoven, České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Memorandum o spolupráci na zajištění udržitelnosti a na rozvoji paliativních týmů u poskytovatelů akutní lůžkové péče v České republice. Účelem tohoto Memoranda je jak zajištění financování 7 pilotních paliativních týmů v roce 2021, tak i spolupráce na nastavení definitivního úhradového mechanismu pro nemocniční konziliární paliativní týmy od roku 2022. Nastavením systémového financování se stanou nemocniční paliativní týmy standardní součástí českého zdravotního systému a jejich služby budou dostupné všem pacientům, kteří je potřebují.

Zjistit více
18 /­ 1 / 2021

Rady, jak se objednat na očkování.

Ministerstvo zdravotnictví připravilo leták s radami, jak se objednat na očkování proti covid-19.

Zjistit více
4 /­ 1 / 2021

Nové léky, nová šance pro pacienty

Poslanci by měli letos schválit novelu zákona o zdravotním pojištění, která mimo jiné umožní snadnější proplácení vysoce inovativních léčivých přípravků a velmi drahých léků na vzácná onemocnění.
Hlas onkologických pacientů velmi oceňuje, že si ministerstvo zdravotnictví i poslanci si uvědomují důležitost této novely pro pacienty a chtějí ji stihnout projednat ještě v tomto volebním období.

Zjistit více
3 /­ 1 / 2021

Vakcinologové radí: Kdo by měl být očkován, kdo přednostně a kdo vůbec?

Očkování proti covidu-19 vyvolává řadu otázek a u mnoha lidí i pochybností. Vakcinologové proto sestavili několik doporučení. Třeba kdy se nechat očkovat po prodělané nákaze, jestli je to možné v těhotenství nebo u dětí, kdo by měl být rozhodně očkován a kdo zatím ne…

Zjistit více
29 /­ 12 / 2021

Léky „na štěstí“ užívá 15,8 % Čechů. Hlavně ženy 65+

Psychoaktivní léky problémově užívá 1,35 mil. Čechů. Z toho je 900 tisíc žen a 430 tisíc mužů. Uvádí to Zpráva o problematickém užívání psychoaktivních léků Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Zjistit více
16 /­ 12 / 2021

EMA doporučila k léčbě covidu-19 další dva léky

Evropský lékový regulátor doporučil k léčbě covidu-19 další dva léky. Monoklonální protilátku sotrovimab s obchodním názvem Xevudy. A dále imunosupresivní léčivo Kineret, kterým se léčí artritida.

Zjistit více
30 /­ 11 / 2021

Výzkum: Lidé chtějí telemedicínu, hlavně online rezervační systém

Čtyři z pěti lidí by ocenili, aby měli lékaři online rezervační systém pro objednávání pacientů. Naopak necelá pětina pacientů telemedicínu nechce v budoucnu vůbec používat kvůli nejrůznějším obavám. Vyplývá to z výzkumu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Zjistit více
30 /­ 11 / 2021

Opěvovaný vitamín D vás může zradit. Pokud to přeženete, způsobí závažný stav. Jaké množství nesmíte překročit?

O vitamínu D se v posledních letech popsaly doslova miliony stran. Jeho prospěšnost byla známa už dříve, ale teprve aktuální události ho dostaly do centra zájmu prakticky každého, kdo dbá o své zdraví.

Zjistit více
30 /­ 11 / 2021

Přehledně: Vše ke třetí dávce

Od včerejška se lidé mohou předem registrovat na očkování třetí dávkou. Některým se zkrátil interval. Přinášíme odpovědi na nejdůležitější otázky.

Zjistit více
6 /­ 11 / 2021

Spása před těžkým covidem. Takto se podávají „zázračné koktejly“

Ve Fakultní nemocnici Brno nyní denně podávají až třicet dávek přípravku Regeneron. Protilátková infuze rizikovým pacientům často zachrání život.

Zjistit více
29 /­ 10 / 2021

Kolik stojí nemoc

Jak drahá je léčba infarktu, mrtvice, rakoviny nebo transplantace srdce? Kolik stojí léčba covidu? Jaká je cena boje za záchranu lidského života? Co dělá vrásky na čele kardiologům a co nedá spát onkologům? Které choroby kosí Čechy? A změnilo by se něco v přístupu ke zdraví, kdybychom viděli při odchodu z nemocnice účet? Zeptali jsme se předních odborníků.

Zjistit více
27 /­ 10 / 2021

Monoklonální léčba: kdy a pro koho

„Prosím všechny rizikové pacienty, aby sami vyžadovali aplikaci monoklonálních protilátek, aby si o ně řekli svému lékaři,“ apeloval včera ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na nakažené covidem. „Jsou k dispozici. Míst, kde se aplikují, je celá řada. Je nutné, aby lékař indikoval podání těchto protilátek. Spoustě lidí to může zachránit život,“ zdůraznil ministr.

Zjistit více
21 /­ 10 / 2021

SÚKL: Necelá třetina lékárníků využívá při výdeji lékový záznam pacienta

Naopak jen výjimečně tuto možnost využívá 39 procent z nich. Zkontrolovat předepsané léky mohou v případě, že pacientovi vydávají lék na recept z jeho občanského průkazu, případně kódu z receptu vytištěného od lékaře, zaslaného na e-mail nebo na mobilní telefon.

Zjistit více
21 /­ 10 / 2021

S těžkou diagnózou byste neměli být sami. Proč chybí psychologická pomoc pacientům?

Neplodnost, rakovina, ale také třeba endometrióza nebo předčasné narození dítěte: to všechno znamená velkou zátěž nejen pro fyzické zdraví, ale také psychiku. V Česku zatím není příliš zvykem hledat odbornou pomoc pro duši – i když je to často ten nejlepší nápad.

Zjistit více
20 /­ 10 / 2021

Vznikají pravidla poradního orgánu ministra pro orphany. Najít vhodné kandidáty bude oříšek

„Musí existovat určitý pool lidí, z nichž se bude vybírat. Musí být zkušení, mít schopnost vyhodnocovat data a zohledňovat měkké údaje,“ popisuje vytváření nového orgánu ředitelka odboru léčiv a zdravotnických prostředků ministerstva zdravotnictví Daniela Rrahmaniová.

Zjistit více
18 /­ 10 / 2021

Zkracuje se lhůta pro 3. očkování proti covidu-19. Kombinace různých vakcín nevadí, naopak

Změna začala platit od pondělí 18. října a říká, že nárok na třetí, takzvanou posilující dávku vakcíny proti nemoci covid-19 hrazenou ze zdravotního pojištění má každý, u koho uplynulo šest měsíců od druhé dávky. V případě jednorázových vakcín jde o půlroční odstup od aplikace první dávky.

Zjistit více
4 /­ 10 / 2021

Diabetici, kardiaci, obézní. Regeneron proti covidu lze nově podat i preventivně do čtyř dnů po kontaktu

Ministerstvo zdravotnictví změnilo podmínky pro podání léku proti koronaviru od firmy Regeneron. Přípravek můžou lidé z rizikových skupin dostat i preventivně, aniž by měli potvrzené onemocnění covid. Jaké jsou podmínky? Velmi blízký kontakt s nakaženým, podání do čtyř dnů a nepodstoupení očkování proti koronaviru. Novinka se týká diabetiků, onkologických pacientů, lidí s chronickými onemocněními, po transplantaci ale i starších 65 či obézních.

Zjistit více
24 /­ 9 / 2021

Při schvalování úhrad léků se nově bude posuzovat také vliv na kvalitu života

Při rozhodování o tom, který lék bude pacientům hrazen ze zdravotního pojištění, se bude od ledna posuzovat také to, jaký vliv má lék na kvalitu života pacienta a jeho rodiny. Tedy například to, zda díky léku nemocný už nebude potřebovat nepřetržitou péči či bude moct studovat a pracovat.

Zjistit více
22 /­ 9 / 2021

Do sněmovny má šanci se dostat sedm stran. Co slibují ve zdravotnictví?

Časopis Medical Tribune přináší přehled volebních programů v oblasti zdravotnictví sedmi stran či koalic, které mají šanci dostat se do sněmovny.

Zjistit více
20 /­ 9 / 2021

Třetí dávka očkování přehledně: Kam jít a je třeba i po prodělání covidu?

Lidé začali dostávat SMS, které je informují o nároku na třetí dávku očkování proti covidu-19. Pro koho je určená a proč je potřeba? Seznam Zprávy přináší odpovědi na nejčastější otázky.

Zjistit více
31 /­ 8 / 2021

DALSI DAVKA proti covidu! …už od 20. září

Od 20. září se bude očkovat další, pro většinu Čechů třetí dávkou proti covidu. Tu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34, za ANO) doporučuje všem nad 60 let, nebo třeba lidem s chronickým onemocněním. Další »včelku« ale budou moci dostat všichni, kterým uplyne osmiměsíční lhůta.

Zjistit více
31 /­ 8 / 2021

Léky pomáhají – nová služba pro pacienty

Projekt Léky pomáhají přináší odborné veřejnosti i pacientům informace o stavu úhrady a indikačném omezení registrovaných inovativních léčivých přípravků v České republice.

Zjistit více
29 /­ 7 / 2021

Zdravotnictví ve stínu covidu

Čekárny se znovu plní „běžnými“ pacienty, kteří se v koronavirové pandemii báli chodit k lékaři, aby se nenakazili. Nemocnice obnovují operace, které se musely kvůli covidu-19 odložit. Jako by se zdravotnictví uprostřed léta vracelo k normálnímu provozu. Ale koronavirus nezmizel. V červenci se každý den nakazily desítky až stovky lidí.

Zjistit více
28 /­ 7 / 2021

Přijďte na Den zdraví na Karlově náměstí

Ministerstvo zdravotnictví Vás zve na historicky třetí Den zdraví, který se uskuteční v sobotu 31. července 2021 od 9 do 18 hodin na Karlově náměstí v Praze 2 v blízkosti Všeobecné fakultní nemocnice.

Zjistit více
28 /­ 7 / 2021

Dlouhodobé ošetřovné využije víc lidí. Podmínky zmírní

Lidé, kteří celý den pečují o člena rodiny, dosáhnou snadněji na dlouhodobé ošetřovné neboli ošetřovatelské volno. Zkrátí se podmínka hospitalizace, u nevyléčitelně nemocných se úplně zruší. Na žádost o přiznání dávky dostanou zájemci delší dobu než doteď.

Zjistit více
26 /­ 7 / 2021

Doplňky stravy v onkologii

Čtyři studenti radiologie z Univerzity Pardubice vypracovali pro pacienty 60 stránkový e-book o vitamínech a přírodních látkách, v němž nabízejí názorné odpovědi, zda je vhodné je při onkologickém ale i jiném onemocnění užívat či jaké mají prokázané nebo nežádoucí účinky. O jakémkoliv doplňku stravy se však přesto nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Zjistit více
15 /­ 7 / 2021

Očkování proti covid-19 funguje, dva týdny po druhé dávce se dosud nakazilo jen 0,06 % osob

Data Ministerstva zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ukazují, že očkování proti covid-19 velmi účinně chrání před následnou nákazou a zejména před těžkým průběhem onemocnění. Po aplikaci 2. dávky bylo u 3 868 252 očkovaných osob dosud zachyceno jen 4 030 nákaz. V odstupu 14 dní po aplikaci druhé dávky pak byla nákaza prokázána pouze u 0,06 % očkovaných oběma dávkami.

Zjistit více
13 /­ 7 / 2021

Plechatá: Onkologická péče je i v pandemii dostupná

Onkologičtí pacienti patří mezi lidi s dlouhodobě oslabenou imunitou. Také péče, kterou jejich onemocnění vyžaduje, je intenzivní, fyzicky a psychicky náročná. To vše i za běžných podmínek, které se během posledního roku výrazně měnily zásahem pandemie covidu-19. Jak konkrétně situace dopadla na pacienty se zhoubným onemocněním, jsme se ptali Ivany Plechaté, koordinátorky platformy Hlas onkologických pacientů. V květnu mezi pacienty na toto téma uspořádala také průzkum. Platforma sdružuje 11 pacientských a podpůrných organizací, které usilují o naplňování potřeb onkologicky nemocných a jejich blízkých.

Zjistit více
12 /­ 7 / 2021

Kateřina Rusinová o paliativní medicíně: Dobrý život můžeme mít i s vážnou nemocí

Když vám sdělí závažnou diagnózu, bývá to šok. Objeví se strach, že život brzy skončí, a přerovnají se hodnoty. Co teď a jak situaci řešit? Lékařka Kateřina Rusinová v rozhovoru pro České důchody přiblížila, jak funguje paliativní medicína a péče o vážně nemocné.

Zjistit více
9 /­ 7 / 2021

Proč v lékárnách platíme různé částky za léky na recept?

To je hrůza, zase jsem v lékárně nechala devět stovek. Někdy v apatyce necháme hromadu peněz a jindy peněženku vůbec vytáhnout nemusíme. A ještě jindy nám najednou na účet přistanou peníze od zdravotní pojišťovny. Jak to s těmi cenami léků vlastně je?

Zjistit více
7 /­ 7 / 2021

Desatero užívání léků

Organizace Průvodce pacienta pro vás připravila Desatero správného užívání léků. Každý pacient by se jím měl řídit vždy, když mu lékař předepíše léky anebo si je koupí sám v lékárně.

Zjistit více
7 /­ 7 / 2021

Historicky první zákon o elektronizaci zdravotnictví schválila Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení podpořila vládní návrh zákona připravený Ministerstvem zdravotnictví a Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR o elektronizaci zdravotnictví. Zákon usiluje o právní zakotvení nových pravidel a technologií v oblasti elektronizace zdravotnictví.

Zjistit více
23 /­ 4 / 2021

Kolik utratíme v lékárnách a jaké léky kupujeme nejvíce?

Lékařská péče je u nás bezplatná. Z vlastní zkušenosti ale určitě znáte, že na některé léky musíte doplácet a jsou i takové léčivé přípravky, na které pojišťovna nepřispívá ani částečnou úhradou. Co říkají statistiky a jak se určuje cena léků?

Zjistit více
27 /­ 3 / 2021

Preventivní prohlídky zachraňují životy. Proto je nezanedbávejte

Češi jako národ nikdy nepatřili k nejzodpovědnějším k vlastnímu zdraví. A epidemie covidu, a z ní plynoucí obavy z nákazy, jejich přístup ještě více zhoršila.
Jak ukazují statistiky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) počet preventivních prohlídek loni klesl o více než 15 procent. „Lidé preventivní prohlídky určitě zanedbávají víc. To, jak moc, je ale individuální region od regionu. Víme, že například v některých periferních oblastech, dále od měst, lidé na kontroly chodí méně. Kolegové z měst zase hlásí, že velké změny nepozorují. Obecně lze ale říci, že je prevence kvůli koronavirové pandemii upozaděna,“ potvrzuje praktický lékař z Jedovnice a člen výboru Sdružení praktických lékařů Ivo Procházka.

Zjistit více
23 /­ 3 / 2021

Od středy se spustí očkování osob s chronickým onemocněním

Osoby s chronickým onemocněním nebo zdravotním stavem s vysokým rizikem těžkého průběhu covid-19 se od 24. března mohou registrovat na očkovacím místě, a to prostřednictvím Centrálního rezervačního systému s použitím unikátního kódu. Ten získají od svého ambulantního specialisty nebo od specializovaného pracoviště. I nadále mohou chronici využít očkování u svých praktických lékařů a ve vybraných centrech vysoce specializované péče.

Zjistit více
23 /­ 3 / 2021

Bamlanivimab. Nemocnicím chybějí pacienti

Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu vyzval nemocnice, aby více používaly experimentální lék bamlanivimab od firmy Eli Lilly, který pomáhá předejít těžkému průběhu nemoci u rizikových pacientů.
Zájem lékařů je podle něj zatím malý. Ze sta nemocnic se ozvalo šest desítek, které převzaly šest set balení. Česká republika jich přitom objednala tři tisíce.
„Je potřeba, aby konečně nemocnice a lékaři a praktici vzali na vědomí, že pokud někdo má predispozice – cukrovku, vysoký tlak, nadváhu, ischemické choroby – tak to jsou všechno lidi, kteří jsou ohrožení covidem-19, že skončí na jednotkách intenzivní péče a jsou ohroženi na životě,“ uvedl premiér.
„Jde o to, jestli nemocnice projeví zájem, a hlavně jestli má ty rizikové pacienty,“ řekl Petr Sulek, mluvčí Thomayerovy nemocnice.

Zjistit více
19 /­ 3 / 2021

Očkování osob s chronickým onemocněním

Jak funguje očkování vážně nemocných osob? Kde a kdy se mohou nechat očkovat?

Zjistit více
16 /­ 3 / 2021

Chronici se mají dočkat vakcín dříve

Deník N zjistil, že už nyní začali lékaři z velkých center vytipovávat nejohroženější pacienty bez ohledu na věk. Jinde už některé očkovali.
Premiér Andrej Babiš včera oznámil, že chronicky nemocní pacienti by se měli k očkování proti covidu-19 registrovat pomocí speciálních kódů, které dostanou jejich lékaři.

Zjistit více
16 /­ 3 / 2021

Rozhoduje náhoda a štěstí. Očkování chronických pacientů zatím vládne chaos

Část chronických pacientů se už k očkování dostala – jde především o ty, kteří trpí onemocněním ledvin nebo cystickou fibrózou. Zejména pro onkologické pacienty je ale cesta k vakcíně zmatečná. Ministr i premiér slibují změnu.

Zjistit více
11 /­ 3 / 2021

22 zásad imunologa, jak se vyhnout viru. Praktické rady pro konkrétní situace

„Pomozte našim zdravotníkům tím, že se sami nenakazíte,“ vyzývá Čechy imunolog Zdeněk Hel, který zhotovil seznam 40 rad, jak se nenakazit, jak ochránit druhé i co dělat, pokud se nakazíte. Seznam Zprávy nyní přináší první část.

Zjistit více
11 /­ 3 / 2021

Co dělat, když se nakazím covidem? 18 rad imunologa

„I tahle epidemie jednou skončí. Společně virus porazíme,“ říká imunolog Zdeněk Hel. Aby toho bylo dosaženo co nejdřív, je ale potřeba pro to něco udělat – držet se 40 ověřených zásad.

Zjistit více
5 /­ 3 / 2021

Očkování chronicky nemocných osob

Jak funguje očkování vážně nemocných osob? Kde a kdy se mohou nechat očkovat?
Osoby s chronickými onemocněními či zdravotními stavy, které jsou podle vědeckých studií ohroženými z důvodu vysoké pravděpodobnosti těžkého průběhu covid-19, je nutné očkovat přednostně.
V odkazu najdete návod, jak se k vakcíně dostat, pokud spadáte mezi vyjmenované skupiny chronických pacientů.

Zjistit více
5 /­ 3 / 2021

Pravidelná preventivní onkologická vyšetření jsou ze zákona hrazena zdravotní pojišťovnou

Nemocnice jsou přetížené a mnoho lidí se kvůli hrozící nákaze koronavirem obává jít k lékaři. Zanedbáním vážných chorob si ale můžeme ublížit ještě více. Především nezapomínejte na onkologickou prevenci. Některá preventivní vyšetření od určitého věku zcela hradí pojišťovna.

Zjistit více
28 /­ 2 / 2021

Vakcíny jsou již nyní dostupné chronicky nemocným lidem

Od příštího týdne se budou moci k očkování proti covid-19 hlásit senioři od 70 let. Již nyní ale mohou vakcínu obdržet i mladší lidé s vybranými chronickými chorobami.

Zjistit více
28 /­ 2 / 2021

Stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv k donáškovým službám

V souvislosti s pandemií COVID-19, nařízenými karanténami, ale i v případech imobility pacientů či pro účely sociální péče zaznamenal Státní ústav pro kontrolu léčiv (dále jen „Ústav“) velké množství dotazů, ale i aktivit, které se týkají tzv. donáškové služby v lékárně vydaných léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis. Jakkoliv platná legislativa tyto fenomény současnosti neřeší, Ústav přesto považuje za nezbytné svůj postoj vyjádřit. A to ryze v obecné rovině, neboť každý zvolený postup donáškové služby je třeba posuzovat individuálně.
Nezisková organizace Průvodce pacienta podporuje legislativní ukotvení donášky/dovozu léků na předpis pacientovi.

Zjistit více
23 /­ 2 / 2021

Padělané respirátory? Máme už i v České republice

Minulý týden španělská policie zkonfiskovala v hotelu na předměstí Madridu skoro čtyři miliony padělaných respirátorů. S nimi byla zabavena i tiskárna nastavená na potisk obchodní značky, která splňuje evropské standardy. Krabice s respirátory byly připraveny na distribuci, a to nejen ve Španělsku.

Zjistit více
23 /­ 2 / 2021

Patnáct let Národního onkologického programu České republiky a jeho vliv na výsledky u solidních nádorů dospělých v přehledu a číslech

Ze čtyř hlavních bodů NOP jsou po 15 letech z větší části naplněny body dva, tedy základní struktura onkologické péče a zachování dobré datové základny v NOR. Další dva body se v celostátně v potřebném rozsahu dosud neplní, což je nepochybně ke škodě prezentace výsledků i prestiže onkologie v ČR. KOC (kromě MOÚ) nezavedla vlastní projekty integrovaných onkopreventivních služeb. S výjimkou MOÚ a KOC Jihlava se dosud KOC systematicky nezabývají sebeevaluacemi. Ačkoli datové podklady mohou mít k dispozici všechna KOC, patrně o ně zatím nestojí.
Je s podivem, že nikdo ze zřizovatelů, plátců, pacientských organizací ani pojištěnců odbornou sebeevaluaci KOC i přes deklarace touhy po kvalitě ani nepožaduje. Autor dokumentu, profesor Jan Žaloudík, tedy nepřímo vyzývá i pacientské organizace, aby vyvolaly tlak na odborné hodnocení kvality léčby v jednotlivých KOC.

Zjistit více
19 /­ 2 / 2021

Utajená rizika a falešný obchod se zdravím

Tváří se jako léky, které spasí naše zdraví. Jsou ale vitaminové tablety a doplňky stravy, za něž ročně utratíme kolem 10 miliard korun, skutečně nezbytnou součástí životosprávy, nebo jde jen o výnosný byznys výrobců, kteří těží ze strachu z nemocí a z lidské touhy po věčném zdraví? Profesor MUDr. ŠTĚPÁN SVAČINA (68), DrSc., MBA, emeritní přednosta III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, říká: „Normální člověk vitaminové tablety nepotřebuje, jedinou výjimkou je vitamin D.“ Proč je podle něj hořčík zneužívaným minerálem, preparát schovávající se za vysoký obsah „céčka“ neúčinný a prodeje vitaminů pro diabetiky neetické? Proč naopak chválí vitamin D? A kde se vůbec vzala potřeba vitaminy vyrábět?

Zjistit více
18 /­ 2 / 2021

Paliativní týmy v nemocnicích budou dále financovány díky podepsanému Memorandu

Ministr zdravotnictví Jan Blatný podepsal společně se zástupci zdravotních pojišťoven, České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Memorandum o spolupráci na zajištění udržitelnosti a na rozvoji paliativních týmů u poskytovatelů akutní lůžkové péče v České republice. Účelem tohoto Memoranda je jak zajištění financování 7 pilotních paliativních týmů v roce 2021, tak i spolupráce na nastavení definitivního úhradového mechanismu pro nemocniční konziliární paliativní týmy od roku 2022. Nastavením systémového financování se stanou nemocniční paliativní týmy standardní součástí českého zdravotního systému a jejich služby budou dostupné všem pacientům, kteří je potřebují.

Zjistit více
10 /­ 2 / 2021

Pacienti, zbystřete. Teď se hraje o nejklíčovější zákon v léčbě

Jde jen o pouhých 46 slov rozdělených do dvou krátkých odstavců. Paragraf 16 v zákoně o zdravotním pojištění. Říká, že i pacientům, kteří jsou něčím výjimeční, například mají diagnózu, jíž trpí jen pár lidí na světě, je možné uhradit léčbu či léky z veřejného zdravotního pojištění. Ať to stojí, co to stojí. Třeba stovky milionů. Právě teď tento paragraf zákona prochází velkou revizí. A hraje se o hodně.

Zjistit více
18 /­ 1 / 2021

Rady, jak se objednat na očkování.

Ministerstvo zdravotnictví připravilo leták s radami, jak se objednat na očkování proti covid-19.

Zjistit více
15 /­ 1 / 2021

Očkovací návod: jak se registrovat

Vláda představila Centrální rezervační systém, skrze nějž se mohou k očkování proti covidu objednat první pacienti z řad široké veřejnosti. LN pro vás proto připravily jedenadvacet otázek a odpovědí, které vás procesem registrace provedou.

Zjistit více
4 /­ 1 / 2021

Nové léky, nová šance pro pacienty

Poslanci by měli letos schválit novelu zákona o zdravotním pojištění, která mimo jiné umožní snadnější proplácení vysoce inovativních léčivých přípravků a velmi drahých léků na vzácná onemocnění.
Hlas onkologických pacientů velmi oceňuje, že si ministerstvo zdravotnictví i poslanci si uvědomují důležitost této novely pro pacienty a chtějí ji stihnout projednat ještě v tomto volebním období.

Zjistit více
4 /­ 1 / 2021

U seniorů nad 70 let se až pětinásobně zvyšuje výskyt nežádoucích účinků léčiv

Užívání léků nepředstavuje jen léčbu konkrétní nemoci. Když se léky berou nesprávně anebo jich denně polykáme příliš, můžeme se dočkat řady problémů. S jejich vyhledáváním a řešením pacientům zdarma pomáhá Léková poradna neziskové organizace Průvodce pacienta.
„Poradna řeší jakékoli lékové problémy, se kterými pacient přichází. Provádí komplexní revizi farmakoterapie, monitoruje nežádoucí účinky, lékové interakce, bezpečné dávkování a celý management užívání léků. Cílem všech doporučení je maximalizace účinku a současně minimalizace rizik,“ vysvětluje vedoucí Oddělení klinické farmacie a hlavní odborná garantka zmíněné ePoradny PharmDr. Milada Halačová, PhD.

Zjistit více
3 /­ 1 / 2021

Vakcinologové radí: Kdo by měl být očkován, kdo přednostně a kdo vůbec?

Očkování proti covidu-19 vyvolává řadu otázek a u mnoha lidí i pochybností. Vakcinologové proto sestavili několik doporučení. Třeba kdy se nechat očkovat po prodělané nákaze, jestli je to možné v těhotenství nebo u dětí, kdo by měl být rozhodně očkován a kdo zatím ne…

Zjistit více
1 /­ 1 / 2021

Proč se nebát RNA vakcíny?

Vědci z Biologického centra AV ČR, kteří se kromě diagnostiky SARS-CoV-2 a vývoje metodiky na testování kvality protilátek z krve vyléčených pacientů, podílejí na několika dalších projektech, v nichž řeší možnosti efektivnější diagnostiky a léčby koronaviru. Jako vědecká autorita se nyní na svých webových stránkách snaží vysvětlit, jak funguje RNA vakcína. Reagují tak na nízkou informovanost veřejnosti a chtějí objasnit některé polopravdy a mýty o účinku RNA vakcín. Připravili si článek z nejčastějších otázek, na něž stručně a konkrétně odpovídají, pojednání doplnili o přehledná schémata a odkazují rovněž na relevantní studie. Přinášíme vám výběr odpovědí na často kladené otázky.

Zjistit více
2020
30 /­ 12 / 2020

Svět čeká na hlavní zbraň proti covidu. Vakcínu od AstraZenecy dostane nejvíc lidí

Celosvětově zdaleka největším dodavatelem vakcíny proti koronaviru se má stát společnost AstraZeneca. Její přípravek vyvinutý ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou má dostat 1,46 miliardy lidí. Druhý Novavax má naočkovat 642 milionů osob. Ani jedna z těchto dvou vakcín zatím není schválená, nicméně ta oxfordská k tomu má podle britského tisku velmi blízko.

Zjistit více
20 /­ 12 / 2020

Rozhovor s virologem Liborem Grubhofferem: Proč nevěřit fake news a nechat se očkovat?

Za poslední tři desítky let se výzkum, vývoj a výroba vakcín staly špičkovou disciplínou moderních biotechnologií využívajících vymožeností molekulární biologie a genetiky. Přesto se u více než 50 procent Čechů setkává s nedůvěrou, což se týká i nové vakcíny proti koronaviru SARS-CoV-2. Proč vakcíně věřit, a naopak nepřikládat důležitost poplašným zprávám?

Zjistit více
14 /­ 12 / 2020

Nahlížet do záznamu nám zakazují lidé, kteří něco skrývají, tvrdí lékaři

Od června je v provozu lékový záznam, díky kterému lékaři i lékárníci vidí, jaké léky pacient bere. Ačkoliv má záznam ještě mouchy, zdravotníci si ho chválí. Státní ústav pro kontrolu léčiv zatím registruje tisíce nesouhlasů s jeho sdílením. Nejčastěji ho udělují pacienti, kteří se bojí stigmatu nebo něco tají, tvrdí praktičtí lékaři.
S užívanými léky pacientům zdarma poradí i zkušení kliničtí farmaceuti z lékové ePoradny Průvodce pacienta.

Zjistit více
3 /­ 12 / 2020

Zdravotní pojišťovny nechtějí financovat provoz pacientských organizací, cestou je podle nich spíše společný fond

Hlas pacientských organizací nabral v posledních pěti letech na síle. Nejdříve mu začala v rámci své pacientské rady naslouchat největší česká zdravotní pojišťovna, pak se před několika lety přidalo i ministerstvo zdravotnictví. I zde dnes funguje pacientská rada , zástupci pacientských organizací jsou členy různých pracovních skupin a spolupodílejí se na tvorbě některých legislativních návrhů (např. novela zákona 48 usnadňující vstup inovativních léčiv nebo regulace zdravotnických prostředků). Přesto ale máme omezené možnosti financování, díky nimž by pacientské organizace nebyly závislé na penězích od farmaceutických firem (v některých zemích jde o podmínku k tomu, aby organizace byly přizvány do procesů, jako je například hodnocení zdravotnických technologií, více jsme psali zde ). Pacientské organizace proto navrhují, aby prostředky na jejich provoz poskytly zdravotní pojišťovny – které ovšem nesouhlasí. Jsou ale ochotné podpořit konkrétní projekt nebo činnost, případně se bavit o společném fondu, kam by vedle nich mohl přispívat stát, farmafirmy či další subjekty a odkud by pak byly peníze transparentně organizacím rozděleny. Debata o financování pacientských organizací byla součástí diskuzního bloku na konferenci Efektivní nemocnice pořádané HealthCare Institute, která se konala 24. a 25. listopadu v Praze.

Zjistit více
20 /­ 11 / 2020

Covidová vakcína má být pro všechny pojištěné Čechy zdarma. Vláda spěchá, návrh zákona už obíhá ministerstva

Očkování proti covidu by měli Češi dostat bezplatně. Takový je alespoň plán vlády: vyplývá z návrhu zákona, který momentálně obíhá ministerstva v připomínkovém řízení. Dokument má server Lidovky.cz k dispozici.

Zjistit více
12 /­ 11 / 2020

Nedostatečná digitalizace zdravotnictví komplikuje boj s koronavirem

Česko chystá digitální reformu zdravotnictví. Výsledkem bude on-line lékařská péče a miliardové zakázky pro IT firmy.

Zjistit více
6 /­ 11 / 2020

Informace pro pacienty

Tato strana slouží jako jeden z podkladů pro praktické informace VPL a pacientům. Jedná se o návody a vysvětlení na nejčastější dotazy pacientů v současné době. Každý VPL si je může volně stáhnout a používat. Též si je může volně upravovat podle své situace, situace svých pacientů nebo konkrétního pacienta, nebo pokud s nimi souhlasí informovat o odkazu své pacienty.

Zjistit více
4 /­ 11 / 2020

Rada vlády pro duševní zdraví projednala dopady epidemie covid-19 na psychiku občanů a navrhla soubor opatření

Dne 4. listopadu se na Úřadu vlády za přítomnosti premiéra Andreje Babiše uskutečnilo mimořádné zasedání Rady vlády pro duševní zdraví. Účastníci diskutovali o dopadech epidemie covid-19 do oblasti duševního zdraví obyvatel České republiky a rozhodli o realizaci informační a podpůrné kampaně pro oblast duševního zdraví, o posílení krizové pomoci a zajištění dostupné psychosociální podpory pro lidi, kteří ji potřebují.

Zjistit více
3 /­ 11 / 2020

HTA bychom v dohledné době mohli mít u nekategorizovaných prostředků na poukaz, výhledově u nákladných inovací

Hodnocení zdravotnických technologií (Health Technology Assessment, HTA) u nás doposud fungovalo v okleštěné formě pouze u léků. Nyní je ovšem na stole diskuze o tom, že tento přístup i v návaznosti na znění zákona začneme využívat také u nekategorizovaných zdravotnických prostředků na poukaz. Odborníci se pak shodují, že na místě by bylo nasazení HTA i u vysoce nákladných inovativních technologií – a třeba jednou dospějeme i ke zdravotnickým výkonům. Zároveň by se ale podle nich HTA nemělo zavádět plošně, a vyhnout bychom se měli také tomu, aby se tak dělo formalisticky. Problematikou HTA se zabývali odborníci u Kulatého stolu ZD, který se konal 13. října v Praze.

Zjistit více
14 /­ 10 / 2020

Pacientská sdružení apelují na vládu, parlament i VZP

Pacientská sdružení včera významně vstoupila do hry. 18 z těchto organizací se otevřeným dopisem obrátily na premiéra, poslance a senátory s žádostí o přijetí novely zákona o léčivech. Další pacientské organizace se formou dopisu zase obrátily na správní radu Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR [VZP] s žádostí řešit přístup tuzemských pacientů k moderním lékům.

Zjistit více
7 /­ 10 / 2020

České zdravotnictví je lepší, než si myslíme

Říká se, že k české národní povaze patří stěžovat si na poměry. Dost možná, že právě tato vlastnost ovlivňuje, jak vnímáme naše zdravotnictví. Ano, mnozí z nás mají s lékařskou péčí zkušenost, na kterou by raději zapomněli. Nepřívětivé prostředí, neochota personálu či špatná komunikace − to všechno zhoršuje dojem, který si jako pacienti odnášíme. A pravdou je, že i přes řadu pozitivních změn, kterými naše zdravotnictví prošlo, tyto nešvary bohužel zcela nevymizely. Hodnotit celý systém jen na základě svých osobních zkušeností ale není fér. Jak jsme na tom v porovnání s dalšími státy?

Zjistit více
1 /­ 10 / 2020

Výrobci dodali do ČR meziročně o 20 % víc chřipkových vakcín

Ministerstvu zdravotnictví a Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv se na základě jednání se zástupci výrobců podařilo zajistit navýšení dodávek vakcín o více než 20 % oproti loňskému roku. Celkem ČR letos obdržela o 170 tisíc vakcín víc. Prioritně by se měly očkovat zranitelné skupiny obyvatel, mezi které patří osoby starší 65 let a chroničtí pacienti.

Zjistit více
27 /­ 9 / 2020

Informace pro uživatele roušek a respirátorů

Česká pošta od úterý 15. září do pátku 18. září roznášela do domovních poštovních schránek obálky s pěti rouškami a jedním respirátorem. Vyzýváme všechny příjemce těchto obálek, aby si důkladně vizuálně zkontrolovali stav doručených roušek a respirátorů. Pokud při takové kontrole odhalí jakékoli mechanické poškození (např. pomačkání), znečištění nebo namočení (či navlhnutí), pak by takové roušky a respirátory neměli použít.
Zároveň dáváme k dispozici návod z původního obalu na používání ochranných prostředků, který jsme kvůli vybalení nemohli dodat uživatelům.

Zjistit více
14 /­ 9 / 2020

Očkování proti chřipce a pneumokokům

Budu mít jako senior zase na podzim nárok na bezplatné očkování proti chřipce a pneumokokům, když jsem se nechal očkovat loni? Nebo dostanu alespoň příspěvek od VZP?

ODPOVĚĎ:

Očkování proti chřipce bývá vhodné spojit s očkováním proti pneumokokovým infekcím, zejména u starších a nemocných osob. Zatímco ale proti chřipce je nutno očkovat každoročně, protože vakcína se pro každou novou sezonu mění podle toho, jaký typ chřipkových virů je očekáván, proti pneumokokovým infekcím se dospělí očkují jen jednou. Očkování proti pneumokokům tedy znovu absolvovat nebudete a očkování proti chřipce budete mít jako senior nad 65 let opět hrazené. Úhrada z veřejného zdravotního pojištění je stanovena na 297,74 Kč a pokrývá cenu vakcíny VAXIGRIP TETRA. Na INFLUVAC TETRA bude malý doplatek. Aplikaci vakcíny hradí v obou případech pojišťovna. Na doplatek rozdílové částky mezi úhradou od pojišťovny a cenou vakcíny nelze čerpat příspěvek od VZP, ten dostanou jen pojištěnci, kteří si platí očkování sami.

Zjistit více
3 /­ 9 / 2020

Všechny rady ke covidu, které musíte znát

Píšete nám o radu. Co dělat, když pocítíte příznaky covidu? Kam zavolat, co hlásit, co očekávat? Kdo je povinen být v karanténě a kdo ne? Je v tom zmatek. Proto jsme to všechno sepsali na jednom místě.
Příznaky podzimní virózy dokážou v době koronaviru hodně zneklidnit. Co dělat letos jinak, kam volat a co si počít, pokud lékař nebo hygienik telefon nezvedá? Kdy je nutná karanténa a co to znamená pro naše blízké? Deník N přehledně shrnuje odpovědi na důležité otázky.

Zjistit více
31 /­ 8 / 2020

Pacientské organizace a jejich udržitelnost

Dne 25. 8. 2020 proběhl pod záštitou senárotora MUDr. Lumíra Kantora, předsedy Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu České republiky kulatý stůl na téma Udržitelnost činnosti pacientských organizací.
Účastníci Kulatého stolu se shodli na důležitosti a nezastupitelnosti role, kterou plní pacientské organizace pro českou veřejnost a nutnosti podpořit jejich udržitelnost formou finančních dotací na jejich činnost a pravidelný provoz.
Účastníci se také shodli, že se ve svých resortech budou snažit podporu pacientských organizací prosadit, aby tyto mohly dále poskytovat tolik potřebnou činnost, která vyplývá z prezentované analýzy společnosti E&Y.

Zjistit více
26 /­ 8 / 2020

Češi hazardují s léky. Pouštějí se do rizikových kombinací i běžných prášků

Lék nemusí vždycky zabrat, jindy může dokonce uškodit. Třeba proto, že jste ho zapili džusem či mlékem. Nebo jedli česnek. Riziko stoupá i s každou další pilulkou, kterou denně spolknete, včetně volně prodejných preparátů. Spolu s Pavlou Mikulcovou, farmaceutickou asistentkou z IKEM, jsme proto připravili průvodce, který vám se správnou léčbou pomůže.

Zjistit více
24 /­ 8 / 2020

Dostupnější moderní léky i více kompetencí pro sestry, vláda schválila nejrozsáhlejší změny v úhradách zdravotní péče za posledních 15 let

Vláda dnes dala zelenou novele zákona o veřejném zdravotním pojištění z dílny Ministerstva zdravotnictví. Jde o jednu z nejrozsáhlejších novel zákona o veřejném zdravotním pojištění v jeho téměř pětadvacetileté historii. Řeší několik oblastí souvisejících s dostupností hrazených zdravotních služeb a zejména reaguje na výrazný posun na poli nejmodernějších léků.

Zjistit více
18 /­ 8 / 2020

Je třeba najít mechanismus, jak hradit „medicínu snů“

Personalizovaná zdravotní péče by jednou mohla zajistit účinnou léčbu pacientům, u nichž skutečně zachrání či výrazně prodlouží život, a naopak ušetřit finance za terapii podanou lidem, kteří z ní profitovat nemohou. Zatím je ovšem tato oblast v plenkách a chybí mechanismy, které by státní správa mohla použít. Pravidla jsou totiž nastavena tak, že nepočítají s malými skupinkami pacientů, a lékový úřad tak ani nemá možnost dát takovým přípravkům zelenou. Změnit to má novela, která upravuje pravidla pro vstup vysoce inovativních přípravků a navíc zavádí novou cestu schvalování úhrady pro léky na vzácná onemocnění. Problematice se věnoval Kulatý stůl Zdravotnického deníku s názvem Personalizovaná medicína klepe na dveře českého zdravotnictví, který se konal 1. července v Praze.

Zjistit více
11 /­ 8 / 2020

Lékový záznam pacienta

Vyšší bezpečnost, lepší informovanost, efektivnější léčba – tak by se dal ve stručnosti popsat sdílený lékový záznam pacienta, který je jednou z klíčových funkcionalit systému eRecept. Lékový záznam je evidence všech předepsaných a vydaných léků pacientovi. Od 1. června funguje jeho sdílení s dalšími zdravotnickými pracovníky.
Chcete-li se poradit o skladbě vám užívaných léků, neváhejte se zdarma obrátit na lékovou poradnu Průvodce pacienta (www.pruvodcepacienta.cz).

Zjistit více
11 /­ 8 / 2020

Proč ženy žijí déle než muži?

Muži se v České republice dožívají v průměru 76 let a ženy 82 roků. Žijí tedy o šest let déle. Podobné rozdíly zaznamenávají i v jiných průmyslově vyspělých zemích. Když se lékařů zeptáte, proč k nim dochází, krčí rameny. Je to tedy záhada, na kterou ani moderní medicína nezná přesnou odpověď?

Zjistit více
7 /­ 8 / 2020

Jak na nespavost a další poruchy spánku

Dnešní populace obecně málo spí. O hodinu a půl méně než naši předci. Vlivem nedostatku spánku se častěji objevují deprese, obezita a různé somatické obtíže. Nespavcům se navíc zhoršuje paměť i rychlost reakcí. Jenže co když spánek nepřichází? Nebo naopak potřebujete spát 14 hodin denně? Dá se usnout i za chůze? A jaká spánková porucha je předzvěstí Parkinsonovy nemoci? Na vše kolem spánku odpovídá profesor MUDr. KAREL ŠONKA (63), DrSc., přední český neurolog a vedoucí Centra pro poruchy spánku a bdění 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Zjistit více
4 /­ 8 / 2020

OZP nabízí nové příspěvky na prevenci onkologických onemocnění

Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) rozšířila od 1. srpna 2020 nabídku příspěvků na preventivní vyšetření rakoviny. V rámci sedmi programů STOP nyní můžete čerpat nově příspěvky na prevenci rakoviny prsu, kůže, prostaty, ledvin a břišních orgánů nebo dutiny ústní, osteoporózy a infarktu prostřednictvím kupónů.

Zjistit více
2 /­ 8 / 2020

Portál pro pacienty a pacientské organizace

Navštívili jste lékaře a ten Vám sdělil, že máte závažné onemocnění nebo nějakou formu postižení? Jsou v podobné situaci Vaši blízcí? Nejste v tom sami!

Zjistit více
21 /­ 7 / 2020

Pacienty s RA limituje přístup k lékům i včasné péči

V České republice je zhruba 91 tisíc pacientů s revmatoidní artritidou [RA], převážně žen. RA jim komplikuje život a může vést k trvalé invaliditě. Pacienti jsou pak plně závislí na pomoci druhých. Nemoc pacientům zkracuje život o pět až deset let, byť nebývá příčinou úmrtí. Onemocnění nelze vyléčit.

Zjistit více
14 /­ 7 / 2020

Nemocní, pomozme si sami aneb Jak vznikly desítky pacientských organizací

Člověk bojující s nemocí, často o život, bojující se systémem, bojující o péči a o svá práva na ni. Tak začaly příběhy většiny pacientských organizací v České republice. Kdo jsou lidé, kteří za nimi stojí, kde se vzaly a kdo je financuje? Čtěte o vzniku, systému a podstatě pacientských organizací v ČR. V úvodním videu se také podívejte na příběh Jany Hlaváčové, která žije s diagnózou roztroušená skleróza a svou snahu pomoci dokázala dotáhnout až tam, kde pacienti mohou být u procesů tvorby zákonů. Na ministerstvo zdravotnictví, kde vede Oddělení podpory práv pacientů. Právě s tímto pacientským oddělením spolupracuje web CNN Prima NEWS při informování vás, našich diváků a čtenářů, o příbězích lidí, jejichž životy ovlivnila a navždy změnila vážná nemoc.

Zjistit více
7 /­ 7 / 2020

Jaké jsou podmínky stanovené pro úhradu prevence karcinomu tlustého střeva?

Preventivní vyšetření pro odhalení případné rakoviny tlustého střeva a konečníku u široké populace bez příznaků onemocnění (tzv. screeningové vyšetření) se provádí od 50 let věku. Vyšetření zajišťují v rámci preventivních prohlídek praktičtí lékaři, u žen také gynekologové. Využívá se k tomu test na okultní krvácení do stolice (TOKS). Lékař předá svému pacientovi odběrovou sadu, pacient pak v klidu domova odebere vzorek stolice a sadu se vzorkem lékaři vrátí. Ve věku od 50 do 55 let je tento test hrazen z veřejného zdravotního pojištění jednou ročně, od 55 let jednou za dva roky.

Zjistit více
25 /­ 6 / 2020

Ročně zlikvidujeme léky za miliardy, říká Irena Storová

Čtvrtina domácností vyhazuje nevyužitá léčiva do popelnic nebo do WC, a to přesto, že o možnosti vracet je bezplatně do lékáren ví, říká ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

Zjistit více
22 /­ 6 / 2020

Češi se bojí k lékaři, chod nemocnic vázne. Přijďte, než bude pozdě, vyzývají experti

Nouzový stav kvůli koronaviru odsunul devětašedesátileté Míle Ramešové pravidelné vyšetření cholesterolu v pražské nemocnici v Motole o dva měsíce. Léky už jí však došly, ve čtvrtek proto musela k lékaři osobně. „Trochu jsem se bála do nemocničního prostředí, ale po telefonu to vyřídit nešlo. Riskla jsem to a jsem ráda, že mám prevenci za sebou. A na další půlrok klid,“ řekla serveru Lidovky.cz.

Zjistit více
22 /­ 6 / 2020

Kulatý stůl ZD: tématem lékové politiky se místo úspor stává dostupnost léčiv

Velkým tématem posledních let na poli lékové politiky je vstup nákladných inovací. Neméně důležitou součástí je ale i posuzování a šíře indikací u úhrad méně drahých, ale podstatně častěji využívaných léků například v diabetologii. Nyní dokončovaná novela by měla zavést procesní změny, které mají za cíl některé postupy na lékovém ústavu urychlit a zároveň SÚKL odbřemenit od náročných, samoúčelných řízení. Úkolem pro ministerstvo v dalším volebním období by pak podle náměstka Filipa Vrubela měla být hlubší diskuze o tom, jak 13 let starý systém optimálně nastavit, aby odpovídal současným potřebám. O problematice debatovali odborníci u Kulatého stolu Zdravotnického deníku na téma Přehodnocení lékové politiky ve světle pokroků ve farmakoterapii, který se konal v úterý 16. června v Praze.

Zjistit více
18 /­ 6 / 2020

Lékaři vyzývají: Nebojte se a choďte na prohlídky! Na jaké máte nárok?

Kovidová krize sice nepřerušila chod českého zdravotnictví, ale jak lékaři, tak pacienti se omezovali na nezbytné zákroky a vyšetření. Jen málokdo tak v posledních měsících zavítal na preventivní prohlídku. Je na čase to změnit, vyzývá Česká lékařská komora pacienty.

Zjistit více
11 /­ 6 / 2020

Mám pro vás špatnou zprávu

„Následující scénka bude těžká,“ rozhlédne se vyučující po tvářích mediků. Někoho z nich čeká úkol zahrát lékaře, který musí oznámit matce velmi špatnou zprávu. Tu nejhorší.

Zjistit více
11 /­ 6 / 2020

Předseda praktiků: Pro pacienty může být Virtuální čekárna i nebezpečná

Projekt Virtuální čekárna byl nedávno spuštěn za velké mediální podpory. Na pacienty může působit jako snadné řešení, jak se dozvědět z pohodlí domova svou diagnózu. Napíšeme, co nás trápí, a bez dlouhého sezení v čekárně dostaneme za pár hodin radu. Praktici ale mají řadu vážných výhrad, jak přibližuje jejich předseda Petr Šonka.

Zjistit více
27 /­ 5 / 2020

Kulatý stůl ZD: Návrat k normálnímu běhu nemocnic i ambulancí komplikuje strach pacientů

Raději si nechat poporůst metastazující nádor, než vstoupit do nemocnice – tak lze shrnout přístup některých pacientů, který v poslední době vidí lékaři ve svých ordinacích. Důrazně proto apelují, aby se lidé nebáli s problémy jít k doktorovi či do nemocnice a aby již v této fázi epidemie nezanedbávali ani preventivní prohlídky. Odborníci se také shodují na tom, že i když telemedicína a distanční služby umožnily zajištění péče během covidové pandemie, jde o řešení, které by mělo doplnit, ne nahradit standardní kontakt s lékařem. Na druhou stranu jsme však nyní dostali jedinečnou příležitost, jak tuto oblast popostrčit kupředu. Tématu poskytování péče v chronické fázi pandemie covid-19 se věnoval Kulatý stůl Zdravotnického deníku, který se konal minulé úterý v Praze.

Zjistit více
20 /­ 5 / 2020

Od miminek po puberťáky. Přehled nepovinných očkování, která stojí za zvážení

Děti ohrožuje plno nemocí, proti některým je ale můžeme vcelku účinně chránit očkováním. Tady je přehled těch nejdůležitějších, která nejsou povinná, ale rozhodně stojí za zvážení.

Zjistit více
12 /­ 5 / 2020

Místo ordinace vyšetření přes počítač: Koronavirus popohnal telemedicínu

Místo do čekárny k lékaři k počítači s internetem. Virtuální čekárna sází na moderní technologie, které se v době koronaviru stále více osvědčují. Hodí se ale pro každého pacienta? Ve Výzvě odpovídal za autory lékař Tomáš Šebek.

Zjistit více
29 /­ 4 / 2020

Vychází čtvrté vydání brožury Rádce pacienta

Jedná se o aktualizované vydání brožury z roku 2016, která obsahuje nové postupy, terminologii a změny vzniklé v souvislosti s vydáním nových legislativních předpisů či novelou stávajících.

Zjistit více
20 /­ 4 / 2020

Krabička první pomoci

Ne s každým zraněním nebo příznaky nachlazení běžíme hned k lékaři. První pomoc si často můžeme poskytnout sami. Ale musíme mít dobře vybavenou domácí lékárničku. Co všechno by měla obsahovat, i když povinné to není?

Zjistit více
4 /­ 4 / 2020

Je východní Evropa odolnější vůči viru?

S plošným očkováním proti tuberkulóze přestala většina vyspělých států. Některé dřív, jiné později. Nová hypotéza ukazuje, že ty, jež k tomu dospěly mezi posledními, by nyní mohly mít výhodu v boji proti nemoci Covid-19. Česko univerzálně proti TBC neočkuje teprve od listopadu 2010.

Zjistit více
1 /­ 4 / 2020

Rakovina zabije 80 lidí denně

Podle dat Českého statis- tického úřadu zemřelo v Česku v minulém roce více než 112 ti- síc lidí, z čehož vyplývá, že v průměru došlo denně k přibliž- ně 307 úmrtím.

Zjistit více
26 /­ 3 / 2020

Ministerstvo zdravotnictví spouští pod číslem 1212 linku první psychické pomoci

Období nouzového stavu v souvislosti s onemocněním COVID-19 či povinně nařízená domácí karanténa může pro někoho znamenat nepřiměřenou psychickou zátěž. Ministerstvo zdravotnictví proto spustilo pod číslem 1212 také linku první psychické pomoci. Linka je bezplatná a určena všem občanům. Provoz linky zajišťují zdravotničtí interventi a psychologové Systému psychosociální intervenční služby (SPIS), vycvičení pro komunikaci s lidmi zasaženými psychicky nadlimitní situací.

Zjistit více
25 /­ 3 / 2020

Česká firma se dostala v Číně ke svým rouškám z nanovláken, posílá je nemocným

Brněnská společnost Respilon, která vyrábí ochranné pomůcky, darovala 20 tisíc ústenek z nanovláken pacientským organizacím pečujícím o těžce nemocné. Roušky schpopné zachytit 99,9 procenta všech virů, měla firma ve skladu v Číně, ale nemohla se k nim od konce loňského roku dostat.

Zjistit více
23 /­ 3 / 2020

Bylinky pro imunitu od farmaceuta

Víme, že existuje mnoho rozličných virů, které mohou způsobit různé infekce, včetně běžného nachlazení, chřipky, hepatitidy, mononukleózy, HIV a dalších. Přichází téma vakcín. Jsou určitě přínosem, ale mají i negativní stránky pro imunitní systém. Přirozené promoření, které by proběhlo v lidském organismu, pokud možno bez povšimnutí, by bylo tou nejlepší cestou…K tomu je třeba dobrý imunitní systém každého jedince. V době současného virového ohrožení se vraťme k přírodě, vakcína neexistuje. Následně je uveden přehled bylinek, které mohou posílit naši imunitu. (Ale pozor, mohou i interagovat s léčivy, je proto výhodný kontakt s lékárníkem nebo bylinkářem!)

Zjistit více
16 /­ 3 / 2020

„Brufen zhoršuje průběh koronaviru,“ tvrdil ministr. Odborníci se na něj sesypali

Jaké mají volně prodejné léky účinek na koronavirus? To zajímá snad každého, odborníci se ale nemůžou shodnout. Například francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran, renomovaný neurolog, vyzval lidi, aby se vyvarovali užívání ibuprofenu a kortizonu a sáhli raději po paracetamolu. Látky ibuprofen a kortizon by prý mohly koronavirus zhoršit, proti tomu však vystoupila řada světových odborníků včetně České lékařské komory, kteří zdůrazňují, že pro toto tvrzení nejsou žádné podložené studie a že nic nenasvědčuje tomu, že by měl ibuprofen zhoršovat koronavirus.

Zjistit více
10 /­ 3 / 2020

Koronavirus nejspíš odezní

V Dejvicích sídlící Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) dodnes velmi profituje z patentů zesnulého profesora Antonína Holého. Vedle pravidelných „přídělů“ od Akademie věd dostává instituce každoročně 60 až 80 milionů dolarů z licenčních poplatků. Ředitel ústavu Zdeněk Hostomský označil tuto komfortní situaci za historickou shodu okolností. „Nebylo to tak plánováno, ale povedlo se. Máme z toho spoustu peněz, pyšní jsme ale hlavně na ty léky, které léčí pacienty po celém světě,“ uvedl Hostomský, který vnímá i jiné limity než finanční.

Zjistit více
6 /­ 2 / 2020

Teď losuje Novartis, zítra bude stát

V největší české nemocnici Motol jsme v loňském roce vydali za léky asi 2,3 miliardy korun. Jen třetinu z toho tvořily léky „obyčejné“. Myslím tím ty, které zná většina populace včetně té medicínské. Dvě třetiny jsme však utratili za léky pro vzácnější onemocnění léčená v centrech a léky jinak nehrazené ze zdravotního pojištění (na ně mají čeští občané nárok dle tzv. paragrafu 16). Předpokládám, že tenhle poměr ve výdajích už nemůže připadat normální ani těm nejprogresivnějším zastáncům medicínského pokroku. Roční výdaje za jeden konkrétní lék tak několikanásobně přesahují roční investice do přístrojů v celé nemocnici.

Zjistit více
31 /­ 1 / 2020

Když se léky mění v jed

Léky jsou vydatným pomocníkem imunitního systému, bez nich bychom daleko víc umírali na infekční nemoci, rakovinu, infarkt, mrtvici a stovky dalších chorob. Díky své dostupnosti se staly rychlou pomocí i v situacích, kdy se prostě jen necítíme dobře. Polykáme je zkrátka na kdeco. A leckdy možná zapomínáme na to, co věděl už v 16. století alchymista a zakladatel moderní farmacie Paracelsus, totiž že „všechny věci jsou jed a pouze dávka rozhoduje, zda je látka jedem“. Všechny léky mají nějaké nežádoucí vedlejší účinky. A ty při nevhodné kombinaci s jídlem, pitím nebo jiným lékem mohou eskalovat až k vážným zdravotním problémům. „Na nežádoucí účinky umírají lidé i v Česku,“ varuje PharmDr. JOSEF SUCHOPÁR (61), autor internetové databáze lékových a potravinových interakcí.

Zjistit více
24 /­ 1 / 2020

Analýza příčin úmrtí: od 15 do 45 let jsme největším rizikem my sami, padesátníky zabíjí alkohol

Muži mezi dvacítkou a šedesátkou mají třikrát větší úmrtnost než ženy: kvůli sebevraždám, autonehodám a úrazům. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu o úmrtnosti za rok 2018. „Do pětašedesáti let by lidi správně neměli umírat. Co je dřív, to je zbytečné,“ upozorňuje profesor lékařské fakulty Univerzity Karlovy a autor knihy Sociální lékařství Jan Holčík.

Zjistit více
17 /­ 1 / 2020

Praktický lékař nabídne větší péči. Jakou?

Lidé znají z médií špičkové kardiochirurgy či neurochirurgy, ale jen ti zkušenější vědí, že pro jejich celkové zdraví je úplně nejdůležitější praktický lékař.

Zjistit více
10 /­ 1 / 2020

V pražských Vršovicích vznikne Pacientský hub, otevřený prostor pro vzdělávání i diskuzi

Zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR a Městské části Praha 10 se dohodli na spolupráci při realizaci projektu Pacientský hub. Prostřednictvím seminářů, setkávání se s odborníky, osvěty ve zdravotní oblasti, ale i neformálních akcí bude hub poskytovat zázemí pro rozvoj a vzdělávání občanské společnosti ve zdravotnictví. Městská část Praha 10 tuto myšlenku velmi významně podpořila a v souvislosti s rekonstrukcí své budovy U Vršovického nádraží č. p. 30/30 nabídla Ministerstvu zdravotnictví část těchto prostor. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a radní pro oblast sociální a zdravotní městské části Praha 10 Michal Kočí stvrdili budoucí spolupráci podpisem memoranda.

Zjistit více
6 /­ 1 / 2020

Přehled největších změn: Zdravotnictví 2020

Síť urgentních příjmů s novými pravidly i penězi. Kdo uvidí, jaké léky pacient užívá? Kdy budou lékárny muset nedostupný lék sehnat? A co pojišťovny začnou, a naopak přestanou hradit?

Zjistit více
4 /­ 1 / 2020

Podbělem k rakovině, kostivalem ke smrti? Američané varují před doplňky stravy

Doplňky stravy, většinou v podobě tabletek, jsou na celém světě populární. Lidé je zpravidla konzumují proto, že věří v jejich blahodárný vliv na zdraví. Američtí lékaři ale jejich přínos zpochybňují. Tvrdí, že mohou obsahovat složky, které naopak zdraví škodí a dokonce přispívají k poškození některých orgánů.

Zjistit více
2 /­ 1 / 2020

Vracení doplatků za léky v roce 2020. Víte o nich všechno? Jaké budou změny?

Nadlimitní doplatky vracejí zdravotní pojišťovny klientům 4× ročně automaticky, a to složenkou nebo na účet. Nejčastěji doplatky zpět dostávají senioři nad 70 let, kteří mají limit snížený na 500 Kč a zároveň jsou skupinou s největším objemem užívaných léků.

Zjistit více
30 /­ 12 / 2020

Svět čeká na hlavní zbraň proti covidu. Vakcínu od AstraZenecy dostane nejvíc lidí

Celosvětově zdaleka největším dodavatelem vakcíny proti koronaviru se má stát společnost AstraZeneca. Její přípravek vyvinutý ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou má dostat 1,46 miliardy lidí. Druhý Novavax má naočkovat 642 milionů osob. Ani jedna z těchto dvou vakcín zatím není schválená, nicméně ta oxfordská k tomu má podle britského tisku velmi blízko.

Zjistit více
22 /­ 12 / 2020

Ministerstvo zdravotnictví spustilo projekt Pacientský hub

Unikátní projekt Ministerstva zdravotnictví Pacientský hub zahájil svoji činnost. Jeho cílem je poskytovat zázemí pro rozvoj a vzdělávání občanské společnosti ve zdravotnictví. Prostory Pacientského hubu na neformálním setkání s novináři a pacientskými organizacemi představil náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu a právo Radek Policar.

Zjistit více
20 /­ 12 / 2020

Rozhovor s virologem Liborem Grubhofferem: Proč nevěřit fake news a nechat se očkovat?

Za poslední tři desítky let se výzkum, vývoj a výroba vakcín staly špičkovou disciplínou moderních biotechnologií využívajících vymožeností molekulární biologie a genetiky. Přesto se u více než 50 procent Čechů setkává s nedůvěrou, což se týká i nové vakcíny proti koronaviru SARS-CoV-2. Proč vakcíně věřit, a naopak nepřikládat důležitost poplašným zprávám?

Zjistit více
20 /­ 12 / 2020

Zdravotníci by měli být ambasadoři očkování proti covid-19. Naráží však na nedostatek informací ze strany státu

Vakcíny proti covid-19 mají potenciál zachránit miliony lidských životů. Těžko však mohou fungovat, pokud je pacienti na základě zavádějících či vyloženě lživých zpráv odmítnou. Klíčová je v tomto ohledu úloha zdravotníků. Právě na tom, zda oni sami budou vakcinaci akceptovat a současně předávat kvalitní a srozumitelné informace, do značné míry závisí ochota široké veřejnosti očkování přijmout. Ve chvíli, kdy zdravotníci sami, ať už z nevědomosti či úmyslně, šíří nesmysly o očkování, spolupráce veřejnosti i její důvěra v očkovací program klesá a jen těžko se napravuje. Přesto v Česku stále chybí systematická komunikace ze strany státu o blížící se vakcinaci proti covid-19 směrem k odborné veřejnosti. Pokud zdravotníci informace mají, tak jen díky iniciativě na straně odborn

Zjistit více
14 /­ 12 / 2020

Nahlížet do záznamu nám zakazují lidé, kteří něco skrývají, tvrdí lékaři

Od června je v provozu lékový záznam, díky kterému lékaři i lékárníci vidí, jaké léky pacient bere. Ačkoliv má záznam ještě mouchy, zdravotníci si ho chválí. Státní ústav pro kontrolu léčiv zatím registruje tisíce nesouhlasů s jeho sdílením. Nejčastěji ho udělují pacienti, kteří se bojí stigmatu nebo něco tají, tvrdí praktičtí lékaři.
S užívanými léky pacientům zdarma poradí i zkušení kliničtí farmaceuti z lékové ePoradny Průvodce pacienta.

Zjistit více
8 /­ 12 / 2020

Vakcína proti covi du-19 není nebezpečná ani nezpůsobí nemoc samotnou, říká ministr zdravotnictví Jan Blatný

Někteří lidé se očkování bojí. Jsou to tentokrát nejen jeho tradiční odpůrci. Obavy mají lidé napříč společností. Vakcína je podle nich vyvinutá příliš rychle, a proto nevzbuzuje u veřejnosti důvěru. Mohou se lidé spolehnout, že je vakcína skutečně ochrání?

Zjistit více
3 /­ 12 / 2020

Zdravotní pojišťovny nechtějí financovat provoz pacientských organizací, cestou je podle nich spíše společný fond

Hlas pacientských organizací nabral v posledních pěti letech na síle. Nejdříve mu začala v rámci své pacientské rady naslouchat největší česká zdravotní pojišťovna, pak se před několika lety přidalo i ministerstvo zdravotnictví. I zde dnes funguje pacientská rada , zástupci pacientských organizací jsou členy různých pracovních skupin a spolupodílejí se na tvorbě některých legislativních návrhů (např. novela zákona 48 usnadňující vstup inovativních léčiv nebo regulace zdravotnických prostředků). Přesto ale máme omezené možnosti financování, díky nimž by pacientské organizace nebyly závislé na penězích od farmaceutických firem (v některých zemích jde o podmínku k tomu, aby organizace byly přizvány do procesů, jako je například hodnocení zdravotnických technologií, více jsme psali zde ). Pacientské organizace proto navrhují, aby prostředky na jejich provoz poskytly zdravotní pojišťovny – které ovšem nesouhlasí. Jsou ale ochotné podpořit konkrétní projekt nebo činnost, případně se bavit o společném fondu, kam by vedle nich mohl přispívat stát, farmafirmy či další subjekty a odkud by pak byly peníze transparentně organizacím rozděleny. Debata o financování pacientských organizací byla součástí diskuzního bloku na konferenci Efektivní nemocnice pořádané HealthCare Institute, která se konala 24. a 25. listopadu v Praze.

Zjistit více
30 /­ 11 / 2020

Klinické hodnocení vakcín (nejen) proti covid-19: Jak mu správně rozumět?

Jedním z akutních problémů posledních měsíců je vývoj vakcíny proti SARS-CoV-2. Z aktuálních dat Světové zdravotnické organizace vyplývá, že 48 kandidátních vakcín je v klinickém hodnocení, 164 v hodnocení preklinickém. „Úspěšně ukončenou třetí fázi klinického hodnocení hlásí společnosti Pfizer/BioNTech. Ve třetí fázi hodnocení je vakcína společností Astra Zeneca/Oxford University nebo Janssen, ve druhé fázi potom společný výzkumný projekt společností GSK a Sanofi,“ uvádí Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, LL.M., výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Co však znamená, že je kandidátní vakcína v 1., 2., nebo ve 3. fázi klinického vývoje? Jak vypadá preklinické či klinické hodnocení a jaké parametry se zkoumají? Která vakcína nakonec spatří světlo světa a stane se běžně používanou očkovací látkou?
Ke článku je připojena i brožura AIFP: Ze života vakcín.

Zjistit více
20 /­ 11 / 2020

Covidová vakcína má být pro všechny pojištěné Čechy zdarma. Vláda spěchá, návrh zákona už obíhá ministerstva

Očkování proti covidu by měli Češi dostat bezplatně. Takový je alespoň plán vlády: vyplývá z návrhu zákona, který momentálně obíhá ministerstva v připomínkovém řízení. Dokument má server Lidovky.cz k dispozici.

Zjistit více
20 /­ 11 / 2020

Brožura Rádce pacienta

Jedná se o aktualizované vydání brožury z roku 2016, která obsahuje nové postupy, terminologii a změny vzniklé v souvislosti s vydáním nových legislativních předpisů či novelou stávajících.

Rádce pacienta 2019 je publikace, která slouží občanům-pacientům k lepší orientaci ve světě zdravotnictví se zaměřením na poskytování zdravotních služeb. Brožura uvádí zejména úpravy a změny, které nastaly v oblasti nakládání s osobními údaji pacientů a zákonných zástupců, vzdělávání sester, předepisování a vydávání léčiv, péče v posledním stádiu života a mnoho dalších. Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo kapitoly pojednávající o zdravotnické dopravní službě, stravě v nemocnici, právech dítěte nebo právech osob se zdravotním postižením. Doplněny byly také informace o lázeňské léčebně rehabilitační péči a pohotovosti.

Ministerstvo zdravotnictví připravilo Rádce pacienta 2019 také v anglickém jazyce. Anglická verze je určena především pro cizince, kteří dlouhodobě pobývají v ČR.

Zjistit více
12 /­ 11 / 2020

Nedostatečná digitalizace zdravotnictví komplikuje boj s koronavirem

Česko chystá digitální reformu zdravotnictví. Výsledkem bude on-line lékařská péče a miliardové zakázky pro IT firmy.

Zjistit více
8 /­ 11 / 2020

Představy, že se umírá „s“ covid-19, jsou nesmyslné a nebezpečné, upozorňuje profesor Tesař

Největším limitem při péči o pacienty s covid-19 není nedostatek volných lůžek, ale omezené kapacity zdravotnického personálu, konstatuje v rozhovoru pro Zdravotnický deník profesor Vladimír Tesař, přednosta Kliniky nefrologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Podle něj se jedná o nevyzpytatelné onemocnění, které může být velmi závažné i u relativně mladých a zdravých osob. A podceňovat je nebo tvrdit, že na starých a nemocných už nezáleží, je velmi nebezpečné.

Zjistit více
6 /­ 11 / 2020

Informace pro pacienty

Tato strana slouží jako jeden z podkladů pro praktické informace VPL a pacientům. Jedná se o návody a vysvětlení na nejčastější dotazy pacientů v současné době. Každý VPL si je může volně stáhnout a používat. Též si je může volně upravovat podle své situace, situace svých pacientů nebo konkrétního pacienta, nebo pokud s nimi souhlasí informovat o odkazu své pacienty.

Zjistit více
4 /­ 11 / 2020

Moderní léčbu v Česku nebrzdí covid-19, ale těžkopádnost rozpočtů

Pandemie covidu-19 pro české zdravotnictví znamená kromě větších nároků na zdravotníky také vyšší finanční náklady. Dražší je například příprava akutních lůžek, kterých je potřeba více, nákupy a servis plicních ventilátorů, financování testování nebo tolik propírané nákupy ochranných pomůcek, jako jsou roušky, respirátory, rukavice, štíty, obleky a mnoho dalších. Jen náklady na tyto pomůcky se od března šplhají k několika desítkám miliard korun. Stejně tak stát přichází o peníze za pojistné od OSVČ, kteří se náhle ocitli bez práce, a lidí, již pracují na dohody.

Zjistit více
4 /­ 11 / 2020

Rada vlády pro duševní zdraví projednala dopady epidemie covid-19 na psychiku občanů a navrhla soubor opatření

Dne 4. listopadu se na Úřadu vlády za přítomnosti premiéra Andreje Babiše uskutečnilo mimořádné zasedání Rady vlády pro duševní zdraví. Účastníci diskutovali o dopadech epidemie covid-19 do oblasti duševního zdraví obyvatel České republiky a rozhodli o realizaci informační a podpůrné kampaně pro oblast duševního zdraví, o posílení krizové pomoci a zajištění dostupné psychosociální podpory pro lidi, kteří ji potřebují.

Zjistit více
3 /­ 11 / 2020

SÚKL se zapojil do celosvětové kampaně k nežádoucím účinkům léčiv

Každé hlášení se počítá. Tak zní výzva směrem ke zdravotnickým pracovníkům i k veřejnosti a zároveň letošní motto celosvětové kampaně, která si každoročně klade za cíl zvýšit povědomí o důležitosti hlášení podezření na nežádoucí účinky léčivých přípravků. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se do ní zapojil i letos.
S řešením následků nežádoucích účinků léků vám mohou zdarma pomoci zkušení kliničtí farmaceuti lékové poradny na webových stránkách Průvodce pacienta.

Zjistit více
3 /­ 11 / 2020

HTA bychom v dohledné době mohli mít u nekategorizovaných prostředků na poukaz, výhledově u nákladných inovací

Hodnocení zdravotnických technologií (Health Technology Assessment, HTA) u nás doposud fungovalo v okleštěné formě pouze u léků. Nyní je ovšem na stole diskuze o tom, že tento přístup i v návaznosti na znění zákona začneme využívat také u nekategorizovaných zdravotnických prostředků na poukaz. Odborníci se pak shodují, že na místě by bylo nasazení HTA i u vysoce nákladných inovativních technologií – a třeba jednou dospějeme i ke zdravotnickým výkonům. Zároveň by se ale podle nich HTA nemělo zavádět plošně, a vyhnout bychom se měli také tomu, aby se tak dělo formalisticky. Problematikou HTA se zabývali odborníci u Kulatého stolu ZD, který se konal 13. října v Praze.

Zjistit více
22 /­ 10 / 2020

Za civilizaci platíme VYSOKOU CENU

Vyspělé společnosti si s minimem námahy mohou dopřát maximum požitků. Často ale zapomínají na své zdraví a čekají jen zisk a slávu. Jak na člověka působí nadměrný a trvalý stres, průmyslově zpracované potraviny, znečištěné životní prostředí či sedavý styl života? S novou dobou přicházejí i „nové“ civilizační nemoci.

Zjistit více
14 /­ 10 / 2020

Pacientská sdružení apelují na vládu, parlament i VZP

Pacientská sdružení včera významně vstoupila do hry. 18 z těchto organizací se otevřeným dopisem obrátily na premiéra, poslance a senátory s žádostí o přijetí novely zákona o léčivech. Další pacientské organizace se formou dopisu zase obrátily na správní radu Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR [VZP] s žádostí řešit přístup tuzemských pacientů k moderním lékům.

Zjistit více
12 /­ 10 / 2020

Příspěvky pro seniory

Jaké příspěvky má VZP pro seniory?

ODPOVĚĎ VZP:

Speciálně pro seniory nad 65 let je určen příspěvek cílený na prevenci nebo včasné odhalení poruch duševního zdraví. Vyčleněnou částku až 500 Kč můžete využít na nákup kognitivních pomůcek doporučených Českou alzheimerovskou společností pro trénink paměti, nebo na testování paměti ve vybrané síti lékáren.

Zjistit více
7 /­ 10 / 2020

České zdravotnictví je lepší, než si myslíme

Říká se, že k české národní povaze patří stěžovat si na poměry. Dost možná, že právě tato vlastnost ovlivňuje, jak vnímáme naše zdravotnictví. Ano, mnozí z nás mají s lékařskou péčí zkušenost, na kterou by raději zapomněli. Nepřívětivé prostředí, neochota personálu či špatná komunikace − to všechno zhoršuje dojem, který si jako pacienti odnášíme. A pravdou je, že i přes řadu pozitivních změn, kterými naše zdravotnictví prošlo, tyto nešvary bohužel zcela nevymizely. Hodnotit celý systém jen na základě svých osobních zkušeností ale není fér. Jak jsme na tom v porovnání s dalšími státy?

Zjistit více
1 /­ 10 / 2020

Evropa zahájila první průběžné hodnocení vakcíny proti COVID-19

Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) zahájil první průběžné hodnocení vakcíny proti nemoci COVID-19. Jedná se o vakcínu vyvíjenou společností AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou.

Zjistit více
1 /­ 10 / 2020

Výrobci dodali do ČR meziročně o 20 % víc chřipkových vakcín

Ministerstvu zdravotnictví a Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv se na základě jednání se zástupci výrobců podařilo zajistit navýšení dodávek vakcín o více než 20 % oproti loňskému roku. Celkem ČR letos obdržela o 170 tisíc vakcín víc. Prioritně by se měly očkovat zranitelné skupiny obyvatel, mezi které patří osoby starší 65 let a chroničtí pacienti.

Zjistit více
30 /­ 9 / 2020

VZP se intenzivně věnuje problematice očkování proti chřipce

Zájem o očkování proti chřipce hrazené z veřejného zdravotního pojištění vzrostl za posledních osm let o 33,42 %. V roce 2019 se nechalo naočkovat 359 871 klientů VZP, kteří patří do skupiny pojištěnců s nárokem na očkování zdarma. Všeobecná zdravotní pojišťovna v loňském roce za vakcinaci těchto klientů zaplatila 170,5 milionu korun. Dalších 16 117 klientů VZP využilo příspěvek na očkování, jejž pojišťovna nabízí svým klientům z fondu prevence od roku 2013.

Zjistit více
27 /­ 9 / 2020

Informace pro uživatele roušek a respirátorů

Česká pošta od úterý 15. září do pátku 18. září roznášela do domovních poštovních schránek obálky s pěti rouškami a jedním respirátorem. Vyzýváme všechny příjemce těchto obálek, aby si důkladně vizuálně zkontrolovali stav doručených roušek a respirátorů. Pokud při takové kontrole odhalí jakékoli mechanické poškození (např. pomačkání), znečištění nebo namočení (či navlhnutí), pak by takové roušky a respirátory neměli použít.
Zároveň dáváme k dispozici návod z původního obalu na používání ochranných prostředků, který jsme kvůli vybalení nemohli dodat uživatelům.

Zjistit více
22 /­ 9 / 2020

Diabetes. Jak dostupná je moderní léčba pacientů

Cukrovka je v Česku jedním z nejčastějších onemocnění. Diabetem trpí více než milion lidí, v roce 2030 v tuzemsku bude až 1,3 milionu diabetiků (především 2. typu). Inovativní léčba a postupy v posledních letech zásadně zlepšily výsledky léčby a tím i kvalitu života pacientů, kteří se dožívají srovnatelného věku jako zbytek populace a zároveň zůstávají déle ekonomicky aktivní. Díky pokrokům v léčbě diabetu se daří předcházet jeho nebezpečným a nákladným komplikacím či oddalovat dobu jejich nástupu. Při hodnocení inovativních léků, které vede k jejich vstupu do běžné léčebné praxe, je tedy nutné počítat nejen jejich cenu, ale také zahrnout právě výsledky léčby, oddálení či vyhnutí se komplikacím, kvalitu života pacientů, snížené sociální a celospolečenské náklady.

Zjistit více
14 /­ 9 / 2020

Očkování proti chřipce a pneumokokům

Budu mít jako senior zase na podzim nárok na bezplatné očkování proti chřipce a pneumokokům, když jsem se nechal očkovat loni? Nebo dostanu alespoň příspěvek od VZP?

ODPOVĚĎ:

Očkování proti chřipce bývá vhodné spojit s očkováním proti pneumokokovým infekcím, zejména u starších a nemocných osob. Zatímco ale proti chřipce je nutno očkovat každoročně, protože vakcína se pro každou novou sezonu mění podle toho, jaký typ chřipkových virů je očekáván, proti pneumokokovým infekcím se dospělí očkují jen jednou. Očkování proti pneumokokům tedy znovu absolvovat nebudete a očkování proti chřipce budete mít jako senior nad 65 let opět hrazené. Úhrada z veřejného zdravotního pojištění je stanovena na 297,74 Kč a pokrývá cenu vakcíny VAXIGRIP TETRA. Na INFLUVAC TETRA bude malý doplatek. Aplikaci vakcíny hradí v obou případech pojišťovna. Na doplatek rozdílové částky mezi úhradou od pojišťovny a cenou vakcíny nelze čerpat příspěvek od VZP, ten dostanou jen pojištěnci, kteří si platí očkování sami.

Zjistit více
12 /­ 9 / 2020

Pro změnu zdravotní pojišťovny máte nejvyšší čas, termín je do konce září.

Zdravotní pojišťovnu lze změnit dle stávající legislativy jednou za 12 měsíců, a to buď k 1. lednu nebo 1. červenci. Při změně se uplatňuje tříměsíční čekací lhůta. Přihlášku k nové zdravotní pojišťovně je proto nutné podat nejpozději do 30. září nebo do 31. března.

Zjistit více
3 /­ 9 / 2020

Všechny rady ke covidu, které musíte znát

Píšete nám o radu. Co dělat, když pocítíte příznaky covidu? Kam zavolat, co hlásit, co očekávat? Kdo je povinen být v karanténě a kdo ne? Je v tom zmatek. Proto jsme to všechno sepsali na jednom místě.
Příznaky podzimní virózy dokážou v době koronaviru hodně zneklidnit. Co dělat letos jinak, kam volat a co si počít, pokud lékař nebo hygienik telefon nezvedá? Kdy je nutná karanténa a co to znamená pro naše blízké? Deník N přehledně shrnuje odpovědi na důležité otázky.

Zjistit více
31 /­ 8 / 2020

Brožura Etika ve zdravotnictví vydaná Průvodcem pacienta v novinách Pečujeme doma

Čtvrté letošní číslo novin Pečujeme doma, které vydává Moravskoslezský kruh, přináší zamyšlení Ladislavy Chateau nad českými etiky a jejich doporučeními ohledně případné koronavirové krize. Spokojená je tentokrát Jiřina Šiklová, která si ve svém sloupku pochvaluje, jak jsme si v minulých měsících zapečovali. Zajímavé jsou určitě rozhovory čísla. Jednak Ladislava Vencálka s naší přední geriatričkou Hanou Kubešovou a také rozhovor Marcely Kašpárkové s mladým vědcem Jakubem Trnkou, který pečoval o Erazima Koháka, aby nezemřel jako starý pán, ale jako filozof. Pečující jistě ocení rozsáhlá doporučení právničky Radky Pešlové, co dělat a na co si dát pozor, když si chtějí objednat pečovatelskou službu, a její rady pro opatrovníky s umístěním opatrovance do sociálního zařízení.
V novinách najdete i druhou část z brožurky, která se zabývá etikou ve zdravotnictví. Vydal ji Průvodce pacienta, z.ú.

Zjistit více
31 /­ 8 / 2020

Pacientské organizace a jejich udržitelnost

Dne 25. 8. 2020 proběhl pod záštitou senárotora MUDr. Lumíra Kantora, předsedy Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu České republiky kulatý stůl na téma Udržitelnost činnosti pacientských organizací.
Účastníci Kulatého stolu se shodli na důležitosti a nezastupitelnosti role, kterou plní pacientské organizace pro českou veřejnost a nutnosti podpořit jejich udržitelnost formou finančních dotací na jejich činnost a pravidelný provoz.
Účastníci se také shodli, že se ve svých resortech budou snažit podporu pacientských organizací prosadit, aby tyto mohly dále poskytovat tolik potřebnou činnost, která vyplývá z prezentované analýzy společnosti E&Y.

Zjistit více
31 /­ 8 / 2020

4 tipy pro dobrý život!

Oslovili jsme odborníky a poprosili je o jejich rady a tipy, které jim denně pomáhají dělat život lepší. Tady jsou…

Zjistit více
26 /­ 8 / 2020

Češi hazardují s léky. Pouštějí se do rizikových kombinací i běžných prášků

Lék nemusí vždycky zabrat, jindy může dokonce uškodit. Třeba proto, že jste ho zapili džusem či mlékem. Nebo jedli česnek. Riziko stoupá i s každou další pilulkou, kterou denně spolknete, včetně volně prodejných preparátů. Spolu s Pavlou Mikulcovou, farmaceutickou asistentkou z IKEM, jsme proto připravili průvodce, který vám se správnou léčbou pomůže.

Zjistit více
25 /­ 8 / 2020

Co je dobré vědět o doplatcích na léky

Zpracovali jsme pro vás ucelený přehled všech důležitých informací, týkajících se započitatelných doplatků na léčivé přípravky a výplaty tzv. „nadlimitů“.

Zjistit více
24 /­ 8 / 2020

Dostupnější moderní léky i více kompetencí pro sestry, vláda schválila nejrozsáhlejší změny v úhradách zdravotní péče za posledních 15 let

Vláda dnes dala zelenou novele zákona o veřejném zdravotním pojištění z dílny Ministerstva zdravotnictví. Jde o jednu z nejrozsáhlejších novel zákona o veřejném zdravotním pojištění v jeho téměř pětadvacetileté historii. Řeší několik oblastí souvisejících s dostupností hrazených zdravotních služeb a zejména reaguje na výrazný posun na poli nejmodernějších léků.

Zjistit více
21 /­ 8 / 2020

Zákon má změnit úhrady nových léků ze zdravotního pojištění. Vláda projedná novelu v pondělí

Velká novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou v pondělí projedná vláda, má mimo jiné měnit úhrady moderních léků, dohodovací řízení nebo práci revizních lékařů zdravotních pojišťoven. Přidá také zdravotním sestrám možnost předepisovat některé pomůcky a praktickým lékařům nové léky.

Zjistit více
18 /­ 8 / 2020

Je třeba najít mechanismus, jak hradit „medicínu snů“

Personalizovaná zdravotní péče by jednou mohla zajistit účinnou léčbu pacientům, u nichž skutečně zachrání či výrazně prodlouží život, a naopak ušetřit finance za terapii podanou lidem, kteří z ní profitovat nemohou. Zatím je ovšem tato oblast v plenkách a chybí mechanismy, které by státní správa mohla použít. Pravidla jsou totiž nastavena tak, že nepočítají s malými skupinkami pacientů, a lékový úřad tak ani nemá možnost dát takovým přípravkům zelenou. Změnit to má novela, která upravuje pravidla pro vstup vysoce inovativních přípravků a navíc zavádí novou cestu schvalování úhrady pro léky na vzácná onemocnění. Problematice se věnoval Kulatý stůl Zdravotnického deníku s názvem Personalizovaná medicína klepe na dveře českého zdravotnictví, který se konal 1. července v Praze.

Zjistit více
12 /­ 8 / 2020

Lékárna, která vychází z přírody

Ze zahrádek odstraňujeme plevele, aniž víme, že každý druhý je vlastně léčivou rostlinou
Po celá tisíciletí se lidé léčili jenom bylinkami. Příroda pomáhala, fungovalo to. Dnes se lidé k bylinkám zase vracejí a léto jim k tomu dává příležitost, říká bylinář Radomír Wojnar z Lučiny na Frýdeckomístecku.
Pokud se chcete poradit o vámi užívaných lécích anebo o kombinování léků s bylinkami, neváhejte se zdarma obrátit na zkušené klinické farmaceuty v lékové poradně Průvodce pacienta (www.pruvodcepacienta.cz).

Zjistit více
11 /­ 8 / 2020

Lékový záznam pacienta

Vyšší bezpečnost, lepší informovanost, efektivnější léčba – tak by se dal ve stručnosti popsat sdílený lékový záznam pacienta, který je jednou z klíčových funkcionalit systému eRecept. Lékový záznam je evidence všech předepsaných a vydaných léků pacientovi. Od 1. června funguje jeho sdílení s dalšími zdravotnickými pracovníky.
Chcete-li se poradit o skladbě vám užívaných léků, neváhejte se zdarma obrátit na lékovou poradnu Průvodce pacienta (www.pruvodcepacienta.cz).

Zjistit více
11 /­ 8 / 2020

Ročně zlikvidujeme léky za miliardy, říká Irena Storová

Čtvrtina domácností vyhazuje nevyužitá léčiva do popelnic nebo do WC, a to přesto, že o možnosti vracet je bezplatně do lékáren ví, říká ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

Zjistit více
11 /­ 8 / 2020

Proč ženy žijí déle než muži?

Muži se v České republice dožívají v průměru 76 let a ženy 82 roků. Žijí tedy o šest let déle. Podobné rozdíly zaznamenávají i v jiných průmyslově vyspělých zemích. Když se lékařů zeptáte, proč k nim dochází, krčí rameny. Je to tedy záhada, na kterou ani moderní medicína nezná přesnou odpověď?

Zjistit více
9 /­ 8 / 2020

Chronické rány, jako jsou bércové vředy a diabetická noha, trápí statisíce lidí. Jak jim pomoci?

Chronické rány, tedy taková poranění či změny na kůži, které se dlouhodobě nehojí, a pacienty proto velice trápí a omezují na životě, má stále více lidí. Populace totiž stárne. Problém ale je, že ani lékaři, natož laici nemají o těchto problémech dostatek informací a léčba tudíž není ideální.

Zjistit více
7 /­ 8 / 2020

Jak na nespavost a další poruchy spánku

Dnešní populace obecně málo spí. O hodinu a půl méně než naši předci. Vlivem nedostatku spánku se častěji objevují deprese, obezita a různé somatické obtíže. Nespavcům se navíc zhoršuje paměť i rychlost reakcí. Jenže co když spánek nepřichází? Nebo naopak potřebujete spát 14 hodin denně? Dá se usnout i za chůze? A jaká spánková porucha je předzvěstí Parkinsonovy nemoci? Na vše kolem spánku odpovídá profesor MUDr. KAREL ŠONKA (63), DrSc., přední český neurolog a vedoucí Centra pro poruchy spánku a bdění 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Zjistit více
6 /­ 8 / 2020

Zdraví v moci počasí

Některé studie odhadují, že až 40 procent úmrtí ve světě lze připsat na vrub environmentálním faktorům, tedy i počasí. Populární biometeoroložka Zlata Čabajová zmínila na 200 onemocnění přímo souvisejících s počasím. A magazín European Respiratory Journal varoval, že v Evropě se očekává stále více teplotních výkyvů, které mohou značně ohrozit především jedince se sníženou adaptační kapacitou.

Zjistit více
4 /­ 8 / 2020

OZP nabízí nové příspěvky na prevenci onkologických onemocnění

Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) rozšířila od 1. srpna 2020 nabídku příspěvků na preventivní vyšetření rakoviny. V rámci sedmi programů STOP nyní můžete čerpat nově příspěvky na prevenci rakoviny prsu, kůže, prostaty, ledvin a břišních orgánů nebo dutiny ústní, osteoporózy a infarktu prostřednictvím kupónů.

Zjistit více
4 /­ 8 / 2020

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění bojuje s časem

Nejrozsáhlejší novela zákona o veřejném zdravotním pojištění z dílny Ministerstva zdravotnictví po dvou letech příprav zamířila k pracovním komisím Legislativní rady vlády. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb. (dále jen zákon) by měla pacientům se vzácným onemocněním přinést vyšší dostupnost vysoce inovativních a nákladných léků. V oblasti zdravotního pojištění zákon přinese mnoho změn, jako je nastavení systémové úhrady pro inovativní léky, rozšíření spektra účastníků správního řízení o pacientské organizace a odborné společnosti a zpřesnění pravidla nároku pojištěnce na úhradu zdravotní péče.
Organizace Průvodce pacienta novelu vítá a podporuje její co nejrychlejší účinnost.

Zjistit více
2 /­ 8 / 2020

Portál pro pacienty a pacientské organizace

Navštívili jste lékaře a ten Vám sdělil, že máte závažné onemocnění nebo nějakou formu postižení? Jsou v podobné situaci Vaši blízcí? Nejste v tom sami!

Zjistit více
23 /­ 7 / 2020

Národní zdravotnický informační portál nabídne občanům ověřené informace ze zdravotnictví na jednom místě

Pod záštitou Ministerstva zdravotnictví České republiky připravily Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, Státní zdravotní ústav a Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky nový Národní zdravotnický informační portál (NZIP). Jeho primárním cílem je poskytnout široké veřejnosti místo, kde nalezne důvěryhodné a garantované informace z různých oblastí českého zdravotnictví. Veškerý obsah publikovaný na portálu je ověřovaný předními odborníky v dané oblasti medicíny. Díky NZIP jsou informace pro veřejnost dohledatelné na jednom místě, kterému lze skutečně důvěřovat.

Zjistit více
21 /­ 7 / 2020

Pacienty s RA limituje přístup k lékům i včasné péči

V České republice je zhruba 91 tisíc pacientů s revmatoidní artritidou [RA], převážně žen. RA jim komplikuje život a může vést k trvalé invaliditě. Pacienti jsou pak plně závislí na pomoci druhých. Nemoc pacientům zkracuje život o pět až deset let, byť nebývá příčinou úmrtí. Onemocnění nelze vyléčit.

Zjistit více
21 /­ 7 / 2020

Česká republika si dlouhodobě udržuje vynikající výsledky prenatální péče

Perinatologická data opět dokazují, že české porodnictví dosahuje skvělých výsledků. Údaje 88 porodnických zařízení v ČR z předchozího kalendářního roku ukazují, že klesá podíl novorozenců s nízkou porodnickou hmotností a zároveň také za poslední dekádu významně poklesl podíl vícečetných porodů. „Čeští odborníci v oblasti neonatologie a porodnictví představují pro rodičky garanci péče té nejvyšší možné úrovně,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zjistit více
14 /­ 7 / 2020

Nemocní, pomozme si sami aneb Jak vznikly desítky pacientských organizací

Člověk bojující s nemocí, často o život, bojující se systémem, bojující o péči a o svá práva na ni. Tak začaly příběhy většiny pacientských organizací v České republice. Kdo jsou lidé, kteří za nimi stojí, kde se vzaly a kdo je financuje? Čtěte o vzniku, systému a podstatě pacientských organizací v ČR. V úvodním videu se také podívejte na příběh Jany Hlaváčové, která žije s diagnózou roztroušená skleróza a svou snahu pomoci dokázala dotáhnout až tam, kde pacienti mohou být u procesů tvorby zákonů. Na ministerstvo zdravotnictví, kde vede Oddělení podpory práv pacientů. Právě s tímto pacientským oddělením spolupracuje web CNN Prima NEWS při informování vás, našich diváků a čtenářů, o příbězích lidí, jejichž životy ovlivnila a navždy změnila vážná nemoc.

Zjistit více
9 /­ 7 / 2020

Jak je to s vrácením doplatků na léky od zdravotních pojišťoven

Často kupujete léky na předpis, na které musíte doplácet? A víte, že existují ochranné limity na doplatky? Pokud tento limit u některých léků přesáhnete, máte nárok na vrácení přeplatku.

Zjistit více
7 /­ 7 / 2020

Jaké jsou podmínky stanovené pro úhradu prevence karcinomu tlustého střeva?

Preventivní vyšetření pro odhalení případné rakoviny tlustého střeva a konečníku u široké populace bez příznaků onemocnění (tzv. screeningové vyšetření) se provádí od 50 let věku. Vyšetření zajišťují v rámci preventivních prohlídek praktičtí lékaři, u žen také gynekologové. Využívá se k tomu test na okultní krvácení do stolice (TOKS). Lékař předá svému pacientovi odběrovou sadu, pacient pak v klidu domova odebere vzorek stolice a sadu se vzorkem lékaři vrátí. Ve věku od 50 do 55 let je tento test hrazen z veřejného zdravotního pojištění jednou ročně, od 55 let jednou za dva roky.

Zjistit více
29 /­ 6 / 2020

Zůstane i po odeznění koronavirové krize možnost konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem po telefonu? Bude to pojišťovna lékaři proplácet?

Možnost konzultovat telefonicky svůj zdravotní stav s lékařem za úhradu z veřejného zdravotního pojištění měli pacienti i dříve a budou ji mít nadále. K 30. 6. 2020 končí pouze platnost organizačních opatření, která VZP vydala pro dobu, kdy lékaři v souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19 nemohli ordinovat v běžném režimu.

Zjistit více
25 /­ 6 / 2020

Ročně zlikvidujeme léky za miliardy, říká Irena Storová

Čtvrtina domácností vyhazuje nevyužitá léčiva do popelnic nebo do WC, a to přesto, že o možnosti vracet je bezplatně do lékáren ví, říká ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

Zjistit více
25 /­ 6 / 2020

Lékový záznam pacienta

Vyšší bezpečnost, lepší informovanost, efektivnější léčba – tak by se dal ve stručnosti popsat sdílený lékový záznam pacienta, který je jednou z klíčových funkcionalit systému eRecept. Lékový záznam je evidence všech předepsaných a vydaných léků pacientovi. Od 1. června funguje jeho sdílení s dalšími zdravotnickými pracovníky.
V případě pochybností, které se týkají užívaných léků, se mohou lidé obracet na lékovou e-Poradnu Průvodce pacienta, kde jim zkušení kliničtí farmaceuti vše vysvětlí a poradí. Psát mohou na pomoc@pruvodcepacienta.cz nebo telefonovat na 605 287 807.

Zjistit více
22 /­ 6 / 2020

Češi se bojí k lékaři, chod nemocnic vázne. Přijďte, než bude pozdě, vyzývají experti

Nouzový stav kvůli koronaviru odsunul devětašedesátileté Míle Ramešové pravidelné vyšetření cholesterolu v pražské nemocnici v Motole o dva měsíce. Léky už jí však došly, ve čtvrtek proto musela k lékaři osobně. „Trochu jsem se bála do nemocničního prostředí, ale po telefonu to vyřídit nešlo. Riskla jsem to a jsem ráda, že mám prevenci za sebou. A na další půlrok klid,“ řekla serveru Lidovky.cz.

Zjistit více
22 /­ 6 / 2020

Podle nového průzkumu si užívání léků na předpis během covidu upravil v Česku každý desátý člověk

Téměř každý desátý uživatel léků na předpis v Česku si během koronavirové krize upravil bez konzultace s lékařem užívání léků. Vyplývá to z průzkumu České asociace farmaceutických firem (ČAFF). Důvodem byla podle asociace obava z možného vystavení se nákaze v případě osobní návštěvy zdravotnického zařízení při získání receptů. Na druhé straně lékaři v době krize poskytovali poradenství po telefonu a pacientům se snažili předepisovat e-recepty, podotkl ČAFF.
Samostatná úprava užívání léků pacientem může být nebezpečná. V případě pochybností se mohou lidé obracet na lékovou e-Poradnu Průvodce pacienta, kde jim zkušení kliničtí farmaceuti vše vysvětlí a poradí.

Zjistit více
22 /­ 6 / 2020

Kulatý stůl ZD: tématem lékové politiky se místo úspor stává dostupnost léčiv

Velkým tématem posledních let na poli lékové politiky je vstup nákladných inovací. Neméně důležitou součástí je ale i posuzování a šíře indikací u úhrad méně drahých, ale podstatně častěji využívaných léků například v diabetologii. Nyní dokončovaná novela by měla zavést procesní změny, které mají za cíl některé postupy na lékovém ústavu urychlit a zároveň SÚKL odbřemenit od náročných, samoúčelných řízení. Úkolem pro ministerstvo v dalším volebním období by pak podle náměstka Filipa Vrubela měla být hlubší diskuze o tom, jak 13 let starý systém optimálně nastavit, aby odpovídal současným potřebám. O problematice debatovali odborníci u Kulatého stolu Zdravotnického deníku na téma Přehodnocení lékové politiky ve světle pokroků ve farmakoterapii, který se konal v úterý 16. června v Praze.

Zjistit více
19 /­ 6 / 2020

Mnoho lidí má nárok na příspěvek na péči. Přesto o něj nepožádá

Podle odhadů je v ČR více než půl milionu lidí, kteří pečují o své blízké. Až čtvrtina z nich je ohrožena chudobou. O příspěvek na péči mnoho z nich ani nepožádá. Jeho vyřízení navíc často trvá příliš dlouho.

Zjistit více
18 /­ 6 / 2020

Lékaři vyzývají: Nebojte se a choďte na prohlídky! Na jaké máte nárok?

Kovidová krize sice nepřerušila chod českého zdravotnictví, ale jak lékaři, tak pacienti se omezovali na nezbytné zákroky a vyšetření. Jen málokdo tak v posledních měsících zavítal na preventivní prohlídku. Je na čase to změnit, vyzývá Česká lékařská komora pacienty.

Zjistit více
17 /­ 6 / 2020

Plošný test Čechů proti rakovině plic

Program pro kuřáky pomůže včas zachytit nádor, kdy ho lze úspěšně operovat
Ze začátku vůbec nebolí. Než nemocný pocítí první slabost, nechutenství, začne hubnout a později třeba vykašlávat krev, nemá žádné příznaky. Rakovinu plic proto lékaři často odhalí až ve vyšším stadiu, kdy už se nádor nedá operovat a prognóza je velmi nepříznivá. Pětiletého přežití nedosahuje ani pětina nemocných. Navíc každý rok nově onemocní šest a půl tisíce lidí a pět a půl tisíce jich umírá.

Zjistit více
11 /­ 6 / 2020

Mám pro vás špatnou zprávu

„Následující scénka bude těžká,“ rozhlédne se vyučující po tvářích mediků. Někoho z nich čeká úkol zahrát lékaře, který musí oznámit matce velmi špatnou zprávu. Tu nejhorší.

Zjistit více
11 /­ 6 / 2020

Příznaky, které varují před nemocí

Znáte to. Celé dny jste v jednom kole, takže se pak může lehce stát, že přehlédnete některé signály, kterými vám tělo dává najevo, že se něco děje. Co byste rozhodně neměli přehlédnout?

Zjistit více
11 /­ 6 / 2020

Předseda praktiků: Pro pacienty může být Virtuální čekárna i nebezpečná

Projekt Virtuální čekárna byl nedávno spuštěn za velké mediální podpory. Na pacienty může působit jako snadné řešení, jak se dozvědět z pohodlí domova svou diagnózu. Napíšeme, co nás trápí, a bez dlouhého sezení v čekárně dostaneme za pár hodin radu. Praktici ale mají řadu vážných výhrad, jak přibližuje jejich předseda Petr Šonka.

Zjistit více
29 /­ 5 / 2020

Pacienti mohou od pondělí sdílet svůj lékový záznam s lékaři, lékárníky a klinickými farmaceuty

Od pondělí 1. června začne fungovat sdílený lékový záznam pacienta. Jde o jednu z klíčových funkcionalit informačního systému eRecept. Umožňuje, aby s informacemi o lécích, které se již dnes nachází v centrálním úložišti elektronických receptů, mohli ve prospěch pacientů v rámci poskytování zdravotní péče pracovat lékaři, lékárníci a kliničtí farmaceuti, ve chvíli, kdy jim poskytují zdravotní službu.

Zjistit více
27 /­ 5 / 2020

Kulatý stůl ZD: Návrat k normálnímu běhu nemocnic i ambulancí komplikuje strach pacientů

Raději si nechat poporůst metastazující nádor, než vstoupit do nemocnice – tak lze shrnout přístup některých pacientů, který v poslední době vidí lékaři ve svých ordinacích. Důrazně proto apelují, aby se lidé nebáli s problémy jít k doktorovi či do nemocnice a aby již v této fázi epidemie nezanedbávali ani preventivní prohlídky. Odborníci se také shodují na tom, že i když telemedicína a distanční služby umožnily zajištění péče během covidové pandemie, jde o řešení, které by mělo doplnit, ne nahradit standardní kontakt s lékařem. Na druhou stranu jsme však nyní dostali jedinečnou příležitost, jak tuto oblast popostrčit kupředu. Tématu poskytování péče v chronické fázi pandemie covid-19 se věnoval Kulatý stůl Zdravotnického deníku, který se konal minulé úterý v Praze.

Zjistit více
25 /­ 5 / 2020

Ve FN Hradec Králové vracejí seniory do života

III. interní gerontometabolická jednotka Fakultní nemocnice Hradec Králové je pracovištěm zaměřeným na akutní diagnostiku a léčbu nemocných s poruchami metabolismu a výživy. Kromě intenzivní metabolické péče zajišťuje i péči o kritické diagnózy v celé škále interních onemocnění. Zároveň poskytuje diagnostiku a léčbu akutní stavů ve stáří a věnuje se problematice předčasného stárnutí. Kliniku tvoří dvě jednotky intenzivní péče, interní a geriatrické, a čtyři standardní lůžková oddělení. Ojedinělost pracoviště, jehož přednostou je profesor Vladimír Bláha, tkví v jeho komplexnosti, která by měla být standardem geriatrické péče. I když je tato péče v České republice na vysoké úrovni, stále je co zlepšovat. Ať už vyšším počtem geriatrických ambulancí nebo lépe koordinovanou péčí v rámci jednotlivých oborů.

Zjistit více
20 /­ 5 / 2020

Od miminek po puberťáky. Přehled nepovinných očkování, která stojí za zvážení

Děti ohrožuje plno nemocí, proti některým je ale můžeme vcelku účinně chránit očkováním. Tady je přehled těch nejdůležitějších, která nejsou povinná, ale rozhodně stojí za zvážení.

Zjistit více
19 /­ 5 / 2020

Zefektivní zkušenosti z pandemie české zdravotnictví?

Epidemie COVID‐19 obrátila pozornost lidí hlavně ke zdravotnictví. Po zavření řady ambulancí si veřejnost uvědomila, že dostupnost péče není automatická, a více vnímá zprávy o finančních ztrátách nemocnic, které nemohly provádět plánované operace a soustředily se na péči o pacienty s koronavirem. Významný skok nastal zejména v telemedicíně a e‐zdravotnictví a ukázala se i řada dalších možností, jak české zdravotnictví zefektivnit.

Zjistit více
12 /­ 5 / 2020

Místo ordinace vyšetření přes počítač: Koronavirus popohnal telemedicínu

Místo do čekárny k lékaři k počítači s internetem. Virtuální čekárna sází na moderní technologie, které se v době koronaviru stále více osvědčují. Hodí se ale pro každého pacienta? Ve Výzvě odpovídal za autory lékař Tomáš Šebek.

Zjistit více
5 /­ 5 / 2020

Koronavirus dostal do světel ramp zdravotnictví

Krize urychlila telemedicínu i vstup nových léků.
Pandemie covid-19 obrátila pozornost lidí ke zdravotnictví. Všímají si více, kdo riskuje životy v první linii. Po zavření řady ambulancí si uvědomují, že dostupnost péče není automatická. Vnímají zprávy o finančních ztrátách nemocnic, které nemohou provádět plánované operace a soustředí se na péči o pacienty s koronavirem. Využívají telemedicínu. Snad nikdy se obor netěšil takové pozornosti jako nyní. Pandemie také ukázala, co všechno zdravotnictví v krizi dokáže.

Zjistit více
29 /­ 4 / 2020

Vychází čtvrté vydání brožury Rádce pacienta

Jedná se o aktualizované vydání brožury z roku 2016, která obsahuje nové postupy, terminologii a změny vzniklé v souvislosti s vydáním nových legislativních předpisů či novelou stávajících.

Zjistit více
29 /­ 4 / 2020

Petrášová: Počítání, jaké škody koronavirus napáchal na našem zdraví, nás teprve čeká

KOMENTÁŘ LENKY PETRÁŠOVÉ | Nejde jen o nákupy předražených roušek a kouzlení s čísly, koho všeho počítat do zemřelých. Pozornost by se měla věnovat i tomu, co pandemie napáchala u pacientů bez nákazy. Správně na to upozornil exministr zdravotnictví a šéf Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík v rozhovoru pro INFO.cz. Podle něj by se už na podzim kvůli odkládaným vyšetřením mohla projevit v českém zdravotnictví vlna pozdě zjistěných nemocí, zejména těch onkologických. Že nejde o plané obavy a už vůbec ne pouze o nádory, o tom svědčí jistá fakta už teď.

Zjistit více
20 /­ 4 / 2020

Krabička první pomoci

Ne s každým zraněním nebo příznaky nachlazení běžíme hned k lékaři. První pomoc si často můžeme poskytnout sami. Ale musíme mít dobře vybavenou domácí lékárničku. Co všechno by měla obsahovat, i když povinné to není?

Zjistit více
14 /­ 4 / 2020

Výzva Ministerstva zdravotnictví k postupnému restartu zdravotní péče

Díky přijetí celé řady opatření v souvislosti s koronavirem, doposud příznivému vývoji onemocnění a zajištění pravidelných dodávek ochranných pomůcek pro zdravotníky se v ČR otevírá prostor pro restart zdravotní péče, která byla v souvislosti s nastupující epidemií zaměřena zejména na péči o pacienty s koronavirem. S ohledem na dostatečné kapacity a dobrou připravenost systému na případný nárůst nakažených vyzývá ministerstvo poskytovatele zdravotní péče, aby aktivovali zdravotní služby pro ostatní pacienty. Ministerstvo zdravotnictví připravilo doporučení, za jakých podmínek je to možné.

Zjistit více
4 /­ 4 / 2020

Je východní Evropa odolnější vůči viru?

S plošným očkováním proti tuberkulóze přestala většina vyspělých států. Některé dřív, jiné později. Nová hypotéza ukazuje, že ty, jež k tomu dospěly mezi posledními, by nyní mohly mít výhodu v boji proti nemoci Covid-19. Česko univerzálně proti TBC neočkuje teprve od listopadu 2010.

Zjistit více
3 /­ 4 / 2020

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra otevřela Virtuální kliniku EUC

Největší zaměstnanecká zdravotní pojišťovna, která pečuje o více než 1,3 milionu klientů – Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR), otevírá pro své klienty další možnost léčby na dálku, a to prostřednictvím Virtuální kliniky EUC. Tato klinika poskytuje plnohodnotnou zdravotní péči vzdáleným, tzv. distančním, způsobem.

Zjistit více
1 /­ 4 / 2020

Rakovina zabije 80 lidí denně

Podle dat Českého statis- tického úřadu zemřelo v Česku v minulém roce více než 112 ti- síc lidí, z čehož vyplývá, že v průměru došlo denně k přibliž- ně 307 úmrtím.

Zjistit více
30 /­ 3 / 2020

OTÁZKA TÝDNE: Může mi nyní, v době epidemie COVID-19, předepsat praktický lékař i ty léky, které mi jinak smí předepisovat pouze specialista?

ODPOVĚĎ VZP:

VZP vydává a případně aktualizuje s ohledem na vývoj aktuálního stavu tzv. organizační opatření, která aktivně zasílá zástupcům poskytovatelů zdravotních služeb a dále je zveřejňuje na svých webových stránkách v části určené poskytovatelům. Jedno z těchto opatření umožňuje zajistit chod ordinací ambulantních lékařů (praktických lékařů i ambulantních specialistů) prostřednictvím vzdálené telefonické nebo elektronické konzultace lékaře s pacientem. Cílem je právě zajištění předpisu léků pro chronické pacienty a v případě nemožnosti fyzického ošetření pacienta v ordinaci lékařem poskytnutí základní konzultace.

Zjistit více
26 /­ 3 / 2020

Ministerstvo zdravotnictví spouští pod číslem 1212 linku první psychické pomoci

Období nouzového stavu v souvislosti s onemocněním COVID-19 či povinně nařízená domácí karanténa může pro někoho znamenat nepřiměřenou psychickou zátěž. Ministerstvo zdravotnictví proto spustilo pod číslem 1212 také linku první psychické pomoci. Linka je bezplatná a určena všem občanům. Provoz linky zajišťují zdravotničtí interventi a psychologové Systému psychosociální intervenční služby (SPIS), vycvičení pro komunikaci s lidmi zasaženými psychicky nadlimitní situací.

Zjistit více
25 /­ 3 / 2020

Poslední dny na změnu zdravotní pojišťovny. Na co letos lákají a jak hlídat přeplatky

Zdravotně pojištěn musí být u nás každý. Na výběr má sedm pojišťoven, měnit je může jednou za rok, přičemž má k dispozici dva termíny. Jeden z nich bude končit zanedlouho – 31. března. Změna pojišťovny ale znamená i povinnosti. Na co nesmíte zapomenout a jak je to s výpisy za zdravotní péči i s přeplatky za léky?

Zjistit více
25 /­ 3 / 2020

Česká firma se dostala v Číně ke svým rouškám z nanovláken, posílá je nemocným

Brněnská společnost Respilon, která vyrábí ochranné pomůcky, darovala 20 tisíc ústenek z nanovláken pacientským organizacím pečujícím o těžce nemocné. Roušky schpopné zachytit 99,9 procenta všech virů, měla firma ve skladu v Číně, ale nemohla se k nim od konce loňského roku dostat.

Zjistit více
23 /­ 3 / 2020

Podvýživa ohrožuje seniory víc než obezita

Starší lidé se často odbývají v jídle a jeho vliv na zdraví podceňují. Předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti Božena Jurašková se při práci často setkává s tím, že senioři mají zkreslené představy o svých potřebách a chybné stravovací zvyklosti. Zdůrazňuje, že ve stáří fungují některé orgány jinak, což je třeba zohlednit. Oslabení jedinci pak s obtížemi zvládají zdravotní komplikace způsobené podvýživou a může jim to uškodit i v souvislosti s rozšířením koronaviru v Evropě.

Zjistit více
23 /­ 3 / 2020

Bylinky pro imunitu od farmaceuta

Víme, že existuje mnoho rozličných virů, které mohou způsobit různé infekce, včetně běžného nachlazení, chřipky, hepatitidy, mononukleózy, HIV a dalších. Přichází téma vakcín. Jsou určitě přínosem, ale mají i negativní stránky pro imunitní systém. Přirozené promoření, které by proběhlo v lidském organismu, pokud možno bez povšimnutí, by bylo tou nejlepší cestou…K tomu je třeba dobrý imunitní systém každého jedince. V době současného virového ohrožení se vraťme k přírodě, vakcína neexistuje. Následně je uveden přehled bylinek, které mohou posílit naši imunitu. (Ale pozor, mohou i interagovat s léčivy, je proto výhodný kontakt s lékárníkem nebo bylinkářem!)

Zjistit více
17 /­ 3 / 2020

SÚKL vydal kladné stanovisko k použití přípravku Remdesivir

Státní ústav pro kontrolu léčiv odeslal dne 17. 3. 2020 na Ministerstvo zdravotnictví ČR odborné stanovisko, kterým doporučuje povolit distribuci, výdej a používání neregistrovaného léčivého přípravku Remdesivir na nemoc COVID-19.

Zjistit více
16 /­ 3 / 2020

„Brufen zhoršuje průběh koronaviru,“ tvrdil ministr. Odborníci se na něj sesypali

Jaké mají volně prodejné léky účinek na koronavirus? To zajímá snad každého, odborníci se ale nemůžou shodnout. Například francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran, renomovaný neurolog, vyzval lidi, aby se vyvarovali užívání ibuprofenu a kortizonu a sáhli raději po paracetamolu. Látky ibuprofen a kortizon by prý mohly koronavirus zhoršit, proti tomu však vystoupila řada světových odborníků včetně České lékařské komory, kteří zdůrazňují, že pro toto tvrzení nejsou žádné podložené studie a že nic nenasvědčuje tomu, že by měl ibuprofen zhoršovat koronavirus.

Zjistit více
15 /­ 3 / 2020

Psychiatr Jan Cimický: Neseďte u televize, poslouchejte hudbu, běžte na zahrádku

Zprávy o šíření epidemie koronaviru ovlivňují psychiku lidí. Jak bojovat proti strachu a úzkostem? Zeptali jsme se psychiatra MUDr. Jana Cimického.

Zjistit více
10 /­ 3 / 2020

Koronavirus nejspíš odezní

V Dejvicích sídlící Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) dodnes velmi profituje z patentů zesnulého profesora Antonína Holého. Vedle pravidelných „přídělů“ od Akademie věd dostává instituce každoročně 60 až 80 milionů dolarů z licenčních poplatků. Ředitel ústavu Zdeněk Hostomský označil tuto komfortní situaci za historickou shodu okolností. „Nebylo to tak plánováno, ale povedlo se. Máme z toho spoustu peněz, pyšní jsme ale hlavně na ty léky, které léčí pacienty po celém světě,“ uvedl Hostomský, který vnímá i jiné limity než finanční.

Zjistit více
7 /­ 2 / 2020

Léčil homeopatií, dnes proti ní bojuje

Nejdříve působil v Německu jako homeopat, teď před alternativní medicínou varuje celý západní svět. Byl vlastně první, který pomocí exaktní vědy zkoumal, zda homeopatie opravdu může zdravotní stav zlepšit. Zjistil, že ne. To však prý neznamená, že by se lékaři od homeopatů nemohli něco naučit. Kvůli čemu se německo-britský vědec a lékař profesor EDZARD ERNST (72) dostal do sporu s následníkem britského trůnu princem Charlesem? A na co se máme ptát lidových léčitelů? S nejcitovanějším lékařem svého oboru jsme mluvili i o třezalce a heřmánku, jin a jang, a dokonce o vagině jedné slavné herečky.

Zjistit více
6 /­ 2 / 2020

Teď losuje Novartis, zítra bude stát

V největší české nemocnici Motol jsme v loňském roce vydali za léky asi 2,3 miliardy korun. Jen třetinu z toho tvořily léky „obyčejné“. Myslím tím ty, které zná většina populace včetně té medicínské. Dvě třetiny jsme však utratili za léky pro vzácnější onemocnění léčená v centrech a léky jinak nehrazené ze zdravotního pojištění (na ně mají čeští občané nárok dle tzv. paragrafu 16). Předpokládám, že tenhle poměr ve výdajích už nemůže připadat normální ani těm nejprogresivnějším zastáncům medicínského pokroku. Roční výdaje za jeden konkrétní lék tak několikanásobně přesahují roční investice do přístrojů v celé nemocnici.

Zjistit více
4 /­ 2 / 2020

Hlas onkologických pacientů se zapojil do debaty o plánu boje proti rakovině

Dne 4. února symbolicky u příležitosti Světového dne boje proti rakovině zahajuje Evropská komise diskusi o Evropském plánu boje proti rakovině (Europe‘s Beating Cancer Plan), který by měl do konce roku vyústit v akční plán. K iniciativě komisařky se v České republice přihlásila i platforma Hlas onkologických pacientů (HOP), která sdružuje hned několik pacientských organizací, jež se starají právě o onkologicky nemocné.

Zjistit více
31 /­ 1 / 2020

Když se léky mění v jed

Léky jsou vydatným pomocníkem imunitního systému, bez nich bychom daleko víc umírali na infekční nemoci, rakovinu, infarkt, mrtvici a stovky dalších chorob. Díky své dostupnosti se staly rychlou pomocí i v situacích, kdy se prostě jen necítíme dobře. Polykáme je zkrátka na kdeco. A leckdy možná zapomínáme na to, co věděl už v 16. století alchymista a zakladatel moderní farmacie Paracelsus, totiž že „všechny věci jsou jed a pouze dávka rozhoduje, zda je látka jedem“. Všechny léky mají nějaké nežádoucí vedlejší účinky. A ty při nevhodné kombinaci s jídlem, pitím nebo jiným lékem mohou eskalovat až k vážným zdravotním problémům. „Na nežádoucí účinky umírají lidé i v Česku,“ varuje PharmDr. JOSEF SUCHOPÁR (61), autor internetové databáze lékových a potravinových interakcí.

Zjistit více
28 /­ 1 / 2020

Jaké výhody má VZP pro své klienty v roce 2020? Je něco nového?

V roce 2020 mají naši klienti možnost získat opět finanční příspěvky z fondu prevence na řadu aktivit, služeb a zboží, jaké mohli čerpat i v předchozích letech. Zacílené jsou například na prevenci kardiovaskulárních onemocnění (pohybové aktivity, odvykání kouření), prevenci u diabetu (zdravotní pomůcky pro diabetiky a odborné pedikérské ošetření), onkologická onemocnění (vyšetření dermatoskopem, včasný záchyt karcinomu prsu, celková preventivní onkologická prohlídka, příspěvek na paruky pro onkologicky nemocné), zdravé stárnutí (pomůcky pro trénink paměti a nově příspěvek na testování paměti) nebo očkování.

Zjistit více
24 /­ 1 / 2020

Analýza příčin úmrtí: od 15 do 45 let jsme největším rizikem my sami, padesátníky zabíjí alkohol

Muži mezi dvacítkou a šedesátkou mají třikrát větší úmrtnost než ženy: kvůli sebevraždám, autonehodám a úrazům. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu o úmrtnosti za rok 2018. „Do pětašedesáti let by lidi správně neměli umírat. Co je dřív, to je zbytečné,“ upozorňuje profesor lékařské fakulty Univerzity Karlovy a autor knihy Sociální lékařství Jan Holčík.

Zjistit více
20 /­ 1 / 2020

Šéfové farmafirem rokovali v San Francisku o snížení cen léků. A Čína jim ukázala, jak na to

Hlavy největších farmaceutických firem světa se minulý týden sešli na západním pobřeží USA, kde na konferenci hledali způsoby, jak snížit ceny léků. Nikdo z nich ale nenabídl, že by je právě jejich firma zlevnila.

Zjistit více
17 /­ 1 / 2020

Praktický lékař nabídne větší péči. Jakou?

Lidé znají z médií špičkové kardiochirurgy či neurochirurgy, ale jen ti zkušenější vědí, že pro jejich celkové zdraví je úplně nejdůležitější praktický lékař.

Zjistit více
10 /­ 1 / 2020

Sdílení lékového záznamu – informační leták

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv připravilo informační leták, jehož součástí je i formulář pro vyjádření souhlasu či nesouhlasu s nahlížením zdravotnických pracovníků do lékového záznamu pacienta.
Průvodce pacienta doporučuje souhlasit s nahlíženim, protoze vede ke zvýšení bezpečnosti užívání léků, zejména u pacientů, kteří užívají více léků. Hrozí jim totiž vyšší riziko lékových interakcí tedy nežádoucí ovlivňování léků navzájem, které může znamenat újmu na zdraví.

Zjistit více
10 /­ 1 / 2020

V pražských Vršovicích vznikne Pacientský hub, otevřený prostor pro vzdělávání i diskuzi

Zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR a Městské části Praha 10 se dohodli na spolupráci při realizaci projektu Pacientský hub. Prostřednictvím seminářů, setkávání se s odborníky, osvěty ve zdravotní oblasti, ale i neformálních akcí bude hub poskytovat zázemí pro rozvoj a vzdělávání občanské společnosti ve zdravotnictví. Městská část Praha 10 tuto myšlenku velmi významně podpořila a v souvislosti s rekonstrukcí své budovy U Vršovického nádraží č. p. 30/30 nabídla Ministerstvu zdravotnictví část těchto prostor. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a radní pro oblast sociální a zdravotní městské části Praha 10 Michal Kočí stvrdili budoucí spolupráci podpisem memoranda.

Zjistit více
8 /­ 1 / 2020

Praktický lékař nabídne větší péči

Lidé znají z médií špičkové kardiochirurgy či neurochirurgy, ale jen ti zkušenější vědí, že pro jejich celkové zdraví je úplně nejdůležitější praktický lékař.

Zjistit více
6 /­ 1 / 2020

Přehled největších změn: Zdravotnictví 2020

Síť urgentních příjmů s novými pravidly i penězi. Kdo uvidí, jaké léky pacient užívá? Kdy budou lékárny muset nedostupný lék sehnat? A co pojišťovny začnou, a naopak přestanou hradit?

Zjistit více
6 /­ 1 / 2020

Jak daleko může mít pacient k lékaři

Kde je stanoveno, jak daleko může mít pacient k lékaři, do nemocnice apod.? napsal čtenář Právu.
O odpověď jsme požádali Vlastimila Sršně, mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Zjistit více
4 /­ 1 / 2020

Podbělem k rakovině, kostivalem ke smrti? Američané varují před doplňky stravy

Doplňky stravy, většinou v podobě tabletek, jsou na celém světě populární. Lidé je zpravidla konzumují proto, že věří v jejich blahodárný vliv na zdraví. Američtí lékaři ale jejich přínos zpochybňují. Tvrdí, že mohou obsahovat složky, které naopak zdraví škodí a dokonce přispívají k poškození některých orgánů.

Zjistit více
4 /­ 1 / 2020

Jde o život, ale lidé to podceňují aneb na které léky rozhodně nepít alkohol

Málokdo si umí představit oslavu bez alkoholu. Jenže když se sejdou zimní epidemie chřipky, virózy a angíny, s migrénou, vysokým tlakem, zánětem žil nebo depresemi? Nechat si zajít chuť? Nebo nad tím mávnout rukou?

Zjistit více
2 /­ 1 / 2020

Vracení doplatků za léky v roce 2020. Víte o nich všechno? Jaké budou změny?

Nadlimitní doplatky vracejí zdravotní pojišťovny klientům 4× ročně automaticky, a to složenkou nebo na účet. Nejčastěji doplatky zpět dostávají senioři nad 70 let, kteří mají limit snížený na 500 Kč a zároveň jsou skupinou s největším objemem užívaných léků.

Zjistit více
2019
31 /­ 12 / 2019

Ve svých novoročních předsevzetích myslete i na prevenci

Na konci roku většina z nás bilancuje a dává si do nového roku celou řadu předsevzetí, co ve svých životech změní, abychom byli v následujícím roce spokojenější a šťastnější. Přestože mnohá předsevzetí jako zhubnutí, skoncování s kouřením apod. se týkají i zdraví, jednu důležitou součást v tomto směru většinou postrádají – preventivní prohlídky.

Zjistit více
19 /­ 12 / 2019

Dostupnější moderní léky či více hrazených pomůcek přináší jedna z největších novel za poslední dvě dekády

Ministerstvo zdravotnictví předložilo do meziresortního připomínkového řízení jednu z nejrozsáhlejších novel zákona o veřejném zdravotním pojištění v jeho více než dvacetileté historii. Řeší několik oblastí souvisejících s dostupností hrazených zdravotních služeb a reaguje tak na aktuální problémy.

Zjistit více
11 /­ 12 / 2019

Jednohlasně a rychle. Revizním lékařům usnadňuje rozhodování o úhradě léčby přes paragraf 16 už více než 70 stanovisek odborníků a VZP

Místo týdnů či dokonce měsíců čekání jen několik dní – takový je dopad metodiky VZP pro rozhodování o úhradě léčby dle paragrafu 16. Rok poté, co největší česká zdravotní pojišťovna metodiku spustila, už má 74 stanovisek, na kterých se dohodla s odbornými společnostmi. Díky nim revizní lékaři mají vodítko, jak rozhodovat o nově přicházejících terapiích, které ještě nemají stanovenou úhradu na SÚKL. Celý proces je tak nejen rychlejší, ale také transparentnější a jednotný napříč republikou.

Zjistit více
6 /­ 12 / 2019

Administrativní pracovník uleví lékařům a sestrám od administrativy

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na podněty z praxe a přichází s dalším opatřením, jak zdravotníkům snížit administrativní zátěž. Ve spolupráci s Institutem pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví připravilo nový kurz Administrativní pracovník ve zdravotnictví. Díky němu bude možné ve zdravotnictví zaměstnat nezdravotnické pracovníky, kteří budou lékařům a sestrám pomáhat s administrativou. Cílem je zdravotníkům od administrativy ulevit a umožnit jim více času věnovat pacientům.

Zjistit více
6 /­ 12 / 2019

Pojišťovny by měly pacientům hradit i léky za desítky milionů

Velmi drahé léky na vzácné a život ohrožující nemoci typu cystická fibróza či svalová dyst- rofie by mohly být už od roku 2021 plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Počítá s tím novela zákona o veřejném zdravotním pojiště- ní, kterou ministerstvo zdravot- nictví pod vedením Adama Vojtěcha (za ANO) do konce roku předloží vládě.

Zjistit více
3 /­ 12 / 2019

Českým sestrám chybí kompetence. Ministerstvo zdravotnictví to chce napravit, začíná domácí péčí

Zatímco v Česku stále zaznívají diskuze o tom, zda má mít zdravotní sestra středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání, trend ve vyspělých zdravotnických systémech je jasný: vzdělané sestry s většími kompetencemi. Právě kompetence jsou věc, ve které jsme ale u nás trochu zaspali, což se nyní snaží napravit ministerstvo zdravotnictví. Jako první mají vyšší kompetence dostat sestry v domácí péči, následovat by měly i další segmenty. V návaznosti na potřeby pacientů by také mělo docházet k úpravě a rozšiřování vzdělávání sestřiček tak, aby hned po škole zvládly být součástí multidisciplinárního týmu a některé z nich měly znalosti leadershipu k výkonu vedoucích pozic. Problematice se věnovala konference Vzdělávání sester 30 let poté, kterou uspořádala v pátek 29. listopadu 3. lékařská fakulta UK.

Zjistit více
19 /­ 11 / 2019

Seriál MT: Jak zlepšit adherenci pacientů? Díl 8: Předepsáním receptu léčba nekončí aneb Role lékárníka v prevenci non ‑adherence

V tom, aby pacient řádně užíval předepsané léky, hraje bezpochyby důležitou roli i lékárník. Na význam adherence z pohledu lékárníka jsme se zeptali předsedy Sekce nemocničních lékárníků České farmaceutické společnosti ČLS JEP Mgr. Michala Hojného, podle kterého to, že pacient nebere léky, jak má, může odhalit každý šikovný lékárník dobře zvolenými dotazy. Roli v dodržování léčby ale hraje i to, jak jsou léky zabaleny, označeny, a v neposlední řadě jejich forma.

Zjistit více
19 /­ 11 / 2019

Kulatý stůl ZD: Lékaři i plátci řeší, jak nejlépe indikovat pacienty k léčbě buněčnou a genovou terapií

Buněčná a genová terapie přináší naději na život terminálně nemocným pacientům s onkologickým onemocněním krve – a do budoucna zřejmě i dalším. Zároveň však s sebou vzhledem k vysoké ceně přináší velké výzvy. Lékaři i plátci si tak musí klást otázku, jak indikovat k léčbě pacienty, kteří by z ní měli mít profit, i jakým způsobem shromažďovat data ilustrující úspěšnost léčby. Otázkou také je, zda do budoucna hledat nové cesty, jakými by bylo možné nákladné moderní terapie zajistit pro pacienty. Problematice se věnovali odborníci u Kulatého stolu Zdravotnického deníku s názvem Přínosy a výzvy buněčných a genových terapií, který se konal 24. října v Praze.

Zjistit více
13 /­ 11 / 2019

Státy V4 chtějí nakupovat léky společně. Pomůže to českým pacientům?

Země V4 tento týden po schůzce ministrů oznámily, že chtějí nakupovat léky společně. Co by to znamenalo pro českého pacienta? Společné nákupy léků mohou napomoci tomu, aby z tuzemského trhu mizely některé přípravky, které nyní chybí. Nezabrání to však všem reexportům. Záměr také naráží hned na několik překážek.

Zjistit více
8 /­ 11 / 2019

Ztratili jste se v množství léků, které užíváte? Máte obavy z nežádoucích účinků či vzájemného ovlivňování léků tzv. lékových interakcí?

Poraďte se zdarma se zkušenými klinickými farmaceuty.
Napište na info@pruvodcepacienta.cz nebo navštivte webové stránky e-Poradny Lékového průvodce. z.ú. na www.pruvodcepacienta.cz.
e-Poradna bezpečného užívání léků je podpořena dotací z Ministerstva zdravotnictví ČR.

Zjistit více
7 /­ 11 / 2019

Stát za poslední roky výrazně ušetřil. Mohou za to moderní léky

Studii Inovace pro život, která se zabıvala náklady na léčbu například roztroušené sklerózy, revmatoidní artritidy nebo rakoviny prsu či diabetu, dnes AIFP představila na tiskové konferenci. Moderní léky loni stály veřejné zdravotní pojištění téměř 17 miliard korun, celkem mělo zdravotnictví k dispozici asi 300 miliard.

Zjistit více
6 /­ 11 / 2019

Česko-izraelský inovační den 2019: Smart Healthcare

Zdravotnictví v příštích letech čeká technologická revoluce, která pomocí umělé inteligence a digitalizace zvýší efektivitu zdravotnického systému i lékařské péče o pacienty, jejichž nároky jsou stále větší. Na Česko-izraelském inovačním dni 2019 v Olomouci to dnes řekli izraelští experti na digitální zdravotnictví.

Zjistit více
5 /­ 11 / 2019

Co je posláním pacientských organizací?

Pacientské organizace nejsou postrachem lékařů, ale jejich důležitým pomocníkem. Poskytují bezplatně služby, které zdravotníci většinou pacientům neposkytují a zdravotní pojišťovny nehradí. Chronicky nemocní stejně jako jejich blízcí potřebují nejen informace o dané diagnóze, ale také pomoc, jak se s ní vyrovnat a naučit se s ní žít. V Česku hlavně díky pacientským organizacím znají pacienti svoje práva. I díky pacientským radám na ministerstvu zdravotnictví nebo ve VZP se mohou pacienti vyjádřit k zákonům a úhradám, i díky pacientským or‐ ganizacím se nemocní dozvídají o nových lécích. Určitě by ale tyto organizace neměly podléhat tlaku farmafirem, které chtějí na trh dostat svůj lék. Zeptali jsme se tentokrát účastníků Fóra názorů: Co by měly dělat pacientské organizace při hájení zájmů pacientů – organizovat „besídky“, anebo jít do tvrdého lobbingu?

Zjistit více
3 /­ 11 / 2019

Léčitelé nemají své metody ověřené, nenesou odpovědnost, říká onkoložka

Léčitel by pacientovi především neměl rozmlouvat klasickou léčbu, podpůrná léčba nemusí uškodit. „Základním problémem léčitelství je jakákoliv absence odpovědnosti těchto lidí za výsledek jejich konání. Bohužel jsem viděla případy, kdy to nedopadlo dobře,“ říká v rozhovoru předsedkyně České onkologické společnosti ČLS JEP Jana Prausová.

Zjistit více
3 /­ 11 / 2019

Argumenty proti legalizaci eutanázie

Vzhledem k pokračujícím debatám uvádím argumenty proti legalizaci eutanázie. Výčet je jistě jen orientační a ne úplný.

1. Nejedná se o nesnesitelné bolesti
Argument fyzického utrpení, sám o sobě jistě efektní, již dnes nelze použít. Pro eutanázii se argumentovalo tvrzením, že se jedná o milosrdnou smrt. S představou, že pacient se bolestmi svíjí na lůžku, kolem něj postává skupina lékařů a bezradně krčí rameny. Takto to v roce 2019 není. Z paliativní medicíny se stal obor s vlastní atestací a platí pravidlo, že pacient 21. století, který trpí krutými a zároveň dlouhotrvajícími bolestmi je pacient, který je nesprávně léčen. Fyzický rozměr pacienta a jeho bolesti těla se již v absolutní většině případů zdařilo zvládnout. Úspěšně.

Zjistit více
1 /­ 11 / 2019

Seriál MT: Jak zlepšit adherenci pacientů? Díl 5: Adherence k léčbě hypercholesterolémií očima internistů

V minulých dílech seriálu jsme se podrobněji věnovali teoretickým východiskům non‑adherence pacientů s diabetem a hypercholesterolémií a představili první praktické tipy, jak adherenci pacientů k léčebným opatřením podpořit. Další kroky vedou přímo do české klinické praxe – od zkušených odborníků zjišťujeme jejich názory a doporučení.

Zjistit více
29 /­ 10 / 2019

Kam vás odveze záchranka?

Nechávám si trvalé bydliště v Praze, i když jsem se přestěhoval. Chtěl bych totiž, aby mě v případě nutnosti záchranka neodvezla do zdejší okresní nemocnice, ale do Prahy. Můj kardiolog ale tvrdí, že v tom, kam záchranka pacienta odveze, nehraje trvalé bydliště žádnou roli. Je to pravda?

ODPOVĚĎ VZP:
Ano, u přepravy pacienta vozidlem zdravotnické záchranné služby to je pravda. Čas hraje u záchranky zásadní roli a je nutné dovézt pacienta do nejbližšího zdravotnického zařízení, které je schopno poskytnout mu ty zdravotní služby, které potřebuje. Pokud potřebné služby může poskytnout blízká okresní nemocnice, bude pacient převezen tam. . .

Zjistit více
18 /­ 10 / 2019

Ministr Adam Vojtěch: Je třeba udělat hlubší změny, ať je to podpora primární péče, nebo restrukturalizace nemocnic

Jediná věta je příčinou toho, že se ministrům zdravotnictví obtížně vládne. „Občané mají právo na bezplatnou zdravotní péči,“ říká neomezený příslib naší ústavy. Proto lékaři i další zdravotnický personál tradičně připomínají, že na jeho naplnění dává stát málo peněz. Se stížností, že budovy chátrají, že lidé jsou přepracovaní a stejně je péče stále hůř dostupná, se zdravotníci tradičně hlásí v říjnu, kdy se rozdělují zdravotnické peníze na příští rok. Bouřím pod vedením krizového štábu zdravotníků tentokrát čelí ministr Adam Vojtěch.

Zjistit více
14 /­ 10 / 2019

Jak to bude letos na podzim s úhradami očkování proti chřipce?

Pro ochranu před chřipkou je třeba absolvovat očkování každoročně, nejlépe už na podzim ještě před začátkem chřipkové sezóny. Očkování proti chřipce patří mezi očkování nepovinná, některé skupiny pojištěnců ho ale mohou mít hrazené z veřejného zdravotního pojištění (vakcínu i aplikaci). Jsou to senioři nad 65 let a další zákonem vyjmenované skupiny zdravotně oslabených a rizikových pojištěnců (viz dále). Ti všichni by měli možnosti bezplatného očkování využít, protože chřipka právě u nich může mít závažné komplikace, může vést ke zhoršení jejich základního onemocnění nebo je i ohrozit na životě. Očkování provádějí hlavně praktičtí lékaři.

Zjistit více
8 /­ 10 / 2019

Projekt lékové poradny získal dotaci

Kliničtí farmaceuti z Nemocnice Na Homolce budou opět radit veřejnosti s užíváním léků.

Zjistit více
27 /­ 9 / 2019

Více pohybu lidí by zdravotnictví ušetřilo až 130 mld. za rok

Dostatek pohybu lidí by mohl českému zdravotnictví ušetřit 90 až 130 miliard korun za rok. Pohyb totiž zlepšuje stav pacientů s mnoha diagnózami, včetně obezity, cukrovky a kadiovaskulárních nemocí, které jsou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Vyplynulo to z vyjádření odborníků na dnešní konferenci Pohyb na předpis. Letos se z veřejného zdravotního pojištění na zdravotní péči vynaloží přes 300 miliard korun.

Zjistit více
23 /­ 9 / 2019

Seriál Medical Tribune: Jak zlepšit adherenci pacientů? Díl 2: Týden adherence 2019 – proč pacienti (ne)spolupracují se svými praktiky a internisty

Adherence, tedy ochota pacienta spolupracovat s lékařem a dodržovat léčebné pokyny, je pro účinek léčby naprosto klíčová. Léky, které pacient nebere, nefungují, a nemocný je tak vystaven většinou závažným komplikacím nedostatečně léčeného onemocnění. Důvodů, proč pacient nespolupracuje, je několik. Aby bylo možné adherenci účinně zlepšovat, je nutné zjistit, proč pacienti léčbu nedodržují. Právě o to se snažil reprezentativní průzkum u pěti set pacientů českých praktických lékařů a internistů. Jaké přinesl výsledky?

Zjistit více
20 /­ 9 / 2019

Sledování objednacích lhůt a elektronický poukaz umožní lépe zajistit dostupnost péče

Zdravotní pojišťovny mají podle vládního nařízení povinnost zajišťovat místní a časovou dostupnost zdravotní péče pro své pojištěnce. Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Ministerstvem financí vůbec poprvé provedlo kontrolu, zdali svou povinnost plní. Závěry ukázaly, že zdravotním pojišťovnám chybí systém sledování objednacích lhůt, kapacit poskytovatelů a stížností. Závěry kontroly jsou pro zdravotní pojišťovny cennou zpětnou vazbou. Ministerstvo zdravotnictví již chystá opatření.

Zjistit více
17 /­ 9 / 2019

Chcete lepší čočku? Pojišťovna musí operaci uhradit, rozhodl soud

Nejvyšší správní soud vydal přelomové rozhodnutí: úhrada materiálu je oddělená od úhrady operace. Do zdravotnictví to může přinést miliardy navíc.

Zjistit více
14 /­ 9 / 2019

Pozor na interakce při onkologické léčbě

V posledních letech sledujeme nebývalý zájem o alternativní a komplementární přístupy v léčbě onkologicky nemocných. Tak dochází k prolínání jednotlivých přístupů u konkrétních pacientů, o kterých často ošetřující lékaři ani nemusí být informováni. Vztah vzájemných kombinací standardních medicínských přístupů a alternativních postupů nebyl u řady z nich vůbec zkoumán, u některých se dokonce prokázal dopad na zvýšení toxicity či snížení efektivity standardní medicínské terapie. Je jisté, že onkologicky nemocní pacienti se často nechtějí spokojit pouze s důvěrou ve své ošetřující lékaře, ale chtějí vzít své zdraví do vlastních rukou. Tato snaha o kontrolu onemocnění vlastními silami může někdy vést až k fatálním následkům. Jednoznačně je třeba od sebe oddělit alternativní postupy, které jsou definovány jako léčba nahrazující standardní medicínská doporučení a dále komplementární přístupy, které mají formu doplnění standardní terapie.

Zjistit více
13 /­ 9 / 2019

Nevhodný mix léků může i zabít

Češi utratí ročně za léky přes 25 miliard korun. V některých případech je neopatrně kombinují či špatně dávkují.
Jak je správně užívat, nyní pacientům poradí odborníci online.

Zjistit více
12 /­ 9 / 2019

Praktičtí lékaři nabídnou pacientům širší spektrum služeb

Znění úhradové vyhlášky v segmentu všeobecných praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost vychází z dohody uzavřené v dohodovacím řízení se zdravotními pojišťovnami a reflektuje předpokládané nové výkony, které souvisejí s reformou primární péče. Meziroční očekávaný růst úhrad v tomto segmentu je příští rok 900 milionů korun.

Zjistit více
9 /­ 9 / 2019

Příští rok půjde na zdravotní péči 26 miliard korun navíc

Ministerstvo zdravotnictví dokončilo úhradovou vyhlášku o úhradách za zdravotní péči pro rok 2020. Vyhláška plně respektuje výsledek dohodovacího řízení mezi zástupci poskytovatelů a zdravotních pojišťoven, kteří navázali na loňský přelomový úspěch a uzavřeli jedenáct ze čtrnácti dohod. Jedná se tak o druhý nejúspěšnější výsledek jednání o úhradách v historii.

Zjistit více
7 /­ 9 / 2019

Sdílený lékový záznam jako krok ke zvýšení kvality zdravotní péče

Chystanou úpravu sdíleného lékového záznamu je potřebné brát spíše pozitivně než negativně.
Elektronizace zdravotnictví patří mezi nejambicióznější projekty posledních let. Lékový záznam jako takový známe již od loňska. Nyní má novela zákona č. 378/2008 Sb., o léčivech, umožnit jeho sdílení, respektive nahlížení do údajů o předepisovaných a vydávaných léčivých přípravcích. 1 Osoby vykonávající zdravotnická povolání by tak od příštího roku neměly být odkázány na mnohdy nepřesné či neúplné informace od pacientů. Z technického hlediska se nejedná o nákladné vybudování nového systému, jako tomu bylo například při systému ověřování pravosti léčiv, ale o využití již zpracovávaných dat novým způsobem. Aby k tomu mohlo dojít, je potřeba upravit stávající pravidla.
Navrhovaná úprava je plně v souladu s kýženou digitalizací služeb, zásadami znovupoužitelnosti údajů, sdílené služby veřejné správy, otevřenosti, transparentnosti a uživatelské přívětivosti vůči pacientům.

Zjistit více
6 /­ 9 / 2019

Ministr Vojtěch: Zdravotnictví není v krizi

Krizový štáb proti kolapsu zdravotnictví neprosadil svůj požadavek přidat na zdravotní služby příští rok 25 miliard korun navíc proti očekávání. Ministr vydá úhradovou vyhlášku příští týden.

Zjistit více
31 /­ 8 / 2019

Ministr: Požadavky odborů poškozují české zdravotnictví

Požadavky odborů podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) poškozují české zdravotnictví. Navíc nectí uzavřenou dohodu se zdravotními pojišťovnami. Pro příští rok ji malé nemocnice, domácí a následná péče nepodepsaly, protože nebyly splněny jejich požadavky. V roce 2020 půjde na péči z veřejného zdravotního pojištění rekordních 346 miliard korun. Odbory žádají, aby místo navrhovaných 19 miliard korun šlo do nemocnic 45 miliard. Peníze navíc chtějí vzít z rezerv zdravotních pojišťoven.

Zjistit více
31 /­ 8 / 2019

Jak zaplatit nové léky pro neobyčejné pacienty

Anička je holka jako každá jiná. Ve svých dvanácti letech si hrozně ráda hraje venku s kamarády, jezdí na kole nebo maluje. Něco je však jinak. Anička ani jedno z toho nemůže. Je upoutaná na vozíku a dýchá za ni přístroj. Před rokem jí lékaři diagnostikovali vzácnou nemoc.
Anička je neobyčejný pacient. Její nemoc má jen pár lidí v republice a stejně tak existuje jen jeden lék, který jí může pomoci. V naší zemi funguje léková politika dlouhodobě velice dobře a pacientům s běžnými či obvyklými diagnózami je vždy rychle pomoženo. Ale my chceme víc než to. Musíme myslet i na „vzácné“ pacienty, jako je Anička, kteří z nějakého důvodu mohou užívat pouze jediný lék, často velmi inovativní, jenž na jejich potíže účinkuje. Tito pacienti musí většinou žádat zdravotní pojišťovnu o mimořádnou úhradu z veřejného zdravotního pojištění přes takzvaný paragraf 16, která má však svá přísná pravidla a procesy.

Zjistit více
28 /­ 8 / 2019

Hodnocení péče je třeba postavit jako systém. Zlepšovat kvalitu ale mohou pojišťovny i stanovením minimálního počtu výkonů

Srovnávat kvalitu péče v nemocnicích může být velmi užitečný nástroj, který motivuje zařízení ze spodní části žebříčku ke zlepšování – a tím zvyšuje kvalitu celého systému zdravotní péče. Jenže zvolit vhodné indikátory kvality, náležitě je měřit a srovnávat nemocnice, které jsou srovnatelné, není nic lehkého. V první řadě je proto třeba vybudovat systém, který kvalitní hodnocení umožní. Problematikou se zabývali odborníci na konferenci Hodnocení kvality nemocnic, která se konala v červenci pod záštitou předsedkyně sněmovního zdravotnického výboru Věry Adámkové na půdě poslanecké sněmovny.

Zjistit více
23 /­ 8 / 2019

Cena lidského života: 1,2 milionu ročně. Stát si určil hranici, kolik je ochoten zaplatit za lék

Hana trpí rakovinou plic v posledním stadiu. Lékařka jí doporučila nový biologický lék, který jí pomohl. Stojí však 100 tisíc měsíčně a pojišťovna ho odmítla proplácet. Musela se tak s ní soudit a při nakonec vyhrála.
O tom, které léky mohou být uhrazeny, rozhodují především ekonomické parametry. Tedy poměr mezi náklady na daný přípravek a tím, co pacientům přináší. Přínos pro pacienta vyplývá z klinických studií, kde se sleduje prodloužení doby přežití anebo prodloužení období, během kterého se pacientův zdravotní stav nezhoršuje.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce klesne z pěti tisíc na 500 korun
Na jejich základě Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) určil maximální hranici, do jaké může být nový lék standardně hrazen pojišťovnami. „Hodnota lidského života je při vstupu přípravku na trh stanovena ze strany státních orgánů na 1,2 milionu korun za rok,“ řekl LN právník Jan Strnad z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.
Problém je však v tom, že Evropskou komisí podporované sdružení vědců Echoutcome vydalo doporučení, které parametr roku života v plné kvalitě (QALY, z angl. quality-adjusted life year) označilo za nevědecký a navrhlo ho opustit. Má totiž řadu problematických vlastností.
Nejde jenom o skandál, že fakticky opatřuje člověka cenovkou jako zboží, ale i o některé paradoxní výsledky. Jeho hodnota je například stejná, pokud matce dítěte, která umírá na rakovinu prsu, prodlouží lék život o dva roky na 50 procent plného zdraví nebo o čtyři roky na 25 procent plného zdraví. Jenže z pohledu matky rozhodně nebudou mít obě možnosti stejnou váhu.
SÚKL ovšem upozorňuje, že daný postup mu předepisuje zákon. „Nám ekonomicky příbuzné státy visegrádské čtyřky mají tuto hranici dokonce nižší než Česko,“ dodala mluvčí úřadu Barbora Peterová. Například na Slovensku je to zhruba 600 tisíc korun.

Zjistit více
13 /­ 8 / 2019

Kvalita nemocnic – chtějí ji všichni, jak ji ale stanovit?

Zavedení systémů hodnocení kvality jako nástroje pro udržení a zvyšování kvality a bezpečí poskytovaných zdravotních služeb doporučila Rada Evropy již v roce 1997. ČR to má ukotveno v zákoně č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. Poskytovatel zdravotních služeb je povinen zavést interní systém hodnocení kvality a bezpečí.

Zjistit více
13 /­ 8 / 2019

Jak hodnotí kvalitu nemocnic sami zdravotníci?

Kvalitu nemocnice hodnotí laici podle toho, jak se k nim chová personál, zda jsou sestry usměvavé, lékař si udělá čas na rozhovor, postele na pokojích jsou pohodlné a koupelny čisté. Laik asi těžko posoudí, zda nemocnice dobře léčí a operuje, zda její chod je efektivně zorganizován. V tom je výhoda i nevýhoda zdravotníků, protože oni vidí „do kuchyně“ a výhrady k péči dané nemocnice si navzájem sdělí. Neokouzlí je jako laiky, že má nemocnice nejmodernější přístroje, pracují v ní věhlasní profesoři a pochvalně se o ní píše. Předložili jsme lékařům, sestrám, politikům i pacientům následující otázky: Mají vůbec pacienti šanci poznat kvalitní nemocnici? Podle čeho kvalitu nemocnice posuzujete vy, když je potřeba například hospitalizovat někoho vám blízkého? Má cenu kvalitu sledovat na úrovni nemocnice, nebo je to vždy oddělení od oddělení jiné?

Zjistit více
30 /­ 7 / 2019

Ministr zdravotnictví, odborná společnost a zástupci pojišťoven podepsali memorandum o paliativní péči

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes spolu s představiteli všech sedmi českých zdravotních pojišťoven a České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP podepsal Memorandum o spolupráci na systematickém rozvoji paliativní péče v ČR.

Zjistit více
28 /­ 7 / 2019

„Alternativní medicína“ zabíjí, evropská legislativa ji ale chrání

Každý den jsou stovky tisíc pacientů v ohrožení. Jsou jim prodávány neúčinné preparáty a nabízeny nebezpečné terapie. Přesto šarlatáni zůstávají beztrestní, protože jsou chráněni evropskou legislativou. Na absurdnost situace upozorňuje Asociación para Proteger al Enfermo de Terapias Pseudocientíficas, španělská organizace zastupující pacienty poškozené „alternativní“ medicínou, zdravotníky, vědecké pracovníky a další odborníky.

Zjistit více
22 /­ 7 / 2019

Speciální týmy pro nevyléčitelné jsou už i v nemocnicích

Šetrnější a ohleduplnější péče o lidi s nevyléčitelnými chorobami už není doménou jen neziskových projektů lůžkových a mobilních hospiců. Pod záštitou ministerstva zdravotnictví se postupně prosazuje i v nemocnicích. Lékaři si na paliativní týmy postupně zvykají a připouštějí, že se o pacienty s hrozivými diagnózami dokážou lépe postarat.

Zjistit více
16 /­ 7 / 2019

Práva pacientů ve zdravotnictví by měla být respektována

V debatách kolem zdravotnictví se řeší většinou jeho financování, hrazení léků nebo dostupnost péče. Na okraji zájmu ale bývají práva pacientů. Přitom cílem a důvodem celého systému zdravotní péče je právě pacient. Toto téma otevřela na půdě poslanecké sněmovny členka výboru pro zdravotnictví Alena Gajdůšková (ČSSD).

Zjistit více
10 /­ 7 / 2019

Čím víc nemocnic, tím horší péče

Jsou zdroje v českém zdravotnictví správně rozdělovány? A váží si lidé úrovně zdravotní péče anebo se zbytečně přecpávají u pověstného švédského stolu?
Tyto otázky si položil zdravotnický think-tank Klub Mederi, který ve středu 12. června ohlásil svůj vznik a při té příležitosti představil výsledky reprezentativního průzkumu veřejného mínění Zdravotnictví očima pacientů 2019.

Zjistit více
28 /­ 6 / 2019

Hlas onkologických pacientů řeší na ministerstvu dostupnost a kvalitu péče

PRAHA 28. června 2019 – Hlas onkologických pacientů byl dnes opět slyšet, tentokrát na ministerstvu zdravotnictví (MZ). S jeho představiteli v čele s ministrem Adamem Vojtěchem zástupci pacientských organizací řešili u kulatého stolu potřeby pacientů s onkologickým a hemato-onkologickým onemocněním. Jde o již třetí společné setkání, jehož se účastnili i zástupci odborných lékařských společností, zdravotních pojišťoven a další odborníci.

Zjistit více
18 /­ 6 / 2019

Nové priority v hrazení zdravotnických prostředků

V úhradách zdravotnických prostředků na poukaz nastane od prosince zásadní zlom – namísto drobných příspěvků „všem na všechno“ začnou zdravotní pojišťovny přispívat poměrně zásadně těm, kdo to skutečně potřebují – lidé tak už nebudou dávat desetitisícové částky za invalidní vozíky či sluchadla, zatímco pacienti s vadou zraku dají za brýlové obruby o 150 korun víc, protože tento příspěvek už od pojišťovny nedostanou. Se změnami při projednávání v Komisi pro kategorizaci a úhradovou regulaci zdravotnických prostředků souhlasily pacientské organizace i lékařské společnosti. Nic na tom nemění fakt, že po schválení novely zcela nečekaně začalo šířit mediální paniku kvůli zrušeným příspěvkům pár očních optiků a optometristů. O jejich pohnutkách lze jen spekulovat. Zeptali jsme se lékařů: Jak se v novele o zdravotnických prostředcích mění úhrada ve vašem oboru – příznivě, či nepříznivě pro pacienty?

Zjistit více
14 /­ 6 / 2019

Drahá lékařská péče je jen pro někoho. Ochota pojišťoven platit končí u hranice 1,2 milionu korun

V posledních letech v České republice přibývá pacientů, obvykle s onkologickým onemocněním, kteří se u své zdravotní pojišťovny marně domáhají léčby doporučené lékařem. Zpravidla jde o drahé biologické léky. Není celkově jasné, na co vlastně mají pacienti během nemoci nárok, kde je hranice, kterou jsou pojišťovny ochotné platit a hlavně – kdo ji určuje.

Zjistit více
12 /­ 6 / 2019

Kulatý stůl ZD: k novele urychlující vstup inovací jsou jen drobné připomínky, kompromisní řešení však vítají všichni

Na novele, která urychluje vstup inovativních léků do úhrad, se na ministerstvu zdravotnictví intenzivně pracovalo více než rok. Výsledkem úsilí, do něhož se zapojili pacienti, plátci či výrobci, je kompromisní řešení, k němuž má sice každý účastník své výhrady, všichni jsou s ním ale vesměs spokojeni. Například zdravotní pojišťovny nejsou nadšeny z toho, že při odebrání úhrady léku na vzácná onemocnění by mělo jít doléčení pacientů na jejich náklady nebo že mají platit za data z registru vysoce inovativních léčivých přípravků (VILP), která dokládají účinek léčby. Výrobci pak zase opakovaně poukazují na to, že pokud nedojde k překlopení z dočasné do trvalé úhrady, nejenže musí pacienty doléčit na vlastní náklady, ale ještě platí daně odpovídající běžné ceně terapie. O novele upravující vstup inovací diskutovali odborníci u Kulatého stolu ZD na téma Nová legislativní úprava úhrad orphan drug, inovativních léčivých přípravků a paragrafu 16, který se konal minulý čtvrtek v Praze.

Zjistit více
6 /­ 6 / 2019

Bezpečněji. Lékárníci se těší na lékový záznam, jen by dle nich mělo být jednodušší vyslovit nesouhlas s nahlížením

Lékový záznam by měl být v opt-out režimu a bez výjimek, vyslovit nesouhlas s nahlížením by ale mělo být jednodušší, domnívá se Česká lékárnická komora. Právě znalost lékového záznamu ze strany lékárníka se přitom stala hlavním tématem letošního Dne lékáren, který připadá na 20. června. Pacient si totiž dnes sice může díky aplikacím a poradnám ověřit, zda u jím užívaných léků nehrozí závažná interakce, důležitou roli však hrají i individuální faktory, jako je tělesná váha, těhotenství nebo kojení.

Zjistit více
4 /­ 6 / 2019

Úhrady podpoří dostupnost a efektivitu

Stomatologové už nemají na službách na pojišťovnu prodělávat, praktici mohou lépe pečovat o prediabetiky, gynekologové nebudou mít důvod zvát těhotné zbytečně často.

Zjistit více
1 /­ 6 / 2019

Šest nemocnic otestuje fungování a náklady paliativních týmů

Šest nemocnic otestuje fungování a náklady paliativních týmů, které se zaměřují na péči o umírající pacienty. Pilotní projekt začne 1. června a bude trvat 21 měsíců, informovalo včera ministerstvo v tiskové zprávě. Podpoří jej evropské fondy.

Zjistit více
31 /­ 5 / 2019

Inovativní léky by se mohly do Česka dostávat rychleji

Do Česka by se mohly rychleji dostávat takzvané inovativní léky. I ty drahé na léčbu vzácných nemocí. Pacienti často musí i několik let čekat na to, než se do Česka dostane efektivní biologická léčba. Navíc úřady u každého posuzují, jestli se finančně vyplatí. Právě toto kritérium často léky na vzácné nemoci nesplní. Pacientů je málo, a je tak problém prokázat účinnost léků.

Zjistit více
30 /­ 5 / 2019

Pojišťovny uzavřely dohody pro rok 2020 v 10 ze 14 segmentů

Pojišťovny uzavřely dohody o úhradách zdravotní péče pro příští rok v deseti ze 14 segmentů péče. Změny úhrad budou zejména u zubařů, praktických lékařů a gynekologů. Přibudou nové hrazené výkony, péče o těhotné se bude hradit jako balíček. Novinářům to řekli zástupci ministerstva zdravotnictví, pojišťoven a primární péče. Letos bylo plánováno na péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění 320 miliard korun, polovina jde do péče v nemocnicích. Praktičtí a zubní lékaři mají asi po šesti procentech.

Zjistit více
17 /­ 5 / 2019

Boj o brýle je politická hra, říká ministr Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch se pro Právo vyjádřil k chystanému zrušení náhrady za předepisované brýle.

Zjistit více
15 /­ 5 / 2019

Nemocným dodáváme sílu!

Půl milionu lidí v Česku má zkušenost s rakovinou nebo s ní právě bojuje! Mají za sebou chemoterapie, ozařování, operace… Zákeřnou nemoc jim pomáhají porážet lékaři. Ti však nemají čas zabývat se podpůrnou péčí. A tu zajišťuje nezisková organizace Amelie.

Zjistit více
15 /­ 5 / 2019

Praktičtí lékaři se dohodli s pojišťovnami, získají nové výkony

„Lépe zaplaceno praktičtí lékaři dostanou za všechny výkony prováděné mimo kapitaci, zejména pak za preventivní prohlídky, screening a péči o diabetiky,“ popisuje základní rysy dohody na příští rok předseda Sdružení praktických lékařů MUDr. Petr Šonka.

Zjistit více
14 /­ 5 / 2019

Město přebírá špitál

Magistrát hlavního města bude od ledna 2020 spravovat Nemocnici Na Františku. Koalice se však zatím neshodla s Prahou 1, zda získá i celý objekt.

Zjistit více
14 /­ 5 / 2019

Kde získat prostor pro rozšiřování kompetencí praktiků?

Praktičtí lékaři jsou zavaleni administrativou, podle Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP jim zabírá až polovinu času v ordinaci: vyplňují formuláře pro ČSSZ, vypisují poukazy na lázeňskou péči, píší zprávy pro zdravotní pojišťovny. V ČR je cca 6 800 praktických lékařů pro dospělé, každý v průměru pečuje o 1 000 až 1 500 lidí, v odlehlých regionech až o 4 000. Při takovém zatížení je otázkou, zda mají praktici kapacity na větší kompetence. Zeptali jsme se jich: Mají podle vašeho názoru praktičtí lékaři zájem o rozšiřování kompetencí, jak s tím počítá chystaná reforma primární péče, když už teď se mnozí cítí zavaleni? Čeho by se praktici naopak rádi zbavili?

Zjistit více
13 /­ 5 / 2019

Praktičtí lékaři nahradí specialisty?!

Větší pravomoci pro praktiky. To si slibuje od chystané reformy primární péče ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (32, za ANO). Jenže plánované změny se nelíbí České lékařské komoře, která tvrdí: chceme přiložit ruku k dílu, jenže se s námi nikdo nebaví.

Zjistit více
11 /­ 5 / 2019

Konec příspěvků od pojišťoven se netýká jen brýlí. Tady si připlatíme

Zpráva o konci příspěvků na brýle rozhořčila mnohé, novela se ale dotkla většího množství produktů, za které si nyní pacienti připlatí. Podle pojišťoven i ministerstva má ale novela klientům pojišťoven přilepšit, další zdravotnické potřeby naopak čekají větší příspěvky, některé jsou hrazeny nově.

Zjistit více
10 /­ 5 / 2019

Přírodní preparáty a jejich vliv na chemoterapii a cílenou léčbu

Součástí nové organizace je také vytvoření dvou nových výkonů pro praktické lékaře: „Převzetí pacienta po onkologické léčbě do péče praktického lékaře“ (01186) a „Následná prohlídka pacienta s onkologickým onemocněním“ (01188). Přednáška na semináři pro praktické lékaře v rámci BOD 2019 se věnovala nové organizaci péče o pacienty v remisi právě z pohledu úhrad zdravotních pojišťoven.

Zjistit více
10 /­ 5 / 2019

Poslanci schválili spuštění plně funkční eNeschopenky od 1.ledna 2020

Zcela zásadním způsobem se změní vyřizování pracovní neschopnosti. Poslanci na svém jednání v pátek 10. května 2019 schválili ve 3. čtení pozměňovací návrh sněmovního tisku 204 poslance Romana Sklenáka. Ten obsahuje úpravy e-Neschopenky dle dodatečných požadavků lékařů a zaměstnavatelů. Systém spustí ČSSZ od 1. 1. 2020 v kompletní a plně funkční podobě, namísto původně plánovaného spuštění ve dvou etapách. Elektronické zpracování přinese výrazné zjednodušení v předávání informací mezi nemocnými, lékaři a zaměstnavateli.

Zjistit více
9 /­ 5 / 2019

Nová organizace péče o onkologické pacienty – záznam živého přenosu

První březnovou středu jste měli možnost ptát se na novou organizaci péče o onkologické pacienty v remisi, tedy po úspěšné léčbě, a na onkologickou prevenci u pacientů po prodělaném onkologickém onemocnění předsedkyně České onkologické společnosti České lékařské společnosti J.E.P., Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA. Nabízíme záznam.

Zjistit více
15 /­ 4 / 2019

Skutečným problémem není množství nemocnic, ale to, co dělají

Menší nemocnice se musejí smířit s užším spektrem služeb, je přesvědčen Pavel Hroboň

Zjistit více
15 /­ 4 / 2019

Dostupnost léků v lékárnách se podstatně zvýší, ministerstvo připravilo emergentní systém objednávání léčiv

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na stále častější výpadky léčiv a připravilo novelu zákona o léčivech, která přináší sérii opatření, kterými bude možné flexibilně a pozitivně přispět k řešení nenadálých výpadků z důvodů problémů ve výrobě, nedodání plánovaných dodávek a jiných příčin vedoucích ke stahování léčiv. Stejně tak novela přináší možnost účinně a v odůvodněných případech i preventivně zabránit nežádoucímu reexportu léčiv. „Elementárním cílem navrhovaných změn je zajištění dostupnosti léčivých přípravků pro české pacienty,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ministerstvo nyní novelu odeslalo do meziresortního připomínkového řízení.

Zjistit více
12 /­ 4 / 2019

Od Neviditelných žen k Hlasu onkologických pacientů

Pacientské organizace pochopily, že síla je v jednotě. Aby prosadily kroky zlepšující léčbu a kvalitu života nemocných, spojily se do jedné platformy. Jejich cíle jsou ambiciózní, ale mnohé se jim již podařilo.

Zjistit více
9 /­ 4 / 2019

Spotřeba léků v Česku neustále roste. Lidé za ně utratí 25 miliard ročně

iDnes.cz, 7. dubna 2019 – Nosní kapky, pilulky na bolest, teplotu, kašel či průjem. To je výčet léků, které Češi kupují v lékárně nejčastěji. Ročně za ně každý v průměru utratí asi 1 400 korun, k tomu další tisícovku za doplatky u léků na předpis. Co rok, to nárůst celkové spotřeby léků o víc než miliardu korun. Dohromady tak Češi jen v roce 2017 utratili ze svého za léky víc než 25 miliard. Vyplývá to z posledních dat, která uveřejnil Český statistický úřad.

Zjistit více
1 /­ 4 / 2019

Lidé doma hromadí léky za miliardy

Mladá fronta Dnes, 22. 3. 2019 | „Děsit se toho, že nějaký lék na trhu chybí, je zbytečné. Téměř každý má náhradu,“ říká ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

Zjistit více
8 /­ 3 / 2019

15 PROCENT LÉKOVÝCH INTERAKCÍ ZPŮSOBUJE PROBLÉMY A MŮŽE I OHROZIT NA ŽIVOTĚ

Vzájemné působení léků, které pacienti užívají, je podle odborníků podceňované téma. Z průzkumu lékáren BENU například vyplynulo, že 40 % z respondentů si neuvědomuje, že předepsané léky od různých specialistů a jejich vzájemné působení nikdo z lékařů systematicky nekontroluje.

Zjistit více
31 /­ 12 / 2019

Ve svých novoročních předsevzetích myslete i na prevenci

Na konci roku většina z nás bilancuje a dává si do nového roku celou řadu předsevzetí, co ve svých životech změní, abychom byli v následujícím roce spokojenější a šťastnější. Přestože mnohá předsevzetí jako zhubnutí, skoncování s kouřením apod. se týkají i zdraví, jednu důležitou součást v tomto směru většinou postrádají – preventivní prohlídky.

Zjistit více
27 /­ 12 / 2019

Zdravotnictví čelí kritice kvůli platům nebo úhradové vyhlášce. Odborníci chválí vyšší počet mediků

Ministerstvo zdravotnictví letos čelilo kritice za malý růst platů zdravotníků, pomalý vznik některých zákonů nebo přípravu úhradové vyhlášky na příští rok. Zástupci odborné veřejnosti, nemocnic, komor nebo odborů naopak ocenili větší počet mediků, reformu primární péče a přístup k pacientům.

Zjistit více
19 /­ 12 / 2019

Dostupnější moderní léky či více hrazených pomůcek přináší jedna z největších novel za poslední dvě dekády

Ministerstvo zdravotnictví předložilo do meziresortního připomínkového řízení jednu z nejrozsáhlejších novel zákona o veřejném zdravotním pojištění v jeho více než dvacetileté historii. Řeší několik oblastí souvisejících s dostupností hrazených zdravotních služeb a reaguje tak na aktuální problémy.

Zjistit více
16 /­ 12 / 2019

Dostupnost zdravotních služeb

OTÁZKA:

Kde je stanoveno, jak daleko může pacient mít k lékaři, do nemocnice apod.?

ODPOVĚĎ VZP:

Dostupnost zdravotních služeb je jednoznačně a závazně stanovena platnou legislativou; konkrétně jde o nařízení vlády č. 307/2012 Sb., o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb. Toto nařízení stanoví maximální dojezdové doby, za jaké se pacient musí dostat k poskytovateli zdravotních služeb dané ambulantní nebo lůžkové odbornosti. Nařízení přímo uvádí, že se jedná o dobu jízdy dopravním prostředkem rychlostí, která je přiměřená typu pozemní komunikace a je v souladu se zákonem upravujícím provoz na pozemních komunikacích. Povinností zdravotní pojišťovny pak je (podle § 40 platného zákona o veřejném zdravotním pojištění) zajistit svým pojištěncům místní a časovou dostupnost hrazených služeb. Tuto povinnost pojišťovna plní prostřednictvím sítě svých smluvních partnerů – poskytovatelů zdravotních služeb. A můžeme říci, že VZP má tuto síť ze všech zdravotních pojišťoven nejhustší.

Zjistit více
11 /­ 12 / 2019

Jednohlasně a rychle. Revizním lékařům usnadňuje rozhodování o úhradě léčby přes paragraf 16 už více než 70 stanovisek odborníků a VZP

Místo týdnů či dokonce měsíců čekání jen několik dní – takový je dopad metodiky VZP pro rozhodování o úhradě léčby dle paragrafu 16. Rok poté, co největší česká zdravotní pojišťovna metodiku spustila, už má 74 stanovisek, na kterých se dohodla s odbornými společnostmi. Díky nim revizní lékaři mají vodítko, jak rozhodovat o nově přicházejících terapiích, které ještě nemají stanovenou úhradu na SÚKL. Celý proces je tak nejen rychlejší, ale také transparentnější a jednotný napříč republikou.

Zjistit více
10 /­ 12 / 2019

Z dobrovolnictví těží nejen pacienti, ale také zdravotníci a medici

Nezištně věnují vlastní čas a energii, aby ulehčili nesnadnou životní situaci pacientům hospitalizovaným na pracovištích 1. LF UK a VFN. Dlouhodobě a pravidelně jim zde nabízejí povzbuzení, dobrou náladu i prostor pro rozhovor. Dobrovolníci.

Zjistit více
6 /­ 12 / 2019

Administrativní pracovník uleví lékařům a sestrám od administrativy

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na podněty z praxe a přichází s dalším opatřením, jak zdravotníkům snížit administrativní zátěž. Ve spolupráci s Institutem pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví připravilo nový kurz Administrativní pracovník ve zdravotnictví. Díky němu bude možné ve zdravotnictví zaměstnat nezdravotnické pracovníky, kteří budou lékařům a sestrám pomáhat s administrativou. Cílem je zdravotníkům od administrativy ulevit a umožnit jim více času věnovat pacientům.

Zjistit více
6 /­ 12 / 2019

Pro koho se příští rok sníží limit doplatků za léky?

Příští rok se mohou invalidé těšit na snížení limitu doplatků za léky. O jakou částku se sníží limit? A jak jsou na tom další skupiny s limity doplatků na léky?

Zjistit více
6 /­ 12 / 2019

Pojišťovny by měly pacientům hradit i léky za desítky milionů

Velmi drahé léky na vzácné a život ohrožující nemoci typu cystická fibróza či svalová dyst- rofie by mohly být už od roku 2021 plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Počítá s tím novela zákona o veřejném zdravotním pojiště- ní, kterou ministerstvo zdravot- nictví pod vedením Adama Vojtěcha (za ANO) do konce roku předloží vládě.

Zjistit více
6 /­ 12 / 2019

Víc pacientů = víc peněz

V českých nemocnicích se začne od příštího roku testovat nový systém úhrady. S pacientem „přijdou“ do nemocnice i peníze na jeho léčbu.

Zjistit více
3 /­ 12 / 2019

Českým sestrám chybí kompetence. Ministerstvo zdravotnictví to chce napravit, začíná domácí péčí

Zatímco v Česku stále zaznívají diskuze o tom, zda má mít zdravotní sestra středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání, trend ve vyspělých zdravotnických systémech je jasný: vzdělané sestry s většími kompetencemi. Právě kompetence jsou věc, ve které jsme ale u nás trochu zaspali, což se nyní snaží napravit ministerstvo zdravotnictví. Jako první mají vyšší kompetence dostat sestry v domácí péči, následovat by měly i další segmenty. V návaznosti na potřeby pacientů by také mělo docházet k úpravě a rozšiřování vzdělávání sestřiček tak, aby hned po škole zvládly být součástí multidisciplinárního týmu a některé z nich měly znalosti leadershipu k výkonu vedoucích pozic. Problematice se věnovala konference Vzdělávání sester 30 let poté, kterou uspořádala v pátek 29. listopadu 3. lékařská fakulta UK.

Zjistit více
21 /­ 11 / 2019

Ministerstvo slíbilo zpřístupnit čísla o operacích

Zatímco například ve Velké Británii si mohou pacienti před operací porovnat úspěšnost zákroků z jednotlivých nemocnic, v Česku tuto možnost nemají. Některá zařízení taková data na vyžádání poskytnou, jiná je zveřejnit odmítají.

Zjistit více
19 /­ 11 / 2019

Seriál MT: Jak zlepšit adherenci pacientů? Díl 8: Předepsáním receptu léčba nekončí aneb Role lékárníka v prevenci non ‑adherence

V tom, aby pacient řádně užíval předepsané léky, hraje bezpochyby důležitou roli i lékárník. Na význam adherence z pohledu lékárníka jsme se zeptali předsedy Sekce nemocničních lékárníků České farmaceutické společnosti ČLS JEP Mgr. Michala Hojného, podle kterého to, že pacient nebere léky, jak má, může odhalit každý šikovný lékárník dobře zvolenými dotazy. Roli v dodržování léčby ale hraje i to, jak jsou léky zabaleny, označeny, a v neposlední řadě jejich forma.

Zjistit více
19 /­ 11 / 2019

Vláda schválila Strategický rámec Zdraví 2030

Vláda včera projednala strategický dokument Zdraví 2030. Ten řeší, jak má být zdraví české populace rozvíjeno a věnuje se faktorům, kterého ho ovlivňují, a navrhuje řešení. Hlavními tématy jsou reforma primární péče včetně nové koncepce a rozvoje sítě urgentních příjmů, důraz na prevenci, zdravotní gramotnost a odpovědnost občanů za jejich zdraví. Této oblasti se v lékové problematice věnuje i nezisková organizace Průvodce pacienta ve svém projektu Senior.
Dokument se zaměřuje také na personální stabilizaci zdravotnictví a zapojení vědy a výzkumu do řešení prioritních úkolů. Důležitým prvkem je také integrovaná zdravotní péče a propojení systému zdravotnictví a sociální péče.

Zjistit více
19 /­ 11 / 2019

Kulatý stůl ZD: Lékaři i plátci řeší, jak nejlépe indikovat pacienty k léčbě buněčnou a genovou terapií

Buněčná a genová terapie přináší naději na život terminálně nemocným pacientům s onkologickým onemocněním krve – a do budoucna zřejmě i dalším. Zároveň však s sebou vzhledem k vysoké ceně přináší velké výzvy. Lékaři i plátci si tak musí klást otázku, jak indikovat k léčbě pacienty, kteří by z ní měli mít profit, i jakým způsobem shromažďovat data ilustrující úspěšnost léčby. Otázkou také je, zda do budoucna hledat nové cesty, jakými by bylo možné nákladné moderní terapie zajistit pro pacienty. Problematice se věnovali odborníci u Kulatého stolu Zdravotnického deníku s názvem Přínosy a výzvy buněčných a genových terapií, který se konal 24. října v Praze.

Zjistit více
14 /­ 11 / 2019

I po dvou letech diskusí je evropské HTA stále v nedohlednu

Členským státům EU nestačily ani dva roky na to, aby se dohodly, jak má vypadat společné hodnocení zdravotnických technologií (HTA). Většina z nich, včetně České republiky, nesouhlasí především s povinným přijímáním výsledků HTA na vnitrostátní úrovni, v tom mají podporu Evropského parlamentu. Problémů však projednávaný návrh nařízení o evropském HTA skrývá více. Neúspěch v hledání kompromisu aktuálně Zdravotnickému deníku potvrdilo i stávající finské předsednictví v Radě EU.

Zjistit více
13 /­ 11 / 2019

Státy V4 chtějí nakupovat léky společně. Pomůže to českým pacientům?

Země V4 tento týden po schůzce ministrů oznámily, že chtějí nakupovat léky společně. Co by to znamenalo pro českého pacienta? Společné nákupy léků mohou napomoci tomu, aby z tuzemského trhu mizely některé přípravky, které nyní chybí. Nezabrání to však všem reexportům. Záměr také naráží hned na několik překážek.

Zjistit více
10 /­ 11 / 2019

5 vyšetření, které by měla absolvovat každá žena po padesátce

Říká se, že v padesáti život nekončí, ale začíná. A je to pravda. Máte před sebou minimálně dvacet až třicet let života a snad i více.
Děti jsou už většinou odrostlé a více či méně samostatné. Takže máte konečně i nějaký čas sama na sebe. Dovolte si o sebe pečovat. Učte se nové věci, poznávejte nové země i lidi a užívejte si svůj život naplno. Myslete na své zdraví, bez něj to totiž nejde.

Zjistit více
8 /­ 11 / 2019

Ztratili jste se v množství léků, které užíváte? Máte obavy z nežádoucích účinků či vzájemného ovlivňování léků tzv. lékových interakcí?

Poraďte se zdarma se zkušenými klinickými farmaceuty.
Napište na info@pruvodcepacienta.cz nebo navštivte webové stránky e-Poradny Lékového průvodce. z.ú. na www.pruvodcepacienta.cz.
e-Poradna bezpečného užívání léků je podpořena dotací z Ministerstva zdravotnictví ČR.

Zjistit více
7 /­ 11 / 2019

Průvodce lékovými interakcemi

Lék nemusí vždy zabrat, jindy může dokonce uškodit. Třeba proto, že jste ho zapili džusem či mlékem nebo jedli česnek. Riziko stoupá i s každou další pilulkou, kterou denně spolknete, včetně volně prodejných preparátů. Spolu s Pavlou Mikulcovou, farmaceutickou asistentkou z IKEM, jsme proto připravili průvodce, který vám se správnou léčbou pomůže.

Zjistit více
7 /­ 11 / 2019

Stát za poslední roky výrazně ušetřil. Mohou za to moderní léky

Studii Inovace pro život, která se zabıvala náklady na léčbu například roztroušené sklerózy, revmatoidní artritidy nebo rakoviny prsu či diabetu, dnes AIFP představila na tiskové konferenci. Moderní léky loni stály veřejné zdravotní pojištění téměř 17 miliard korun, celkem mělo zdravotnictví k dispozici asi 300 miliard.

Zjistit více
6 /­ 11 / 2019

Nemáme peníze na doktora, stěžuje si šest procent Čechů

Desetina lidí se nedostane k lékaři kvůli dlouhým če- kacím lhůtám. Šesti pro- centům brání peníze.

Zjistit více
6 /­ 11 / 2019

Česko-izraelský inovační den 2019: Smart Healthcare

Zdravotnictví v příštích letech čeká technologická revoluce, která pomocí umělé inteligence a digitalizace zvýší efektivitu zdravotnického systému i lékařské péče o pacienty, jejichž nároky jsou stále větší. Na Česko-izraelském inovačním dni 2019 v Olomouci to dnes řekli izraelští experti na digitální zdravotnictví.

Zjistit více
5 /­ 11 / 2019

Seriál MT: Jak zlepšit adherenci pacientů? Díl 6: Adherence k léčbě hypertenze

Výskyt non‐adherence v klinické praxi je alarmující a týká se především léčby vysokého krevního tlaku. Non‐adherence
k antihypertenzní léčbě je častou příčinou pseudorezistence hypertenze k léčbě. Non‐adherenci lze prokázat řadou přímých a nepřímých metod, nejpřesnější se zdá být, kromě užití léků pod dohledem, měření koncentrace antihypertenziv v séru nebo v moči. Klíčové je ovšem položit si otázku, proč pacient neadheruje k terapii, jaký to na něj bude mít dopad a jak jej motivovat k dlouhodobému dodržování léčebných opatření.

Zjistit více
5 /­ 11 / 2019

Co je posláním pacientských organizací?

Pacientské organizace nejsou postrachem lékařů, ale jejich důležitým pomocníkem. Poskytují bezplatně služby, které zdravotníci většinou pacientům neposkytují a zdravotní pojišťovny nehradí. Chronicky nemocní stejně jako jejich blízcí potřebují nejen informace o dané diagnóze, ale také pomoc, jak se s ní vyrovnat a naučit se s ní žít. V Česku hlavně díky pacientským organizacím znají pacienti svoje práva. I díky pacientským radám na ministerstvu zdravotnictví nebo ve VZP se mohou pacienti vyjádřit k zákonům a úhradám, i díky pacientským or‐ ganizacím se nemocní dozvídají o nových lécích. Určitě by ale tyto organizace neměly podléhat tlaku farmafirem, které chtějí na trh dostat svůj lék. Zeptali jsme se tentokrát účastníků Fóra názorů: Co by měly dělat pacientské organizace při hájení zájmů pacientů – organizovat „besídky“, anebo jít do tvrdého lobbingu?

Zjistit více
4 /­ 11 / 2019

Platba za vystavení zprávy o odmítnutí pacienta

Může lékař požadovat po pacientovi platbu za vystavení písemné zprávy, že ho odmítnul přijmout do péče?

ODPOVĚĎ VZP:

Lékař není oprávněn požadovat poplatek za vydání písemné zprávy o odmítnutí přijetí pacienta do péče. Povinnost lékaře jakožto poskytovatele zdravotních služeb vydat v případě odmítnutí pacienta písemnou zprávu, ve které bude uveden důvod odmítnutí, vyplývá přímo ze zákona o zdravotních službách.

Zjistit více
3 /­ 11 / 2019

Léčitelé nemají své metody ověřené, nenesou odpovědnost, říká onkoložka

Léčitel by pacientovi především neměl rozmlouvat klasickou léčbu, podpůrná léčba nemusí uškodit. „Základním problémem léčitelství je jakákoliv absence odpovědnosti těchto lidí za výsledek jejich konání. Bohužel jsem viděla případy, kdy to nedopadlo dobře,“ říká v rozhovoru předsedkyně České onkologické společnosti ČLS JEP Jana Prausová.

Zjistit více
3 /­ 11 / 2019

Matka se předávkovala morfiem, eutanazii bych jí přála, říká poslankyně

Lékařka a poslankyně za ANO Věra Procházková chce Sněmovně předložit zákon, který by umožnil umírajícím nevyléčitelně nemocným pacientům podstoupit eutanazii nebo asistovanou sebevraždu. V rozhovoru pro iDNES.cz přibližuje, proč se rozhodla bojovat za eutanazii, jaká je paliativní péče v Česku a jak to vypadá, když už člověk nechce žít.

Zjistit více
3 /­ 11 / 2019

Argumenty proti legalizaci eutanázie

Vzhledem k pokračujícím debatám uvádím argumenty proti legalizaci eutanázie. Výčet je jistě jen orientační a ne úplný.

1. Nejedná se o nesnesitelné bolesti
Argument fyzického utrpení, sám o sobě jistě efektní, již dnes nelze použít. Pro eutanázii se argumentovalo tvrzením, že se jedná o milosrdnou smrt. S představou, že pacient se bolestmi svíjí na lůžku, kolem něj postává skupina lékařů a bezradně krčí rameny. Takto to v roce 2019 není. Z paliativní medicíny se stal obor s vlastní atestací a platí pravidlo, že pacient 21. století, který trpí krutými a zároveň dlouhotrvajícími bolestmi je pacient, který je nesprávně léčen. Fyzický rozměr pacienta a jeho bolesti těla se již v absolutní většině případů zdařilo zvládnout. Úspěšně.

Zjistit více
2 /­ 11 / 2019

Inovativní léky k nám přicházejí se zpožděním oproti Západu. Může za to i levný český trh

„Farmaceutické firmy odkládají vstup na český trh, aby naše nízká cena nekazila cenovou hladinu v bohatších zemích,“ vysvětluje lékař a farmakoekonom Tomáš Doležal jeden z důvodů, proč se inovativní léky dostávají k pacientům v Česku později než v západní Evropě.

Zjistit více
1 /­ 11 / 2019

Seriál MT: Jak zlepšit adherenci pacientů? Díl 5: Adherence k léčbě hypercholesterolémií očima internistů

V minulých dílech seriálu jsme se podrobněji věnovali teoretickým východiskům non‑adherence pacientů s diabetem a hypercholesterolémií a představili první praktické tipy, jak adherenci pacientů k léčebným opatřením podpořit. Další kroky vedou přímo do české klinické praxe – od zkušených odborníků zjišťujeme jejich názory a doporučení.

Zjistit více
30 /­ 10 / 2019

Každý čtvrtý Čech umírá zbytečně brzy Nemoci, kterým lze předcházet životosprávou nebo prevencí, kosí zejména muže a chudší kraje

Karlovi umřel otec ve věku 65 let na rakovinu močového měchýře. Jako u kuřáka u něj bylo několikanásobně větší riziko, že se takový nádor u něj objeví. Jeho nedávnou smrt tak statistici vyhodnotí jako takzvaně předčasnou.
Předčasná úmrtí souvisejí především se špatnou životosprávou. Lze jim do značné míry předcházet zdravým životním stylem nebo preventivními programy na včasný záchyt nemocí.
Statistici nově spočítali, že v letech 2007 až 2016 bylo možné přes 26 procent všech úmrtí v Česku považovat za předčasná, tedy každé čtvrté. Upozorňuje na to vládní materiál s názvem Zdraví 2030, který zdravotní stav obyvatel Česka detailně analyzuje.
V porovnání s Evropou je na tom Česká republika špatně. Zatímco v osmadvacítce bylo v roce 2015 celkem 216 předčasných úmrtí na 100 tisíc obyvatel, v Česku jich bylo 285. „Míra předčasné úmrtnosti není u nás sice tak vysoká jako například v Litvě, Maďarsku nebo Lotyšsku, ale stále se nachází výrazně nad průměrem EU a nemůže se srovnávat se státy západní Evropy,“ konstatují autoři vládního materiálu, jehož cílem je určit směr rozvoje zdravotní péče do budoucna.
„Pokud lidé umírají před 75. rokem života, tak se to pokládá za předčasné úmrtí,“ vysvětlila LN Marie Nejedlá, vedoucí Centra podpory veřejného zdraví ve Státním zdravotním ústavu. Mezi hlavní příčiny předčasných úmrtí v Česku patří zejména ischemická choroba srdeční, což je vlastně nedokrvení části srdečního svalu, respektive snížený průtok krve srdcem, a dále některé typy zhoubných nádorů, jako jsou třeba tumory plic a tlustého střeva, jimž lze předcházet omezením kouření a tučné stravy. Relativně vysoký podíl tvoří rovněž nehody, úrazy a úmrtí v důsledku přemíry vypitého alkoholu.
Ze statistik je vidět, že problém se životosprávou se týká hlavně mužů. Předčasně totiž umírá skoro třetina z nich a jen zhruba každá pátá žena. Vliv má i to, kde lidé žijí. V Karlovarském a Ústeckém kraji přesahuje podíl předčasných úmrtí 30 procent, nejnižší je naopak zaznamenán v Praze a Hradeckém kraji (pod 24 procent).

Zjistit více
29 /­ 10 / 2019

Kam vás odveze záchranka?

Nechávám si trvalé bydliště v Praze, i když jsem se přestěhoval. Chtěl bych totiž, aby mě v případě nutnosti záchranka neodvezla do zdejší okresní nemocnice, ale do Prahy. Můj kardiolog ale tvrdí, že v tom, kam záchranka pacienta odveze, nehraje trvalé bydliště žádnou roli. Je to pravda?

ODPOVĚĎ VZP:
Ano, u přepravy pacienta vozidlem zdravotnické záchranné služby to je pravda. Čas hraje u záchranky zásadní roli a je nutné dovézt pacienta do nejbližšího zdravotnického zařízení, které je schopno poskytnout mu ty zdravotní služby, které potřebuje. Pokud potřebné služby může poskytnout blízká okresní nemocnice, bude pacient převezen tam. . .

Zjistit více
21 /­ 10 / 2019

Svět se bouří proti vysokým cenám život zachraňujících léků

Americký Kongres bude projednávat návrh zákona Nancy Pelosiové, který by měl zatočit s vysokými cenami léků na předpis. Spojené státy ale nejsou jedinou zemí, která chce s předraženými medikamenty bojovat.

Zjistit více
18 /­ 10 / 2019

Ministr Adam Vojtěch: Je třeba udělat hlubší změny, ať je to podpora primární péče, nebo restrukturalizace nemocnic

Jediná věta je příčinou toho, že se ministrům zdravotnictví obtížně vládne. „Občané mají právo na bezplatnou zdravotní péči,“ říká neomezený příslib naší ústavy. Proto lékaři i další zdravotnický personál tradičně připomínají, že na jeho naplnění dává stát málo peněz. Se stížností, že budovy chátrají, že lidé jsou přepracovaní a stejně je péče stále hůř dostupná, se zdravotníci tradičně hlásí v říjnu, kdy se rozdělují zdravotnické peníze na příští rok. Bouřím pod vedením krizového štábu zdravotníků tentokrát čelí ministr Adam Vojtěch.

Zjistit více
17 /­ 10 / 2019

Lék – váš přítel i nepřítel

Máte možnost poradit se při užívání léků nejen s nejbližšími odborníky. Od roku 2016 mohou Češi diskrétně zadat své dotazy na stránkách Průvodce pacienta v rubrice Léková poradna. Tu letos spolufinancuje ministerstvo zdravotnictví.

Zjistit více
14 /­ 10 / 2019

Jak to bude letos na podzim s úhradami očkování proti chřipce?

Pro ochranu před chřipkou je třeba absolvovat očkování každoročně, nejlépe už na podzim ještě před začátkem chřipkové sezóny. Očkování proti chřipce patří mezi očkování nepovinná, některé skupiny pojištěnců ho ale mohou mít hrazené z veřejného zdravotního pojištění (vakcínu i aplikaci). Jsou to senioři nad 65 let a další zákonem vyjmenované skupiny zdravotně oslabených a rizikových pojištěnců (viz dále). Ti všichni by měli možnosti bezplatného očkování využít, protože chřipka právě u nich může mít závažné komplikace, může vést ke zhoršení jejich základního onemocnění nebo je i ohrozit na životě. Očkování provádějí hlavně praktičtí lékaři.

Zjistit více
8 /­ 10 / 2019

Srovnáváním nemocnic k vyšší kvalitě

Projekt Kanceláře zdravotního pojištění má nemocnicím umožnit benchmarking kvalitativních ukazatelů.
Také data z povinného hlášení nežádoucích událostí umožňují ředitelům nemocnic porovnání.

Zjistit více
8 /­ 10 / 2019

Projekt lékové poradny získal dotaci

Kliničtí farmaceuti z Nemocnice Na Homolce budou opět radit veřejnosti s užíváním léků.

Zjistit více
8 /­ 10 / 2019

Seriál MT: Jak zlepšit adherenci pacientů? Díl 3: Adherence a diabetes mellitus

Vzhledem k závažnosti diabetu a množství a charakteru komplikací, které může špatně léčený diabetes 1. i 2. typu vyvolat, vzrůstá význam adherence pacientů k léčebným opatřením. Diabetes ovšem klade na nemocné vysoké nároky – musejí provádět selfmonitoring glykémie, upravit a dodržovat stravovací návyky nejen s ohledem na inzulinoterapii, užívat léky, zahájit pravidelnou fyzickou aktivitu, péči o nohy
a pravidelně docházet na různé kontroly. Jejich adherence je proto nízká a je přirovnávána k psychiatrickým diagnózám. Šance na dobrý klinický výsledek jsou přitom v případě adherentních pacientů trojnásobné oproti non‐adherentním.

Zjistit více
27 /­ 9 / 2019

Více pohybu lidí by zdravotnictví ušetřilo až 130 mld. za rok

Dostatek pohybu lidí by mohl českému zdravotnictví ušetřit 90 až 130 miliard korun za rok. Pohyb totiž zlepšuje stav pacientů s mnoha diagnózami, včetně obezity, cukrovky a kadiovaskulárních nemocí, které jsou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Vyplynulo to z vyjádření odborníků na dnešní konferenci Pohyb na předpis. Letos se z veřejného zdravotního pojištění na zdravotní péči vynaloží přes 300 miliard korun.

Zjistit více
25 /­ 9 / 2019

Sněmovna potvrdila původní verzi novely zákona o léčivech. Přináší sdílený lékový záznam pacienta i úhradu léčivého konopí

Poslanci na včerejší schůzi Sněmovny schválili novelu zákona o léčivech, která upravuje sdílený lékový záznam pacienta. Úprava byla potvrzená ve sněmovní verzi, která přináší možnost nahlížení do záznamu také lékárníkům, tak jak bylo předpokládáno v původním návrhu, který v červenci vrátil Senát s připomínkami zpět. Novela zákona o léčivech přináší také úhradu léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění ve výši 90 procent.

Zjistit více
23 /­ 9 / 2019

Seriál Medical Tribune: Jak zlepšit adherenci pacientů? Díl 2: Týden adherence 2019 – proč pacienti (ne)spolupracují se svými praktiky a internisty

Adherence, tedy ochota pacienta spolupracovat s lékařem a dodržovat léčebné pokyny, je pro účinek léčby naprosto klíčová. Léky, které pacient nebere, nefungují, a nemocný je tak vystaven většinou závažným komplikacím nedostatečně léčeného onemocnění. Důvodů, proč pacient nespolupracuje, je několik. Aby bylo možné adherenci účinně zlepšovat, je nutné zjistit, proč pacienti léčbu nedodržují. Právě o to se snažil reprezentativní průzkum u pěti set pacientů českých praktických lékařů a internistů. Jaké přinesl výsledky?

Zjistit více
20 /­ 9 / 2019

Hlas odborů není hlasem pacientů

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům?

Zjistit více
20 /­ 9 / 2019

Sledování objednacích lhůt a elektronický poukaz umožní lépe zajistit dostupnost péče

Zdravotní pojišťovny mají podle vládního nařízení povinnost zajišťovat místní a časovou dostupnost zdravotní péče pro své pojištěnce. Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Ministerstvem financí vůbec poprvé provedlo kontrolu, zdali svou povinnost plní. Závěry ukázaly, že zdravotním pojišťovnám chybí systém sledování objednacích lhůt, kapacit poskytovatelů a stížností. Závěry kontroly jsou pro zdravotní pojišťovny cennou zpětnou vazbou. Ministerstvo zdravotnictví již chystá opatření.

Zjistit více
19 /­ 9 / 2019

Pacientské weby: Lidé kvůli pochybení lékařů oslovují média

Pacienti kvůli pochybením lékařů často oslovují média, nejdřív by se ale měli obracet na pojišťovny nebo zřizovatele nemocnice. Uvedly to zástupkyně organizací, které se pomoci pacientům věnují. Případů, které se objevují v médiích, přibývá. Například Česká televize na jaře uvedla dokument Infiltrace o chlapci, který skončil po operaci mandlí v Pardubické nemocnici v bdělém kómatu. Ve dva roky starém případě teď policie obvinila nemocnici a tři zdravotníky.

Zjistit více
17 /­ 9 / 2019

Chcete lepší čočku? Pojišťovna musí operaci uhradit, rozhodl soud

Nejvyšší správní soud vydal přelomové rozhodnutí: úhrada materiálu je oddělená od úhrady operace. Do zdravotnictví to může přinést miliardy navíc.

Zjistit více
15 /­ 9 / 2019

Co brzdí inovativní léčbu pro Čechy: Dohody farmafirem s pojišťovnami za zavřenými dveřmi

Vědecké týmy „chrlí“ stále nové molekuly léčiv na trh, což je pro lékaře a pochopitelně pacienty skvělá zpráva. V České republice ovšem přístup k inovativní léčbě poměrně drhne. Od registrace léku do chvíle, kdy ho pojišťovny začnou pacientům hradit, v tuzemsku uplyne 419 dní, což je druhý nejhorší výsledek v Evropské unii.

Zjistit více
14 /­ 9 / 2019

Pozor na interakce při onkologické léčbě

V posledních letech sledujeme nebývalý zájem o alternativní a komplementární přístupy v léčbě onkologicky nemocných. Tak dochází k prolínání jednotlivých přístupů u konkrétních pacientů, o kterých často ošetřující lékaři ani nemusí být informováni. Vztah vzájemných kombinací standardních medicínských přístupů a alternativních postupů nebyl u řady z nich vůbec zkoumán, u některých se dokonce prokázal dopad na zvýšení toxicity či snížení efektivity standardní medicínské terapie. Je jisté, že onkologicky nemocní pacienti se často nechtějí spokojit pouze s důvěrou ve své ošetřující lékaře, ale chtějí vzít své zdraví do vlastních rukou. Tato snaha o kontrolu onemocnění vlastními silami může někdy vést až k fatálním následkům. Jednoznačně je třeba od sebe oddělit alternativní postupy, které jsou definovány jako léčba nahrazující standardní medicínská doporučení a dále komplementární přístupy, které mají formu doplnění standardní terapie.

Zjistit více
13 /­ 9 / 2019

Seriál Medical Tribune: Jak zlepšit adherenci pacientů? Díl 1. Desatero pro lékaře, lékárníky a pacienty

Adherence, tedy ochota pacienta spolupracovat s lékařem a dodržovat léčebné pokyny, je pro účinek léčby naprosto klíčová. Léky, které pacient nebere, nefungují, a nemocný je tak vystaven většinou závažným komplikacím nedostatečně léčeného onemocnění. Nový seriál, s nímž se budete na stránkách Medical Tribune setkávat od září do prosince, se pokusí přiblížit vám fenomén (non‑)adherence a přinést formou článků, komentovaných průzkumů a rozhovorů s lékaři a psychology praktická doporučení, jak zlepšit adherenci u vašich pacientů.

Zjistit více
13 /­ 9 / 2019

Nevhodný mix léků může i zabít

Češi utratí ročně za léky přes 25 miliard korun. V některých případech je neopatrně kombinují či špatně dávkují.
Jak je správně užívat, nyní pacientům poradí odborníci online.

Zjistit více
13 /­ 9 / 2019

Ministerstvo zdravotnictví se po roce opět otevře veřejnosti

Historicky druhý Den otevřených dveří Ministerstva zdravotnictví se uskuteční 28. září 2019 od 9:00 do 16:00 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky historické budovy a bohatý doprovodný program. Den otevřených dveří proběhne za aktivní účasti ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který společně se svými náměstky osobně provede veřejnost svou kanceláří a přiblíží činnost ministerstva.

Zjistit více
12 /­ 9 / 2019

Praktičtí lékaři nabídnou pacientům širší spektrum služeb

Znění úhradové vyhlášky v segmentu všeobecných praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost vychází z dohody uzavřené v dohodovacím řízení se zdravotními pojišťovnami a reflektuje předpokládané nové výkony, které souvisejí s reformou primární péče. Meziroční očekávaný růst úhrad v tomto segmentu je příští rok 900 milionů korun.

Zjistit více
11 /­ 9 / 2019

Českým pacientům chybí léky. Zákon, který se dnes vrací do sněmovny, by to mohl změnit

Poslanci budou dnes projednávat Senátem vrácenou novelu zákona o léčivech. Tedy něco, co by mohlo spolu s dalšími normami zabránit reexportu českých léků do zahraničí. Vyřeší navrhované změny dostupnost léků v Česku? Odpovídá lékárník Martin Dočkal, který provozuje specializovaný web pro lékárníky Apatykář, a byl u řady odborných a politických jednání, která teď mají pomoci českým pacientům.

Zjistit více
9 /­ 9 / 2019

Příští rok půjde na zdravotní péči 26 miliard korun navíc

Ministerstvo zdravotnictví dokončilo úhradovou vyhlášku o úhradách za zdravotní péči pro rok 2020. Vyhláška plně respektuje výsledek dohodovacího řízení mezi zástupci poskytovatelů a zdravotních pojišťoven, kteří navázali na loňský přelomový úspěch a uzavřeli jedenáct ze čtrnácti dohod. Jedná se tak o druhý nejúspěšnější výsledek jednání o úhradách v historii.

Zjistit více
7 /­ 9 / 2019

Léková poradna pro veřejnost se opět spouští

Ztratili jste se v množství léků, které užíváte? Máte obavy z nežádoucích účinků či vzájemného ovlivňování léků, tzv. lékových interakcí? Všichni, kteří mají o užívaných lécích pochybnosti, se nyní mohou zdarma poradit se zkušenými klinickými farmaceuty prostřednictvím Lékové poradny. Její provoz opět otevírá nezisková organizace Průvodce pacienta na svých webových stránkách (www.pruvodcepacienta.cz).
Provoz poradny bude hrazen z grantu resortu zdravotnictví. „Děkujeme ministerstvu, že považuje bezpečnou farmakoterapii za prioritu pro finanční podporu. Grant umožní pokračovat v projektu, který tým zahájil již před několika lety a který se setkal se zájmem veřejnosti,“ zdůraznila ředitelka Průvodce pacienta Ivana Plechatá.
Na dotazy pacientů bude odpovídat tým zkušených klinických farmaceutů pod vedením Milady Halačové, vedoucí Oddělení klinické farmacie v Nemocnici Na Homolce (NNH).
Léková poradna Průvodce pacienta usiluje nejen o vyšší bezpečnost farmakoterapie, ale zaměřuje se rovněž na zvyšování lékové gramotnosti pacientů. Je důležité, aby lidé věděli, jak léky užívat, jak je kombinovat s potravou, jak porozumět příbalové informaci, jak se ptát lékaře, jak léky uchovávat, jak postupovat, když si myslí, že se u nich objevil nežádoucí účinek, a jaká jsou rizika samovolného ukončení léčby.

Zjistit více
7 /­ 9 / 2019

Sdílený lékový záznam jako krok ke zvýšení kvality zdravotní péče

Chystanou úpravu sdíleného lékového záznamu je potřebné brát spíše pozitivně než negativně.
Elektronizace zdravotnictví patří mezi nejambicióznější projekty posledních let. Lékový záznam jako takový známe již od loňska. Nyní má novela zákona č. 378/2008 Sb., o léčivech, umožnit jeho sdílení, respektive nahlížení do údajů o předepisovaných a vydávaných léčivých přípravcích. 1 Osoby vykonávající zdravotnická povolání by tak od příštího roku neměly být odkázány na mnohdy nepřesné či neúplné informace od pacientů. Z technického hlediska se nejedná o nákladné vybudování nového systému, jako tomu bylo například při systému ověřování pravosti léčiv, ale o využití již zpracovávaných dat novým způsobem. Aby k tomu mohlo dojít, je potřeba upravit stávající pravidla.
Navrhovaná úprava je plně v souladu s kýženou digitalizací služeb, zásadami znovupoužitelnosti údajů, sdílené služby veřejné správy, otevřenosti, transparentnosti a uživatelské přívětivosti vůči pacientům.

Zjistit více
7 /­ 9 / 2019

Ministr Adam Vojtěch a ředitel FN Olomouc podepsali smlouvu o zřízení kompetenčního centra pro elektronické zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík dnes v Olomouci podepsali smlouvu o zřízení kompetenčního centra pro elektronické zdravotnictví (eHealth). Tím se stane dosavadní Národní telemedicínské centrum, které je součástí infrastruktury FN Olomouc a již několik let využívá informační a komunikační technologie pro poskytování zdravotních služeb na dálku.
„Tento moment vnímáme především jako velký závazek do budoucna. Zásadním úkolem je definovat smysluplné oblasti medicíny, v nichž zavedení eHealth povede k systémovému řešení a tedy ke zlepšení prevence, terapie, kvality a bezpečnosti života pacientů se závažnými onemocněními. To vše je nutno doplnit transparentním úhradovým mechanismem tak, aby elektronizace zdravotnictví skutečně začala fungovat pro všechny potřebné občany našeho státu,“ konstatoval prof. Miloš Táborský, přednosta I. interní kliniky – kardiologické FN Olomouc a odborný garant programu eHealth.
Cílem zřízení kompetenčního centra pro elektronické zdravotnictví je sjednocení aktivit na poli eHealth pod jednu organizační strukturu, hledání a zkoumání nových směrů a postupů v dané oblasti, ověřování a zavádění těchto novinek a principů do praxe a v neposlední řadě rozvoj a využití moderních metod v pregraduálním i postgraduálním vzdělávání. Národní telemedicínské centrum je v rámci České republiky lídrem na poli komplexního zaměření na realizaci klinicky výzkumných aktivit v oblasti telemedicíny.
Mezi jednotlivé aplikace telemedicíny patří například konzultace mezi vzdáleným pacientem a lékařem, dálkové monitorování zdravotních a diagnostických parametrů, přenos dat od pacienta k lékaři a konzultace dvou a více lékařů. Pro pacienty i lékaře je telemedicína v mnoha směrech velkým přínosem. Přináší například nesporné zkvalitnění péče, neboť osobní kontakt pacienta s lékařem trvá vždy jen malý zlomek času v porovnáním s dobou trvání léčby. K dalším přínosům patří například zvýšení pocitu bezpečí u pacienta, který má kontakt s ošetřujícím lékařem i z domácího prostředí, zvýšení zájmu pacientů o jejich vlastní zdraví, odlehčení práce lékařů od některých rutinních výkonů s malým přínosem pro zlepšení zdravotního stavu pacienta, získání cenných dat, zvládnutí více pacientů v omezeném čase, včasná detekce zhoršení zdravotního stavu pacientů nebo poruchy implantovaného přístroje.
Na straně pacienta přináší telemedicína kromě již zmíněných pozitiv i nespornou úsporu času. Pro poskytovatele zdravotních služeb přináší telemedicína například úspory lůžkových kapacit či zvýšení produktivity celého zdravotního systému. „Telemedicína může přispět k pozitivnímu vývoji řady ukazatelů zdravotního stavu populace, zlepšení místní i časové dostupnosti péče a zvýšení spojenosti občanů se zdravotní péčí,“ doplnil ministr Adam Vojtěch.

6 /­ 9 / 2019

Ministr Vojtěch: Zdravotnictví není v krizi

Krizový štáb proti kolapsu zdravotnictví neprosadil svůj požadavek přidat na zdravotní služby příští rok 25 miliard korun navíc proti očekávání. Ministr vydá úhradovou vyhlášku příští týden.

Zjistit více
5 /­ 9 / 2019

Odpovědnost farmaceutů za kontrolu informací o pacientovi dostupných v tzv. lékovém záznamu

Komentář advokátů Mgr. Martina Dymáčka a Mgr. Martina Schimmera k projednávané novele zákona o léčivech s přihlédnutím k odpovědnosti farmaceutů za kontrolu informací o pacientovi dostupných v tzv. lékovém záznamu.
Potenciální přístup lékárníka k lékovému záznamu pacienta totiž znamená podstatně přesnější zdroj informací o pacientem užívaných (předepsaných a vydaných) lécích, než mají lékárníci dnes, kdy je takovým informačním zdrojem až na výjimky samotný pacient.
Lékárník tak bude mít přístup k velkému množství informací o aktuální farmakoterapii pacienta, tyto informace bude muset vyhodnotit a případně podle toho vhodně zareagovat (informovat pacienta o vhodných opatřeních, případně pozastavit výdej, provést konzultaci s předepisujícím lékařem apod.). Při porušení těchto povinností nastupuje (spolu)odpovědnost lékárníka za případnou škodu na zdraví pacienta.

Zjistit více
31 /­ 8 / 2019

Ministr: Požadavky odborů poškozují české zdravotnictví

Požadavky odborů podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) poškozují české zdravotnictví. Navíc nectí uzavřenou dohodu se zdravotními pojišťovnami. Pro příští rok ji malé nemocnice, domácí a následná péče nepodepsaly, protože nebyly splněny jejich požadavky. V roce 2020 půjde na péči z veřejného zdravotního pojištění rekordních 346 miliard korun. Odbory žádají, aby místo navrhovaných 19 miliard korun šlo do nemocnic 45 miliard. Peníze navíc chtějí vzít z rezerv zdravotních pojišťoven.

Zjistit více
31 /­ 8 / 2019

Odbory: Do nemocnic chceme příští rok 45 mld Kč místo 19 mld Kč

Do nemocnic by podle odborů a dalších organizací sdružených v tzv. krizový štáb proti kolapsu zdravotnictví mělo jít příští rok 45 miliard korun. Chybí podle nich finance na platy i rozvoj nemocnic. Novinářům to řekli jejich zástupci na tiskové konferenci před budovou ministerstva zdravotnictví. Pojišťovny s ministerstvem se dohodly na 19 miliardách, což je meziročně asi o pět procent navíc. Podle ministerstva odbory nectí dohodu s ostatními pojišťovnami a poškozují celé zdravotnictví. Plošné navyšování platů podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) není řešením.

Zjistit více
31 /­ 8 / 2019

Jak zaplatit nové léky pro neobyčejné pacienty

Anička je holka jako každá jiná. Ve svých dvanácti letech si hrozně ráda hraje venku s kamarády, jezdí na kole nebo maluje. Něco je však jinak. Anička ani jedno z toho nemůže. Je upoutaná na vozíku a dýchá za ni přístroj. Před rokem jí lékaři diagnostikovali vzácnou nemoc.
Anička je neobyčejný pacient. Její nemoc má jen pár lidí v republice a stejně tak existuje jen jeden lék, který jí může pomoci. V naší zemi funguje léková politika dlouhodobě velice dobře a pacientům s běžnými či obvyklými diagnózami je vždy rychle pomoženo. Ale my chceme víc než to. Musíme myslet i na „vzácné“ pacienty, jako je Anička, kteří z nějakého důvodu mohou užívat pouze jediný lék, často velmi inovativní, jenž na jejich potíže účinkuje. Tito pacienti musí většinou žádat zdravotní pojišťovnu o mimořádnou úhradu z veřejného zdravotního pojištění přes takzvaný paragraf 16, která má však svá přísná pravidla a procesy.

Zjistit více
28 /­ 8 / 2019

Nejlepší mezi možnými

Snahy označit hodnotu QALY „cenovkou lidského života“ odmítám. Není to mantra, ale nic lepšího neexistuje, píše pro LN ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zjistit více
28 /­ 8 / 2019

Hodnocení péče je třeba postavit jako systém. Zlepšovat kvalitu ale mohou pojišťovny i stanovením minimálního počtu výkonů

Srovnávat kvalitu péče v nemocnicích může být velmi užitečný nástroj, který motivuje zařízení ze spodní části žebříčku ke zlepšování – a tím zvyšuje kvalitu celého systému zdravotní péče. Jenže zvolit vhodné indikátory kvality, náležitě je měřit a srovnávat nemocnice, které jsou srovnatelné, není nic lehkého. V první řadě je proto třeba vybudovat systém, který kvalitní hodnocení umožní. Problematikou se zabývali odborníci na konferenci Hodnocení kvality nemocnic, která se konala v červenci pod záštitou předsedkyně sněmovního zdravotnického výboru Věry Adámkové na půdě poslanecké sněmovny.

Zjistit více
27 /­ 8 / 2019

Ministerstvo představilo sérii čtyř opatření, která řeší výpadky léčiv

Ministerstvo zdravotnictví v reakci na stále častější výpadky léčiv připravilo novelu zákona o léčivech se sérií opatření, která mají přispět k řešení nenadálých výpadků z důvodů problémů ve výrobě, nedodání plánovaných dodávek i jiných příčin vedoucích k nedostupnosti léčiv. Novela také přináší možnost účinně zabránit nežádoucímu reexportu léčiv. Novelu na včerejším zasedání podpořila vláda ČR.

Zjistit více
23 /­ 8 / 2019

Cena lidského života: 1,2 milionu ročně. Stát si určil hranici, kolik je ochoten zaplatit za lék

Hana trpí rakovinou plic v posledním stadiu. Lékařka jí doporučila nový biologický lék, který jí pomohl. Stojí však 100 tisíc měsíčně a pojišťovna ho odmítla proplácet. Musela se tak s ní soudit a při nakonec vyhrála.
O tom, které léky mohou být uhrazeny, rozhodují především ekonomické parametry. Tedy poměr mezi náklady na daný přípravek a tím, co pacientům přináší. Přínos pro pacienta vyplývá z klinických studií, kde se sleduje prodloužení doby přežití anebo prodloužení období, během kterého se pacientův zdravotní stav nezhoršuje.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce klesne z pěti tisíc na 500 korun
Na jejich základě Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) určil maximální hranici, do jaké může být nový lék standardně hrazen pojišťovnami. „Hodnota lidského života je při vstupu přípravku na trh stanovena ze strany státních orgánů na 1,2 milionu korun za rok,“ řekl LN právník Jan Strnad z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.
Problém je však v tom, že Evropskou komisí podporované sdružení vědců Echoutcome vydalo doporučení, které parametr roku života v plné kvalitě (QALY, z angl. quality-adjusted life year) označilo za nevědecký a navrhlo ho opustit. Má totiž řadu problematických vlastností.
Nejde jenom o skandál, že fakticky opatřuje člověka cenovkou jako zboží, ale i o některé paradoxní výsledky. Jeho hodnota je například stejná, pokud matce dítěte, která umírá na rakovinu prsu, prodlouží lék život o dva roky na 50 procent plného zdraví nebo o čtyři roky na 25 procent plného zdraví. Jenže z pohledu matky rozhodně nebudou mít obě možnosti stejnou váhu.
SÚKL ovšem upozorňuje, že daný postup mu předepisuje zákon. „Nám ekonomicky příbuzné státy visegrádské čtyřky mají tuto hranici dokonce nižší než Česko,“ dodala mluvčí úřadu Barbora Peterová. Například na Slovensku je to zhruba 600 tisíc korun.

Zjistit více
13 /­ 8 / 2019

Kdy se české zdravotnictví dočká objektivního systému hodnocení kvality péče?

Při tvorbě systému hodnocení kvality péče je nutná spolupráce státních organizací, ministerstva a pojišťoven. Hodnotit se musí na základě kvalitních indikátorů kvality, které budou podkladem pro efektivní platby, zaznělo na konferenci „Hodnocení kvality nemocnic“ pořádané 16. července Výborem pro zdravotnictví PSP ČR.

Zjistit více
13 /­ 8 / 2019

Kvalita nemocnic – chtějí ji všichni, jak ji ale stanovit?

Zavedení systémů hodnocení kvality jako nástroje pro udržení a zvyšování kvality a bezpečí poskytovaných zdravotních služeb doporučila Rada Evropy již v roce 1997. ČR to má ukotveno v zákoně č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. Poskytovatel zdravotních služeb je povinen zavést interní systém hodnocení kvality a bezpečí.

Zjistit více
13 /­ 8 / 2019

Kvalita nemocnic z pohledu pacientů

Pacientské organizace sdružují pacienty s určitou diagnózou a mají reálné zkušenosti s kvalitou péče. Jak mohou přispět k tvorbě indikátorů kvality, jsme se zeptali Jany Petrenko z Koalice pro zdraví a PhDr. Ivany Plechaté z Průvodce pacienta.

Zjistit více
13 /­ 8 / 2019

Jak hodnotí kvalitu nemocnic sami zdravotníci?

Kvalitu nemocnice hodnotí laici podle toho, jak se k nim chová personál, zda jsou sestry usměvavé, lékař si udělá čas na rozhovor, postele na pokojích jsou pohodlné a koupelny čisté. Laik asi těžko posoudí, zda nemocnice dobře léčí a operuje, zda její chod je efektivně zorganizován. V tom je výhoda i nevýhoda zdravotníků, protože oni vidí „do kuchyně“ a výhrady k péči dané nemocnice si navzájem sdělí. Neokouzlí je jako laiky, že má nemocnice nejmodernější přístroje, pracují v ní věhlasní profesoři a pochvalně se o ní píše. Předložili jsme lékařům, sestrám, politikům i pacientům následující otázky: Mají vůbec pacienti šanci poznat kvalitní nemocnici? Podle čeho kvalitu nemocnice posuzujete vy, když je potřeba například hospitalizovat někoho vám blízkého? Má cenu kvalitu sledovat na úrovni nemocnice, nebo je to vždy oddělení od oddělení jiné?

Zjistit více
5 /­ 8 / 2019

Praktikům se zvýší kompetence, pacientům dostupnost péče

Praktičtí lékaři budou moci provádět více vyšetření pro své pacienty, kteří tak nebudou kvůli nim muset navštěvovat specializovaná pracoviště. Vyplývá to z návrhu seznamu výkonů, který se nyní nachází v připomínkovém řízení a platit začne od příštího roku.

Zjistit více
30 /­ 7 / 2019

Ministr zdravotnictví, odborná společnost a zástupci pojišťoven podepsali memorandum o paliativní péči

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes spolu s představiteli všech sedmi českých zdravotních pojišťoven a České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP podepsal Memorandum o spolupráci na systematickém rozvoji paliativní péče v ČR.

Zjistit více
30 /­ 7 / 2019

Irena Storová: Pokud bychom měli přehled o stavu zásob léků v lékárnách, mohli bychom problém s dostupností léčiv lépe předvídat

Velký vliv na výpadky má koncentrace výroby do několika málo továren v Asii, proto se začalo i na evropské úrovni vážně hovořit o posílení výroby účinných látek v EU. Jaký je pohled regulátora? Může farmafirmy více přinutit k přesnějším hlášením výpadků? Rozvíjí se v tomto ohledu celoevropské řešení? Na tyto a další otázky se portál zeptal Mgr. Ireny Storové, MHA , ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Zjistit více
28 /­ 7 / 2019

„Alternativní medicína“ zabíjí, evropská legislativa ji ale chrání

Každý den jsou stovky tisíc pacientů v ohrožení. Jsou jim prodávány neúčinné preparáty a nabízeny nebezpečné terapie. Přesto šarlatáni zůstávají beztrestní, protože jsou chráněni evropskou legislativou. Na absurdnost situace upozorňuje Asociación para Proteger al Enfermo de Terapias Pseudocientíficas, španělská organizace zastupující pacienty poškozené „alternativní“ medicínou, zdravotníky, vědecké pracovníky a další odborníky.

Zjistit více
25 /­ 7 / 2019

Žen s rakovinou plic přibývá. K moderní léčbě se dostane zlomek pacientů

Podle odborníků imunoterapii využívá pouze polovina pacientů s rakovinou plic, kterým by mohla pomoci. Není sice vhodná pro všechny, ale má zatím nejlepší dlouhodobé výsledky. V současnosti léčbu využívá asi padesát pacientů, do konce roku by se měl jejich počet zvýšit na dvě stě. Problémem je jak váznoucí přesun vhodných pacientů do komplexních onkologických center, tak náklady na léčbu.

Zjistit více
22 /­ 7 / 2019

Speciální týmy pro nevyléčitelné jsou už i v nemocnicích

Šetrnější a ohleduplnější péče o lidi s nevyléčitelnými chorobami už není doménou jen neziskových projektů lůžkových a mobilních hospiců. Pod záštitou ministerstva zdravotnictví se postupně prosazuje i v nemocnicích. Lékaři si na paliativní týmy postupně zvykají a připouštějí, že se o pacienty s hrozivými diagnózami dokážou lépe postarat.

Zjistit více
18 /­ 7 / 2019

Co s čím v lécích nejde dohromady, a na co dát pozor

V České republice je obchodovatelných zhruba 8500 různých léčivých přípravků, jež mohou způsobit tisíce lékových interakcí.

Zjistit více
16 /­ 7 / 2019

Práva pacientů ve zdravotnictví by měla být respektována

V debatách kolem zdravotnictví se řeší většinou jeho financování, hrazení léků nebo dostupnost péče. Na okraji zájmu ale bývají práva pacientů. Přitom cílem a důvodem celého systému zdravotní péče je právě pacient. Toto téma otevřela na půdě poslanecké sněmovny členka výboru pro zdravotnictví Alena Gajdůšková (ČSSD).

Zjistit více
16 /­ 7 / 2019

České zdravotnictví je kvalitní. Dokazuje to i EU

Hodnocení kvality nemocnic

České zdravotnictví je kvalitní. Dokazuje to i evropský zdravotnický spotřebitelský indikátor (EHCI 2018). Česká republika byla vždy pevným hráčem mezi zeměmi střední a východní Evropy, v roce 2018 se umístila na 14. místě. Hlavním rozdílem například od sousedního Slovenska je lepší skóre v oblasti rozsahu a dostupnosti zdravotních služeb. Výsledky v mnoha oblastech zdravotní péče (např. neonatologie, kardiologie, onkologie) se v ČR nadto neustále zlepšují a dosahují hodnot srovnatelných s vyspělými státy EU. Problém českého zdravotnictví tedy není akutní péče, ale obecně průchodnost systémem. A to zejména v situaci, kdy si různé segmenty péče pacienta musí předávat nebo péči o něj efektivně sdílet. Právě na tom se shodli odborníci českého zdravotnictví na konferenci „Hodnocení kvality nemocnic“ pořádanou Výborem pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Zjistit více
10 /­ 7 / 2019

Čím víc nemocnic, tím horší péče

Jsou zdroje v českém zdravotnictví správně rozdělovány? A váží si lidé úrovně zdravotní péče anebo se zbytečně přecpávají u pověstného švédského stolu?
Tyto otázky si položil zdravotnický think-tank Klub Mederi, který ve středu 12. června ohlásil svůj vznik a při té příležitosti představil výsledky reprezentativního průzkumu veřejného mínění Zdravotnictví očima pacientů 2019.

Zjistit více
3 /­ 7 / 2019

Chybí peníze na domácí péči. Řešením může být ošetřovatelské pojištění

V hrudi jí nebuší srdce, na zápěstí nenahmatáte tep. Krev do žil šestasedmdesátileté Marie ze Slaného totiž nevhání srdeční sval, ale umělé čerpadlo. Lékaři jí ho do těla voperovali přesně před sedmi lety, když jí selhala pravá srdeční komora. „Zachránili mi tím život,“ říká žena.

Zjistit více
28 /­ 6 / 2019

Hlas onkologických pacientů řeší na ministerstvu dostupnost a kvalitu péče

PRAHA 28. června 2019 – Hlas onkologických pacientů byl dnes opět slyšet, tentokrát na ministerstvu zdravotnictví (MZ). S jeho představiteli v čele s ministrem Adamem Vojtěchem zástupci pacientských organizací řešili u kulatého stolu potřeby pacientů s onkologickým a hemato-onkologickým onemocněním. Jde o již třetí společné setkání, jehož se účastnili i zástupci odborných lékařských společností, zdravotních pojišťoven a další odborníci.

Zjistit více
24 /­ 6 / 2019

Sněmovna schválila novelu zákona o léčivech. Zelenou dostal sdílený lékový záznam pacienta i úhrada léčebného konopí

Poslanci na páteční schůzi Sněmovny schválili ve třetím čtení novelu zákona o léčivech, která upravuje sdílený lékový záznam pacienta. Lékový záznam pacienta umožní lékařům, farmaceutům a zdravotnické záchranné službě při poskytování zdravotních služeb zohlednit stávající lékovou historii konkrétního pacienta. To povede k eliminaci nežádoucích interakcí léčivých přípravků a jejich duplicitního užívání, což zajistí vyšší míru bezpečí pacienta. Novela zákona o léčivech přináší také úhradu léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění ve výši 90 procent. Předpis nyní zamíří do Senátu. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě.

Zjistit více
18 /­ 6 / 2019

Nové priority v hrazení zdravotnických prostředků

V úhradách zdravotnických prostředků na poukaz nastane od prosince zásadní zlom – namísto drobných příspěvků „všem na všechno“ začnou zdravotní pojišťovny přispívat poměrně zásadně těm, kdo to skutečně potřebují – lidé tak už nebudou dávat desetitisícové částky za invalidní vozíky či sluchadla, zatímco pacienti s vadou zraku dají za brýlové obruby o 150 korun víc, protože tento příspěvek už od pojišťovny nedostanou. Se změnami při projednávání v Komisi pro kategorizaci a úhradovou regulaci zdravotnických prostředků souhlasily pacientské organizace i lékařské společnosti. Nic na tom nemění fakt, že po schválení novely zcela nečekaně začalo šířit mediální paniku kvůli zrušeným příspěvkům pár očních optiků a optometristů. O jejich pohnutkách lze jen spekulovat. Zeptali jsme se lékařů: Jak se v novele o zdravotnických prostředcích mění úhrada ve vašem oboru – příznivě, či nepříznivě pro pacienty?

Zjistit více
17 /­ 6 / 2019

Drahé a speciální léky zaplatí spíše menší pojišťovna, ukazuje neoficiální analýza

Ministerstvo zdravotnictví připouští, že situace kolem vysoce inovativních léků i přípravků na vzácná onemocnění není vůbec optimální, respektive ji označuje za jeden „z nejpalčivějších problémů“ v systému veřejného zdravotního pojištění.

Zjistit více
14 /­ 6 / 2019

Drahá lékařská péče je jen pro někoho. Ochota pojišťoven platit končí u hranice 1,2 milionu korun

V posledních letech v České republice přibývá pacientů, obvykle s onkologickým onemocněním, kteří se u své zdravotní pojišťovny marně domáhají léčby doporučené lékařem. Zpravidla jde o drahé biologické léky. Není celkově jasné, na co vlastně mají pacienti během nemoci nárok, kde je hranice, kterou jsou pojišťovny ochotné platit a hlavně – kdo ji určuje.

Zjistit více
12 /­ 6 / 2019

Primářka Petráková: Do péče praktických lékařů mohou přejít onkologičtí pacienti v kompletní remisi s minimálním rizikem návratu onemocnění

Každoročně je odhaleno na osmdesát tisíc nových nádorových onemocnění, naštěstí je však čím dál víc vyléčených pacientů. S odstupem od léčby nádoru je pacient ve vyšším riziku jiných nemocí jako jsou choroby srdce a cév, cukrovka ale i jiné nádorové onemocnění, které lze diagnostikovat pomocí screeningu. Proto nabývá na důležitosti předat sledování onkologického pacienta bez příznaků onemocnění do péče praktického lékaře (PL). „Pravidelné komplexní preventivní prohlídky a screening u PL mají pro pacienta v této životní etapě větší význam než samotné sledování pro původní nádorové onemocnění v ambulanci onkologa,“ vysvětluje v rozhovoru primářka Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu Katarína Petráková.

Zjistit více
12 /­ 6 / 2019

Kulatý stůl ZD: k novele urychlující vstup inovací jsou jen drobné připomínky, kompromisní řešení však vítají všichni

Na novele, která urychluje vstup inovativních léků do úhrad, se na ministerstvu zdravotnictví intenzivně pracovalo více než rok. Výsledkem úsilí, do něhož se zapojili pacienti, plátci či výrobci, je kompromisní řešení, k němuž má sice každý účastník své výhrady, všichni jsou s ním ale vesměs spokojeni. Například zdravotní pojišťovny nejsou nadšeny z toho, že při odebrání úhrady léku na vzácná onemocnění by mělo jít doléčení pacientů na jejich náklady nebo že mají platit za data z registru vysoce inovativních léčivých přípravků (VILP), která dokládají účinek léčby. Výrobci pak zase opakovaně poukazují na to, že pokud nedojde k překlopení z dočasné do trvalé úhrady, nejenže musí pacienty doléčit na vlastní náklady, ale ještě platí daně odpovídající běžné ceně terapie. O novele upravující vstup inovací diskutovali odborníci u Kulatého stolu ZD na téma Nová legislativní úprava úhrad orphan drug, inovativních léčivých přípravků a paragrafu 16, který se konal minulý čtvrtek v Praze.

Zjistit více
12 /­ 6 / 2019

Kulatý stůl ZD: k novele urychlující vstup inovací jsou jen drobné připomínky, kompromisní řešení však vítají všichni

Na novele, která urychluje vstup inovativních léků do úhrad, se na ministerstvu zdravotnictví intenzivně pracovalo více než rok. Výsledkem úsilí, do něhož se zapojili pacienti, plátci či výrobci, je kompromisní řešení, k němuž má sice každý účastník své výhrady, všichni jsou s ním ale vesměs spokojeni. Například zdravotní pojišťovny nejsou nadšeny z toho, že při odebrání úhrady léku na vzácná onemocnění by mělo jít doléčení pacientů na jejich náklady nebo že mají platit za data z registru vysoce inovativních léčivých přípravků (VILP), která dokládají účinek léčby. Výrobci pak zase opakovaně poukazují na to, že pokud nedojde k překlopení z dočasné do trvalé úhrady, nejenže musí pacienty doléčit na vlastní náklady, ale ještě platí daně odpovídající běžné ceně terapie. O novele upravující vstup inovací diskutovali odborníci u Kulatého stolu ZD na téma Nová legislativní úprava úhrad orphan drug, inovativních léčivých přípravků a paragrafu 16, který se konal minulý čtvrtek v Praze.

Zjistit více
6 /­ 6 / 2019

Bezpečněji. Lékárníci se těší na lékový záznam, jen by dle nich mělo být jednodušší vyslovit nesouhlas s nahlížením

Lékový záznam by měl být v opt-out režimu a bez výjimek, vyslovit nesouhlas s nahlížením by ale mělo být jednodušší, domnívá se Česká lékárnická komora. Právě znalost lékového záznamu ze strany lékárníka se přitom stala hlavním tématem letošního Dne lékáren, který připadá na 20. června. Pacient si totiž dnes sice může díky aplikacím a poradnám ověřit, zda u jím užívaných léků nehrozí závažná interakce, důležitou roli však hrají i individuální faktory, jako je tělesná váha, těhotenství nebo kojení.

Zjistit více
6 /­ 6 / 2019

Pacienti si polepší. Pojišťovny zaplatí víc

Péče stomatologů bude dostupnější, praktičtí lékaři mají mít více kompetencí.

Zjistit více
4 /­ 6 / 2019

Úhrady podpoří dostupnost a efektivitu

Stomatologové už nemají na službách na pojišťovnu prodělávat, praktici mohou lépe pečovat o prediabetiky, gynekologové nebudou mít důvod zvát těhotné zbytečně často.

Zjistit více
3 /­ 6 / 2019

Iniciativa pro inovativní léčiva zvýší zapojení pacientů do svých činností

Iniciativa pro inovativní léčiva (IMI) vytváří skupinu pacienstkých odborníků s cílem posílit úlohu a hlas pacientů v činnostech IMI na strategické i provozní úrovni. Iniciativa do své práce vždy zapojovala pacienty, nyní je však chce zapojit do další úrovně.

Zjistit více
1 /­ 6 / 2019

Šest nemocnic otestuje fungování a náklady paliativních týmů

Šest nemocnic otestuje fungování a náklady paliativních týmů, které se zaměřují na péči o umírající pacienty. Pilotní projekt začne 1. června a bude trvat 21 měsíců, informovalo včera ministerstvo v tiskové zprávě. Podpoří jej evropské fondy.

Zjistit více
1 /­ 6 / 2019

Na co je potřeba dát si pozor při užívání léčiv a proč?

Na Brněnských onkologických dnech jsme se zeptali odbornice na interakce léčiv v onkologii, PharmDr. Šárky Kozákové, MBA na co si mají (nejen) onkologičtí pacienti dát pozor při užívání léčiv, kdy užívat léky a čím je zapíjet a proč je to důležité.

Zjistit více
31 /­ 5 / 2019

Inovativní léky by se mohly do Česka dostávat rychleji

Do Česka by se mohly rychleji dostávat takzvané inovativní léky. I ty drahé na léčbu vzácných nemocí. Pacienti často musí i několik let čekat na to, než se do Česka dostane efektivní biologická léčba. Navíc úřady u každého posuzují, jestli se finančně vyplatí. Právě toto kritérium často léky na vzácné nemoci nesplní. Pacientů je málo, a je tak problém prokázat účinnost léků.

Zjistit více
30 /­ 5 / 2019

Úhrada některých biologických léků klesá, úspora bude až 1,4 mld. Kč

Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal rozhodnutí ve zkrácené revizi týkající se léčivých přípravků na boj proti některým autoimunitním chorobám. Odhadovaná úspora je jednou z největších v historii.

Zjistit více
30 /­ 5 / 2019

Pojišťovny uzavřely dohody pro rok 2020 v 10 ze 14 segmentů

Pojišťovny uzavřely dohody o úhradách zdravotní péče pro příští rok v deseti ze 14 segmentů péče. Změny úhrad budou zejména u zubařů, praktických lékařů a gynekologů. Přibudou nové hrazené výkony, péče o těhotné se bude hradit jako balíček. Novinářům to řekli zástupci ministerstva zdravotnictví, pojišťoven a primární péče. Letos bylo plánováno na péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění 320 miliard korun, polovina jde do péče v nemocnicích. Praktičtí a zubní lékaři mají asi po šesti procentech.

Zjistit více
30 /­ 5 / 2019

Revoluce ve zdravotnictví: Těžit z ní budou lékaři i pacienti

„Omlouváme se, ale nebereme na pojišťovnu.“ Věta, kterou byste už od zubařů neměli slyšet, pojišťovny jim totiž výrazně navýšily úhrady za základní výkony. Penězi motivovaly i praktické lékaře, pediatry a gynekology. Profitovat z reformy budou i pacienti.

Zjistit více
17 /­ 5 / 2019

Boj o brýle je politická hra, říká ministr Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch se pro Právo vyjádřil k chystanému zrušení náhrady za předepisované brýle.

Zjistit více
17 /­ 5 / 2019

Fórum MT: Kde získat prostor pro rozšiřování kompetencí praktiků?

Zeptali jsme se: Mají podle vašeho názoru praktičtí lékaři zájem o rozšiřování kompetencí, jak s tím počítá chystaná reforma primární péče, když už teď se mnozí cítí zavaleni?

Zjistit více
15 /­ 5 / 2019

Nemocným dodáváme sílu!

Půl milionu lidí v Česku má zkušenost s rakovinou nebo s ní právě bojuje! Mají za sebou chemoterapie, ozařování, operace… Zákeřnou nemoc jim pomáhají porážet lékaři. Ti však nemají čas zabývat se podpůrnou péčí. A tu zajišťuje nezisková organizace Amelie.

Zjistit více
15 /­ 5 / 2019

MZ se chystá usnadnit a zrychlit vstup lékových inovací, úspěch může záviset na detailech paragrafového znění

Zrychlit vstup inovací, zajistit finanční udržitelnost systému i minimalizovat počty žádostí o úhradu přes paragraf 16 – to jsou cíle, o něž usiluje novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou nyní dokončuje ministerstvo zdravotnictví. Ze stovky inovativních léků, které
v předchozích dvou letech zaregistrovala Evropská léková agentura, jich totiž v Česku nejsou dostupné téměř tři čtvrtiny, dlouho se táhnoucí řízení na SÚKL brzdí revize s potenciálem stamilionů úspor a žádosti přes paragraf 16 se staly masovým způsobem úhrady léčby. Na druhou stranu je nutno zdůraznit, že vstup léčiv má, na rozdíl třeba od přístrojů, intervencí či vakcín, jasně daná pravidla – která by se ale v závislosti na tom, jak se ministerstvu podaří paragrafové znění zákona, mohla dále zlepšit. O problematice diskutovali odborníci na konferenci Udržitelnost financování zdravotní péče, kterou uspořádala na konci dubna v Praze Academy of Health Care Management.

Zjistit více
15 /­ 5 / 2019

Praktičtí lékaři se dohodli s pojišťovnami, získají nové výkony

„Lépe zaplaceno praktičtí lékaři dostanou za všechny výkony prováděné mimo kapitaci, zejména pak za preventivní prohlídky, screening a péči o diabetiky,“ popisuje základní rysy dohody na příští rok předseda Sdružení praktických lékařů MUDr. Petr Šonka.

Zjistit více
14 /­ 5 / 2019

Odkládání léčby? Velký problém

Kvůli nedostatku financí musí nemocnice občas odsunout léčbu pacientů, na které už nejsou v rozpočtu peníze. „Stává se nám, že stojíme před dilematem, jestli říct pacientovi, ať si počká na nové období, nebo ať jde do jiné nemocnice. To není dobrá situace,“ řekl LN v rozhovoru ředitel hradecké fakultní nemocnice Vladimír Palička.

Zjistit více
14 /­ 5 / 2019

Město přebírá špitál

Magistrát hlavního města bude od ledna 2020 spravovat Nemocnici Na Františku. Koalice se však zatím neshodla s Prahou 1, zda získá i celý objekt.

Zjistit více
14 /­ 5 / 2019

Příspěvky na brýle, aneb pokrytectví v českém zdravotnictví

V oblasti zdravotnických prostředků se odehrál celý rok 2018 ve znamení intenzivní práce na novém systému kategorizace a úhradové regulace pomůcek vydávaných po předepsání na poukaz. Vůbec poprvé v historii se přípravy tak zásadní novely účastnily všechny klíčové subjekty českého zdravotnictví, jichž se tato oblast týká. Podařilo se dosáhnout široké odborné shody. Ta byla rozsáhle prezentována jak politické reprezentaci, tak široké veřejnosti prostřednictvím médií a mnoha konferencí. Také celý legislativní proces proběhl velmi korektně, žádná fáze nebyla vynechána, a i zákonodárci se danému tématu intenzivně věnovali, a když měli jakékoli pochybnosti, tak přicházeli s pozměňujícími návrhy.

Zjistit více
14 /­ 5 / 2019

Kde získat prostor pro rozšiřování kompetencí praktiků?

Praktičtí lékaři jsou zavaleni administrativou, podle Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP jim zabírá až polovinu času v ordinaci: vyplňují formuláře pro ČSSZ, vypisují poukazy na lázeňskou péči, píší zprávy pro zdravotní pojišťovny. V ČR je cca 6 800 praktických lékařů pro dospělé, každý v průměru pečuje o 1 000 až 1 500 lidí, v odlehlých regionech až o 4 000. Při takovém zatížení je otázkou, zda mají praktici kapacity na větší kompetence. Zeptali jsme se jich: Mají podle vašeho názoru praktičtí lékaři zájem o rozšiřování kompetencí, jak s tím počítá chystaná reforma primární péče, když už teď se mnozí cítí zavaleni? Čeho by se praktici naopak rádi zbavili?

Zjistit více
13 /­ 5 / 2019

Špinavý byznys s rakovinou

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Přibývá nemocných
s rakovinou, kteří hledají záchranu u léčitelů a různých alternativních metod. A jsou ochotni utratit poslední úspory. TÝDEN podnikl malou exkurzi do světa lidí, kteří neváhají brát si vysoké částky od vážně nemocných, i když vědí, že jim nemohou pomoci, nebo jim dokonce škodí.

Zjistit více
13 /­ 5 / 2019

Praktičtí lékaři nahradí specialisty?!

Větší pravomoci pro praktiky. To si slibuje od chystané reformy primární péče ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (32, za ANO). Jenže plánované změny se nelíbí České lékařské komoře, která tvrdí: chceme přiložit ruku k dílu, jenže se s námi nikdo nebaví.

Zjistit více
13 /­ 5 / 2019

Jana Petrenko: Chceme hradit moderní medicínu nemocným, nebo rozdávat milodary všem?

Média náhle objevila, že zdravotní pojišťovny už nebudou nadále přispívat 150 korunami na brýlové obruby a někteří politici hned přispěchali s rozčílením, jaká je to nehoráznost. Nikdo už neřekne, že jde v porovnání s cenami brýlí o zlomek částky a že díky tomu se ušetřily peníze, které mohou jít například na snížení několikatisícových doplatků pro lidi na vozíku. Navíc, nový systém hrazení zdravotních pomůcek nevznikal od zeleného stolu na ministerstvu zdravotnictví, ale za účasti a souhlasu všech „stakeholedorů“ včetně lékařů a zejména pak samotných pacientů.

Zjistit více
11 /­ 5 / 2019

Konec příspěvků od pojišťoven se netýká jen brýlí. Tady si připlatíme

Zpráva o konci příspěvků na brýle rozhořčila mnohé, novela se ale dotkla většího množství produktů, za které si nyní pacienti připlatí. Podle pojišťoven i ministerstva má ale novela klientům pojišťoven přilepšit, další zdravotnické potřeby naopak čekají větší příspěvky, některé jsou hrazeny nově.

Zjistit více
10 /­ 5 / 2019

Onkologický pacient v ambulanci praktického lékaře z pohledu úhrad zdravotních pojišťoven

Součástí nové organizace je také vytvoření dvou nových výkonů pro praktické lékaře: „Převzetí pacienta po onkologické léčbě do péče praktického lékaře“ (01186) a „Následná prohlídka pacienta s onkologickým onemocněním“ (01188). Přednáška na semináři pro praktické lékaře v rámci BOD 2019 se věnovala nové organizaci péče o pacienty v remisi právě z pohledu úhrad zdravotních pojišťoven.

Zjistit více
10 /­ 5 / 2019

Přírodní preparáty a jejich vliv na chemoterapii a cílenou léčbu

Součástí nové organizace je také vytvoření dvou nových výkonů pro praktické lékaře: „Převzetí pacienta po onkologické léčbě do péče praktického lékaře“ (01186) a „Následná prohlídka pacienta s onkologickým onemocněním“ (01188). Přednáška na semináři pro praktické lékaře v rámci BOD 2019 se věnovala nové organizaci péče o pacienty v remisi právě z pohledu úhrad zdravotních pojišťoven.

Zjistit více
10 /­ 5 / 2019

Očkování onkologických pacientů

Přednáška o benefitech, rizicích a možnostech očkování onkologických pacientů zazněla v rámci 7. ročníku vzdělávacího programu Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře na BOD 2019. Očkování je součástí moderní léčby onkologických pacientů zvyšující jejich kvalitu života a prodlužující délku života. Správné načasování očkování má u onkologických pacientů daleko větší význam, než u zdravé populace. U očkování onkologických pacientů je nutná vzájemná spolupráce onkologa a registrujícího praktického lékaře se zapojením infektologů a vakcinologů.

Zjistit více
10 /­ 5 / 2019

Poslanci schválili spuštění plně funkční eNeschopenky od 1.ledna 2020

Zcela zásadním způsobem se změní vyřizování pracovní neschopnosti. Poslanci na svém jednání v pátek 10. května 2019 schválili ve 3. čtení pozměňovací návrh sněmovního tisku 204 poslance Romana Sklenáka. Ten obsahuje úpravy e-Neschopenky dle dodatečných požadavků lékařů a zaměstnavatelů. Systém spustí ČSSZ od 1. 1. 2020 v kompletní a plně funkční podobě, namísto původně plánovaného spuštění ve dvou etapách. Elektronické zpracování přinese výrazné zjednodušení v předávání informací mezi nemocnými, lékaři a zaměstnavateli.

Zjistit více
10 /­ 5 / 2019

Předloha o sdílení dat o lécích je ve Sněmovně před schvalováním

Poslanci chtějí v předloze o sdílení údajů o předepsaných lécích umožnit zásilkový prodej léků na předpis, regulovat reklamu na doplňky stravy nebo zvýšit navrhované úhrady ze zdravotního pojištění za léčivé konopí. Vládní novela je ve Sněmovně po druhém čtení v závěrečném schvalování. Mohlo by se uskutečnit na příští schůzi, která začne koncem května.

Zjistit více
9 /­ 5 / 2019

Nová organizace péče o onkologické pacienty – záznam živého přenosu

První březnovou středu jste měli možnost ptát se na novou organizaci péče o onkologické pacienty v remisi, tedy po úspěšné léčbě, a na onkologickou prevenci u pacientů po prodělaném onkologickém onemocnění předsedkyně České onkologické společnosti České lékařské společnosti J.E.P., Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA. Nabízíme záznam.

Zjistit více
8 /­ 5 / 2019

Po reformě zdravotní péče by praktický lékař už neměl dělat jen „údržbáře“

Vypisovač žádanek či lékař neschopný cokoli léčit. Pacienti se mu vyhýbají a jdou rovnou ke specialistovi či do nemocnice. Léty zažité smýšlení o „zbytečném“ praktickém lékaři má změnit reforma primární péče. Během několika let se má stát praktik základem zdravotnického systému a být pacientovou první volbou.

Zjistit více
15 /­ 4 / 2019

Skutečným problémem není množství nemocnic, ale to, co dělají

Menší nemocnice se musejí smířit s užším spektrem služeb, je přesvědčen Pavel Hroboň

Zjistit více
15 /­ 4 / 2019

Existuje výklad pojmu lege artis? Pojem lege artis, znalci, soudy a praxe

Nedávno jsem byl dotázán náměstkem ministra zdravotnictví, zda je pravdou, že pojem lege artis byl zrušen a již neexistuje. Odpověděl jsem, že tento pojem nikdy nebyl součástí žádného zákona, alespoň takto vyjádřen, ale podíváme-li se do judikatury soudů, existují desítky judikátů, kde je pojem lege artis nebo non lege artis zmiňován a různě definován. Advokát JUDr. Tomáš Sokol kdysi napsal článek, v němž lege artis označil za často používaný pojem neznámého obsahu. Profesorka Právnické fakulty Univerzity Karlovy Dagmar Císařová označila pojem lege artis za slangový.

Zjistit více
15 /­ 4 / 2019

Dostupnost léků v lékárnách se podstatně zvýší, ministerstvo připravilo emergentní systém objednávání léčiv

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na stále častější výpadky léčiv a připravilo novelu zákona o léčivech, která přináší sérii opatření, kterými bude možné flexibilně a pozitivně přispět k řešení nenadálých výpadků z důvodů problémů ve výrobě, nedodání plánovaných dodávek a jiných příčin vedoucích ke stahování léčiv. Stejně tak novela přináší možnost účinně a v odůvodněných případech i preventivně zabránit nežádoucímu reexportu léčiv. „Elementárním cílem navrhovaných změn je zajištění dostupnosti léčivých přípravků pro české pacienty,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ministerstvo nyní novelu odeslalo do meziresortního připomínkového řízení.

Zjistit více
13 /­ 4 / 2019

Ministerstva zdravotnictví a financí zkontrolují dostupnost zdravotní péče

Zdravotní pojišťovny mají zákonnou povinnost zajišťovat svým pojištěncům tzv. místní a časovou dostupnost hrazených služeb. Podle nařízení vlády má být praktický lékař nebo zubař dostupný do 35 minut od místa bydliště pojištěnce, na kardiochirurgii či neurochirurgii by pojištěnec neměl být nucen cestovat déle než 120 minut. Na plánované výkony vymezuje nařízení vlády nejdelší přípustné čekací lhůty, například na operaci katarakty by pacient neměl čekat déle než 30 týdnů. V současné době však existují lokality, kde je dostupnost péče nedostatečná.

Zjistit více
12 /­ 4 / 2019

Od Neviditelných žen k Hlasu onkologických pacientů

Pacientské organizace pochopily, že síla je v jednotě. Aby prosadily kroky zlepšující léčbu a kvalitu života nemocných, spojily se do jedné platformy. Jejich cíle jsou ambiciózní, ale mnohé se jim již podařilo.

Zjistit více
11 /­ 4 / 2019

V jakém bodě se dnes nachází elektronizace českého zdravotnictví?

ČR přijala v roce 2016 jasnou strategii elektronizace zdravotnictví a postupně ji realizuje. Soustava cílů a opatření Národní strategie elektronického zdravotnictví ČR na období 2016–2020 ve své realizaci přesahuje horizont roku 2020, ve kterém se prioritně zaměřila na vytvoření základních stavebních kamenů elektronizace zdravotnictví. Zejména se jedná o vytvoření organizačního a právního rámce elektronizace a technické a informační infrastruktury s cílem dosažení navzájem spolupracujícího prostředí pro všechny uživatele společných sdílených elektronických služeb ve zdravotnictví.

Zjistit více
9 /­ 4 / 2019

Spotřeba léků v Česku neustále roste. Lidé za ně utratí 25 miliard ročně

iDnes.cz, 7. dubna 2019 – Nosní kapky, pilulky na bolest, teplotu, kašel či průjem. To je výčet léků, které Češi kupují v lékárně nejčastěji. Ročně za ně každý v průměru utratí asi 1 400 korun, k tomu další tisícovku za doplatky u léků na předpis. Co rok, to nárůst celkové spotřeby léků o víc než miliardu korun. Dohromady tak Češi jen v roce 2017 utratili ze svého za léky víc než 25 miliard. Vyplývá to z posledních dat, která uveřejnil Český statistický úřad.

Zjistit více
5 /­ 4 / 2019

Unikátní léčba změní pravidla

O úhradě léčivých přípravků na vzácná onemocnění má nově rozhodovat odborná komise. Výdaje na ně totiž strmě rostou.

Zjistit více
1 /­ 4 / 2019

Lidé doma hromadí léky za miliardy

Mladá fronta Dnes, 22. 3. 2019 | „Děsit se toho, že nějaký lék na trhu chybí, je zbytečné. Téměř každý má náhradu,“ říká ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

Zjistit více
22 /­ 3 / 2019

Nechtěné lékové interakce mohou zabíjet, nadějí je záznam

S vyšší spotřebou léků narůstá počet nechtěných lékových interakcí, kdy se neplánovaně účinek léků zvýší, sníží nebo změní. V těch nejzávažnějších případech mohou dopady být až fatální. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Podle asociace mohou lékové interakce v ČR zabít více než 200 lidí ročně a způsobit škody za 850 milionů korun.

Zjistit více
8 /­ 3 / 2019

15 PROCENT LÉKOVÝCH INTERAKCÍ ZPŮSOBUJE PROBLÉMY A MŮŽE I OHROZIT NA ŽIVOTĚ

Vzájemné působení léků, které pacienti užívají, je podle odborníků podceňované téma. Z průzkumu lékáren BENU například vyplynulo, že 40 % z respondentů si neuvědomuje, že předepsané léky od různých specialistů a jejich vzájemné působení nikdo z lékařů systematicky nekontroluje.

Zjistit více
2018
11 /­ 6 / 2018

Desatero práv pacienta

Práva pacianta, která jsou zakotvena v Úmluvě o lidských právech a biomedicíně.

Zjistit více
11 /­ 6 / 2018

Desatero práv pacienta

Práva pacianta, která jsou zakotvena v Úmluvě o lidských právech a biomedicíně.

Zjistit více
nahoru